За оцінками Міжнародної організації з міграції ООН (МОМ), за два роки повномасштабної війни Росії проти України понад 14 мільйонів українців – майже третина населення країни – були вимушені покинути свої домівки, а понад 6,5 мільйона з них наразі живуть за межами України як біженці.
Про це МОМ написала у повідомленні на своєму сайті у четвер, 22 лютого.
“Руйнування широкомасштабні, втрата життя і страждання тривають”, — заявила генеральна директорка МОМ Емі Поуп у повідомленні.
“МОМ дякує уряду України та українському народу за їхню силу та стійкість, а також сусідам України, які приймають тих, хто шукає безпеки. Ми залишаємося повністю відданими полегшенню людських страждань і допомозі у відновленні”, - додала Поуп.
За підрахунками організації, понад 14,6 мільйона людей – приблизно 40 відсотків від загального населення України – все ще потребують певної гуманітарної допомоги у 2024 році. Тим часом 2,2 мільйона українських біженців потребують допомоги в сусідніх країнах.
З понад 14 мільйонів людей, які вимушено залишили свої домівки, близько 3,7 мільйона залишаються переміщеними особами в самій Україні. Майже 6,5 мільйона українців стали біженцями в усьому світі. Також, на сьогодні понад 4,5 мільйона людей повернулися додому в Україні з-за кордону або з переміщення всередині країни.
Своєю чергою верховний комісар ООН з прав людини Волкер Турк заявив у четвер, 22 лютого, що війна Росії проти України спричинила жахливі людські втрати й завдала величезних страждань мільйонам цивільних осіб.
“Повномасштабний збройний напад Росії на Україну, який ось-ось вступить у свій третій рік, й кінця якому не видно, продовжує спричиняти серйозні та широкомасштабні порушення прав людини, знищуючи життя та засоби до існування”, — зазначив Турк у заяві, оприлюдненій на сайті організації.
Згідно з заявою, Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні у своєму останньому звіті підтвердила наявність 30 457 жертв серед цивільного населення від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, у тому числі 10 582 загиблих і 19 875 поранених. Місія вважає, що фактичні цифри, ймовірно, будуть значно вищими.
За останні два роки, йдеться в заяві, “Управління ООН з прав людини задокументувало масові катування, жорстоке поводження та свавільне затримання цивільних осіб російськими збройними силами. На окупованій території також були задокументовані випадки страт без суду, насильницьких зникнень і придушення права на свободу вираження поглядів і зібрань”.
“Довгостроковий вплив цієї війни в Україні відчуватиметься поколіннями”, — додав Тюрк.
Дивіться також: Британська розвідка: влада Росії готує своїх громадян до "тривалої війни" із "колективним Заходом"МОМ у своїй заяві також зазначила, що війна в Україні вступає у затяжну фазу, й потреби населення у допомозі продовжують зростати, перебільшуючи ресурси організації.
“Ми розраховуємо на посилення підтримки з боку донорів і місцевих партнерів, щоб подолати виклики, які стоять попереду, щоб забезпечити краще життя для українців”, — додала Поуп.
МОМ також заявила, що за два роки допомогла 6,5 мільйона українців в самій Україні та 11 сусідніх країнах. Організація заявляє, що підтримує зусилля з відновлення в Україні шляхом реконструкції житла, систем водопостачання та опалення та надання медичних послуг.
Російське вторгнення спричинило найбільший збройний конфлікт у європейській країні з часів Другої світової війни та спровокувало найбільшу кризу біженців, з якою континент зіткнувся відтоді.
Агентство AFP нагадує, що Організація Об’єднаних Націй заявила про потребу у 4,2 мільярда доларів у 2024 році для надання гуманітарної допомоги в Україні та українським біженцям за кордоном. Водночас ООН стурбована можливою нестачею ресурсів для України, адже війна в Газі відвертає увагу світу від України.
Дивіться також: Білий дім надіслав республіканцям "пакет читання у відпустці" про наслідки через затримку із допомогою Україні від США