Теракт у російському “Крокус Сіті Голі” 22 березня є провалом російських спецслужб, які не змогли запобігти йому, попри попередження з боку Сполучених Штатів, вважають західні експерти.
Путін настільки зациклений на цій нібито загрозі з боку Заходу, що він знайшов спосіб перекрутити це на якусь західну чи американську спробу підірвати РосіюБоб Гамільтон
Аналітики також вказали на те, що теракт не має жодного відношення до України, а спроби Кремля якось пов’язати з ним Україну є “незграбними”, й викликають занепокоєння.
Журналістка Російської служби Голосу Америки Лілія Анісімова поговорила із Джорджом Барросом із Інституту вивчення війни та Бобом Гамільтоном, полковником у відставці й керівником досліджень програми “Євразія” Інституту досліджень зовнішньої політики. У розмові обидва експерти загалом розкритикували відповідь Росії на терористичний напад та вказали на некомпетентність російських спецслужб та уряду.
Провал російської розвідки
“Це явно провал російської розвідки”, - зазначив у розмові Боб Гамільтон.
На його думку, важливим є той факт, що США заздалегідь попередили Росію про можливість терористичного нападу, й мали високий ступінь впевненості у наданій інформації. Відтак Кремль міг попередити російських громадян, однак вирішив не робити цього.
“Однією з причин, безумовно, є фіксація Путіна та російського уряду на цій нібито загрозі, яку НАТО, США та Захід являють для Росії. Звичайно, Захід Росії не загрожує”, - пояснив Гамільтон, додавши, що Захід не зацікавлений у конфлікті з Росією або у підриві її безпеки. На його думку, американський уряд діяв зі щирого бажання запобігти подіям 22 березня.
“Але Путін настільки зациклений на цій нібито загрозі з боку Заходу, що він знайшов спосіб перекрутити це на якусь західну чи американську спробу підірвати Росію або підірвати її стабільність і безпеку”, - додав експерт. - “Уряд США не працює таким чином”.
Подібної думки і аналітик Джордж Баррос. Він назвав терористичний напад у Москві “приголомшливим” та “відносно добре виконаним і спланованим”, адже такий напад потребує багатомісячної підготовки та міжнародних спроможностей.
“Це відносно складний, витончений теракт. І той факт, що московська влада не змогла виявити це і запобігти йому до того, як це сталося… це значний провал російської національної безпеки”, - зазначив Баррос, додавши, що значна кількість часу, яка знадобилася рятівним службам, щоб дістатися до місця подій, а також час, який знадобився, щоб затримати злочинців, є “дивними”, й це становить “ще один провал російської національної безпеки”.
“Частково це пояснюється тим, що розвідувальні служби в Росії більше зосереджені на внутрішніх репресіях і краще в них вправляються, ніж на зборі розвідданих і запобіганні терористичним нападам”, - зазначив Гамільтон.
Дивіться також: Що таке ІДІЛ-Х і чому ця ісламістська група могла напасти на Росію? ЕксплейнерБаррос наголосив, що США попередили Росію про можливість нападу ще пів року тому: "Хотів би дуже чітко сказати – США поділилися з Росією попередженням про можливість цієї атаки ще у вересні 2023 року".
Це відносно складний, витончений теракт. І той факт, що московська влада не змогла виявити це і запобігти йому до того, як це сталося… це значний провал російської національної безпекиДжордж Баррос
“Я сподіваюся, що політики США візьмуть до уваги весь обсяг того, що росіяни знають, про що росіяни говорять і брешуть, як вони насправді не сприймали загрозу ІДІЛ настільки серйозно, як мали б, у декількох випадках протягом багатьох років, і зрозуміють, що росіянам багато в чому не можна довіряти”, - сказав Баррос.
Розмірковуючи над питанням, чи могли США надати Росії лише частину наявної у них інформації щодо можливого теракту й зажадати якихось певних поступок в Україні в обмін на решту, Гамільтон назвав такий сценарій “дуже малоймовірним”. На його думку, США, швидше за все, надали Росії всю необхідну інформацію, адже жоден уряд не зацікавлений у тому, щоб відбувся теракт такого масштабу - у власній чи іншій якійсь країні.
