Україна за рівнем добробуту у світі перебуває на 64-му місці

Лондон – Україна за рівнем добробуту у світі перебуває на 64-му місці – приблизно посередині списку 142 держав світу, але відстає від більшості країн у Європі.

Такий один із висновків оприлюдненого у вівторок, 29 жовтня, «Індексу добробуту», який складає міжнародна аналітична установа Legatum Institute.

Очолює список найблагополучніших країн світу Норвегія, за якою йдуть Швейцарія (2), Канада (3), Швеція (4), Нова Зеландія (5) і Данія (6).

Найбагатша країна світу США не змогла увійти до десятки найблагополучніших, опинившись на 11-му місці.

Завершують список найменш благополучні: Афганістан (139), Конго (140), Центральна Африканська Республіка (141) і Чад 142.

Дослідники враховують величезний набір показників, серед яких не лише економічні, як рівень ВВП, але й, наприклад, кількість учнів на одного вчителя у школі, тривалість життя, кількість жертв у громадянських конфліктах та рівень довіри до влади.

Україна

Саме завдяки такій всеохопності рейтингу Україна цього року несподівано піднялася на 64-те місце у порівнянні з 71-м, на якому перебувала минулого року.

У рейтингу добробуту інституту «Леґатум» Україна упродовж останніх п’яти років насправді тупцює приблизно посередині і, на жаль, залишається позаду майже усіх своїх європейських сусідів, окрім Молдови (89).

2009 року Україна мала найкраще місце у рейтингу – 63-тє, але згодом тенденція була переважно негативна.

Тому директор дослідницької програми Legatum Institute Натан Ґаместер в інтерв’ю Радіо Свобода визнав певну несподіваність пересування України з 71-го на 64-те місце у найновішому рейтингу.

«Це справді трохи несподівано, але «Індекс добробуту» охоплює дуже багато показників. Надто часто ми вимірюємо успіх країни лише економічними мірками. А «Індекс добробуту» також враховує показники управління, освіти, здоров’я, особистих свобод та багато інших. Коли ми ведемо мову про добробут, то маємо на увазі не лише економічний успіх, але й досягнення відповідно до широкого набору показників».

У тому наборі мірил Україна залишається позаду практично усіх сусідів. Навіть Білорусь, яку називають останньою диктатурою Європи, залишається вище від України – на 58-у місці. Росія – 50-а.

Дослідники Legatum Institute вказують на проблему з охороною здоров’я в Україні. Інститут наголошує, що за останні 5 років лише у шести країнах світу: Сирії, Україні, Гватемалі, Судані, Філіппінах та в Ізраїлі загальні показники здоров’я населення погіршилися.

Найвищий добробут серед сусідів України має Польща, яка на 34-му місці у світі.

Серед показників, які тягнуть Україну донизу, – неефективність влади та брак верховенства закону, каже Натан Ґаместер.

«Україна посідає 64-те місце в «Індексі добробуту» із загальної кількості 142 країн. Отже, вона майже точно посередині рейтингу. Найвищого місця Україна досягає у категорії «Освіта», а найнижчого у категорії «Особисті свободи». Наприклад, у категорії особистих свобод ми бачимо, що толерантність до іммігрантів та представників етнічних меншин упродовж останніх 4 років зменшилася. Саме ці показники ми враховували, визначаючи загальний рівень особистих свобод. Отже, там за останні 4 роки ми бачимо невелике падіння. Також зменшилася кількість подання скарг громадян до офіційних посадовців. А в категорії «Управління» ми розглядаємо, як громадяни спілкуються з виборними посадовцями – це критерій відкритої і демократичної системи правління. В Україні ми бачимо невелике падіння і в тій конкретній категорії за останні 4 роки».

Позитив

Які ж позитивні зміни все ж таки відбуваються в Україні? Натан Ґаместер називає принаймні одну позитивну тенденцію: розвиток комп’ютерних технологій і зв’язку, що відкриває для людей нові можливості практично повсюди у світі.

«Зареєстроване зростання умов та можливостей для підприємництва. Окремо ми тут ведемо мову про ціну заснування бізнесу а також технологічну інфраструктуру, необхідну для того, щоб стати підприємцем. Ми тут враховуємо можливість під’єднатися до інтернету чи використовувати мобільний телефон тощо. У кожній країні за останні 5 років у цій категорії відбулося зростання показників. Окремо в Україні за 5 років ми виявили зниження ціни заснування бізнесу до 1,5% ВНП (валового національного продукуту). Отже, за цей період в Україні відбулося реальне зростання оптимізму та інфраструктури для підприємництва», – каже дослідник.

Отже, якщо у висновках Legatum Institute спробувати шукати один зі шляхів для покращення стану справ в Україні, то найперше українцям варто було б зосередитися на покращенні системи державного управління та підзвітності посадовців.

Це разом із захистом прав українців з допомогою верховенства закону, як вказує оприлюднене дослідження, створювало б можливості і для економічного розвитку, і для покращення добробуту українців загалом.

Україна
Рік Позиція у рейтингу
2009 63
2010 69
2011 74
2012 71
2013 64

Передрук з "Радіо Свобода"