Візит Фіцо до Путіна: протести у Словаччині та різка критика з боку України

Демонстранти у Братиславі на антиурядовому протесті після зустрічі прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо з президентом Росії Володимиром Путіним, 23 грудня 2024 р. (Фото: REUTERS/Radovan Stoklasa)

У столиці Словаччини Братиславі відбулися протести у відповідь на несподіваний візит прем’єр-міністра країни Роберта Фіцо до президента РФ Путіна 22 грудня для обговорення постачання російського газу в Європу.

Поїздка Фіцо до Путіна також викликала різкий осуд з боку української влади та словацької опозиції.

Тисячі людей зібралися біля будівлі уряду Словаччини 23 грудня на знак протесту проти візиту Фіцо до Путіна напередодні.

Присутні тримали, серед іншого, українські прапори та плакати з написами на підтримку України, а також називали Фіцо зрадником.

Колишній прем'єр-міністр Словаччини Едуард Хегер заявив під час демонстрації, що від протестувальників залежить, щоб Словаччина як країна не мала поганого іміджу, на відміну від словацького уряду.

Протестанти у Братиславі тримають плакат з написом "Словаччина стоїть з Україною", 23 грудня 2024 р. (Фото: REUTERS/Radovan Stoklasa)

Також ключові словацькі опозиційні партії засудили візит Фіцо до Путіна, повідомляє канал France 24.

Тим часом за повідомленням словацького новинного агентства TASR, президент Петер Пеллегріні очікує додаткової інформації від Фіцо про результати його поїздки до Москви. Він вважає, що візит до Москви не був просто "політично корисливим кроком" але визнає, що такі дії мають "сильний зовнішньополітичний вимір з огляду на членство Словаччини в ЄС і НАТО”, йдеться у повідомленні TASR.

Пеллегріні наголосив, що завданням премʼєра є захист національних інтересів Словаччини, включаючи надійне постачання нафти, газу та ядерного палива.

Своєю чергою президент України Володимир Зеленський написав у своїх соціальних мережав 23 грудня: “Варто зауважити, що після зустрічі в Москві Фіцо та Путін не робили спільних заяв і не відповідали на запитання ЗМІ. Вони просто не можуть нічого публічно сказати про те, що обговорювали на зустрічі. Вони бояться реакції громадськості”.

Український лідер також закликав словацькі спецслужби розслідувати діяльність Фіцо, пов’язану з постачанням російського газу до Словаччини.

“Москва надає значні знижки для Фіцо, але платить за них Словаччина. Такі знижки не безкоштовні – за них Росії платять суверенітетом або тіньовими схемами. Це має зацікавити словацькі правоохоронні органи та спецслужби”, - написав Зеленський.

“Це насправді велике питання безпеки як для Словаччини, так і для всієї Європи. Чому цей лідер настільки залежний від Москви? Чим платять йому і чим він розплачується?” – додав він, звинувативши Фіцо у прагненні “допомогти Росії витіснити американський газ та енергоресурси інших партнерів з Європи, а це значить, що він хоче допомогти Путіну заробляти гроші для фінансування війни та послабити Європу”.

Тим часом у Кремлі заявили 23 грудня, що ситуація з європейськими країнами, які купують її газ через транзитну угоду через Україну, дуже складна і потребує більшої уваги.

Водночас речник Кремля Дмитро Пєсков відмовився надати додаткову інформацію про перемовини Фіцо і Путіна напередодні.

Україна заявила, що не продовжуватиме п'ятирічний контракт на транзит російського газу в Європу, термін дії якого закінчується наприкінці 2024 року, мотивувавши це небажанням підтримувати воєнну машину Москви.

Втім Зеленський також заявив 19 грудня, що Київ може розглянути питання про продовження транзиту російського газу, але лише за умови, що РФ не отримає оплату до закінчення війни, що навряд чи буде прийнятним для Москви.

Путін того ж дня заявив, що нової угоди щодо постачання російського газу територією України до Європи, очевидно, укладено не буде.

У 2023 році Росія відправила до Європи через Україну близько 15 мільярдів кубометрів газу, що становить лише 8% від найвищих обсягів російського газу, який надійшов до Європи різними маршрутами у 2018-19 роках. На піку, доля російського газу на європейському газовому ринку становила 35%.

Наразі постачання через Україну становить близько половини загального обсягу експорту російського трубопровідного газу до Європи. Можлива зупинка такого постачання найбільше вплине на Словаччину, Італію, Австрію та Чехію.

За твердженнями Фіцо 22 грудня, він відвідав Путіна у відповідь на небажання Зеленського продовжувати транзит російського газу до Словаччини територією України.

Фіцо також зазначив, що Путін підтвердив готовність Росії продовжувати постачати газ до Словаччини. Водночас словацький прем’єр-міністр зазначив, що це буде “практично неможливо” після закінчення терміну дії угоди про транзит газу між Росією та Україною.

Незрозуміло, яке потенційне рішення могли обговорювати Фіцо і Путін у цьому контексті.

Дивіться також: Росія з українських дітей хоче зробити носіїв російської культури та ідентичності — звіт правозахисників

Словаччина у листопаді підписала короткостроковий пілотний контракт на купівлю природного газу в Азербайджану, а на початку 2024 року уклала угоду про імпорт американського зрідженого природного газу по трубопроводу з Польщі.

Братислава також може отримувати газ через мережі Австрії, Угорщини та Чехії, що дозволить імпортувати газ з Німеччини серед інших потенційних постачальників.

За словами Зеленського у відповідь на візит і заяви Фіцо, “ми втрачаємо людей через війну, яку розпочав Путін, і ми вважаємо, що така допомога Путіну є аморальною”.

“Пан Фіцо навіть відмовився від компенсацій, які полегшили б перехідний період і допомогли позбутися залежності, тобто для нього це питання не є питанням безпеки. Він зацікавлений саме в російському газі, вартість якого становить 500 мільйонів доларів США на рік. Інші прибутки приносить нафтова труба, яка проходить через українську територію і дає ще 500 мільйонів доларів на рік, що допомагає панові Фіцо. Отже, його ключова мета – вести справи з Росією, і саме це йому вигідно”, - також написав Зеленський.

Фіцо став одним з небагатьох європейським лідером, які зустрілися з Путіним після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року.

Іншими були відверто проросійський прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який відвідав Росію в липні, а також австрійський канцлер Карл Нехаммер, який зустрівся з Путіним через кілька тижнів після початку повномасштабної війни. Їхні поїздки викликали засудження з боку Києва та європейських лідерів.

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

Дивіться також: Росія становить екзистенційну загрозу для Фінляндії, заявив керівник країни на європейському саміті "Північ-південь"