“Я сподіваюся, що це буде певна доза реалізму для американських політиків, які просто усвідомлять, що іноді ви можете мати найкращі наміри щодо Росії, але іноді Кремль і російські чиновники насправді хочуть просто робити те, що […] вони вважають найкращим для себе”, - додав Баррос.
“Незграбні спроби” пов’язати теракт з Україною
Зв’язок з Україною настільки ж малоймовірний, наскільки зручний для Кремля, оскільки він виправдовує подальше посилення жорстокості, жорстокості та злочинності, відверто кажучи, дій Росії в УкраїніБоб Гамільтон
США знають, що за нападом стоїть відгалуження ІДІЛ під назвою Ісламська Держава – Хорасан. Сама організація взяла на себе відповідальність за теракт і надала докази. Відтак, на думку Гамільтона, зусилля Кремля є “дійсно незграбними спробами прив’язати це до України”.
“Це не пов’язано з Україною, абсолютно не пов’язано з Україною. Це взагалі не в інтересах України бути причетною до такої атаки”, - пояснив оглядач, адже будь-який зв’язок з Україною може лише дедалі більше мобілізувати російське суспільство на підтримку війни.
“Будь-яка причетність до такої атаки завдає шкоди інтересам України”, - додав Гамільтон.
Однак прив’язання України до подій 22 березня цілком відповідає інтересам Кремля, вважає він.
“Зв’язок з Україною настільки ж малоймовірний, наскільки зручний для Кремля, оскільки він виправдовує подальше посилення жорстокості та злочинності, відверто кажучи, дій Росії в Україні”, - заявив Гамільтон.
Баррос додає, що його турбують спроби Кремля неправдиво вказати на причетність України до атаки.
“У нас немає доказів, які б свідчили про те, що Україна здійснила цю атаку або вона зацікавлена в здійсненні цієї атаки. І ми стурбовані тим, що Кремль може використати передбачувані, створені та підроблені зв’язки з Україною, щоб виправдати власну ескалацію проти України”, - додав він.
Поглиблення внутрішніх суперечностей в Росії
На думку Барроса, напад ще більше поглибить внутрішні розбіжності й суперечності в самій Росії, особливо що стосується етнічних меншин та російських мусульман на Кавказі.
Ще до теракту, зауважує аналітик, у Росії відбувалося зростання напруження між чеченцями, інгушами, дагестанцями та іншими етнічними меншинами, адже російське Міністерство оборони “непропорційно залучало ці меншини – та інші етнічні не білі, не слов’янські меншини – йти воювати й вмирати в Україні”.
Частково це пояснюється тим, що розвідувальні служби в Росії більше зосереджені на внутрішніх репресіях і краще в них вправляються, ніж на зборі розвідданих і запобіганні терористичним нападамБоб Гамільтон
Дотично до цього, продовжує Гамільтон, коментуючи побиття затриманих терористів, що "цей тип внутрішніх репресій і насильства породжує ще більше насильства".
За словами Барроса, серед ісламських джихадистів за межами Росії та чеченських екстремістів існує невдоволення, що у війні між Росією та Україною, християнськими країнами гинуть мусульмани.
Баррос нагадує, що як ІДІЛ-Хорасан, так і "Ісламська держава", заявляли, що вони “засмучені тим, що РФ використовує переважно мусульман як пішаків у цій великій геополітичній грі”.
Важко передбачити в цій ситуації позитивний розвиток подій, зазначає Баррос, Кремль й російська вертикаль влади є достатньо стабільними й зможуть придушити внутрішні групи незгодних. “Зрештою, російська держава — це Левіафан, і вони зможуть придушити ці меншини”, - зазначив він.
Однак, існує необхідність уважно стежити за цими внутрішніми суперечностями, адже вони вказують на вразливість Росії, яка не є непереможною чи монолітною, підсумував аналітик.
Your browser doesn’t support HTML5