Сирійські повстанці увійшли до Алеппо та зайняли частину міста, сколихнувши здебільшого заморожену з 2020-го року війну. Армія країни заявила, що десятки її солдатів були вбиті під час атаки та стверджує, що готує контрнаступ “для відновлення державної влади”, цитує сирійських військових Reuters. Експерти аналізують роль Росії, Ірану та Туреччини у подіях, що розпочалися в Алеппо одночасно з підписанням угоди про про припинення вогню між Ізраїлем та Ліваном.
Раніше цього тижня коаліція сирійських опозиційних угруповань на чолі з організацією Hayat Tahrir al-Sham заявила, що діє у відповідь на посилення ударів Росії та сирійських військово-повітряних сил по мирному населенню, зокрема по школі та заправці у провінції Ідліб.
Вони також заявили, що їхньою метою було запобігти атакам сирійської армії та нарощенню нею військ на лінії фронту з повстанцями.
Події у Алеппо називають серйозним викликом нинішньому президенту Сирії Башару Асаду. Newsweek нагадує, що Росія почала військову інтервенцію на підтримку Асада в 2015 році і досі має тисячі особового складу в країні, але її військово-повітряні сили не змогли зупинити швидкий наступ повстанців.
Урядові сили Сирії, нагадує Reuters, підтримані Росією та Іраном, 8 років тому вигнали з Алеппо повстанців.
Речник Кремля Дмитро Пєсков 29 листопада заявив, що Москва розцінює атаку повстанців як порушення суверенітету Сирії та підтримує місцеву владу.
Два сирійських військових джерела заявили, що Росія пообіцяла Дамаску додаткову військову допомогу, яка почне надходити протягом наступних 72 годин, зазначає Reuters.
А міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі звинуватив Сполучені Штати та Ізраїль у підтримці нападу повстанців.
Угруповання Hayat Tahrir al-Sham раніше було визнано у США терористичною організацією, зауважує Newsweek.
NYT додає, що Іран підтримував сирійський уряд Асада протягом усієї війни. Тоді як Туреччина підтримує повстанські угруповання, повідомляє Al Jazeera.
Колишня офіцерка оборонної розвідки США Ребека Коффлер у коментарі Fox News заявила:
“Це класичний метод Путіна, що відбувається в Сирії в День подяки. Він робить те, що називається “бічною ескалацією” у відповідь на те, що Байден дозволив [президенту України Володимиру] Зеленському використовувати американські ATACMS для удару вглиб Росії”.
На думку Коффлер, Путін посилює підтримку Асада, сигналізуючи Байдену, що “він буде протидіяти американським інтересам у кількох географічних регіонах”, в також домагаючись відкликати дозвіл Україні на удари вглиб Росії.
Водночас Річард Гренелл, ексдиректор Національної розвідки США у час першої адміністрації Дональда Трампа заявив, що Росія, “схоже, дозволяє сирійським повстанцям повалити президента Башара Асада”.
“Швидкі зміни за останні три дні слугують потужним нагадуванням про те, що сирійський конфлікт далекий від “замороженого”, – цитує The New York Times Мохаммеда Алаа Ганема, старшого радника правозахисної групи сирійських американців.
Громадянська війна в Сирії почалася під час Арабської весни 2011 року, коли режим придушив продемократичне повстання проти Асада. З моменту підписання угоди про припинення вогню 2020 року конфлікт залишався здебільшого замороженим із поодинокими зіткненнями між повстанцями та режимом Асада.
За даними ООН, за більш ніж десятиліття війни було вбито понад 300 000 мирних жителів, а мільйони людей були змушені покинути свої домівки по всьому регіону, інформує CNN.
28 листопада, як повідомляло Радіо Свобода з посиланням на Сирійську обсерваторію, російська авіація, що підтримує уряд Башара Асада в Сирії, завдала удару по сільській місцевості на заході провінції Алеппо.
Тоді в Алеппо загинули щонайменше 19 цивільних, ще 26 зазнали поранень. Зокрема, в місті Аль-Атареб загинули 15 людей, в тому числі четверо дітей і двоє жінок, ще п’ятеро людей зазнали поранень. У місті Дарат Ізза удари забрали життя чотирьох цивільних, ще 21 людина були поранена.
"Російські винищувачі завдали 24 авіаударів зранку, цілячись перевано по сільських районах у Алеппо та Ідліб", – заявляла Обсерваторія.
Правозахисники оцінюють, що від початку російських атак з 29 лютого 2024 року внаслідок них у Сирії загинули 37 цивільних, були поранені 39.
Your browser doesn’t support HTML5