"Лише за добу Росія знищила 2 ГВт електроенергії. Цього достатньо, щоб забезпечити світлом мільйон будинків", - посолка США при ООН

Лінда Томас-Грінфілд, американська посолка, яка зараз головує у Раді Безпеки ООН, особиста вела засідання присвячене гуманітарній ситуації в Україні через посилення російських обстрілів

16 грудня Рада Безпеки ООН вже вдруге цього місяця зібралася, аби обговорити ситуацію в Україні. Засідання ініціювали Франція та Еквадор. Цього місяця у Радбезі головують Сполучені Штати.

Через використання далекобійної зброї з липня в Україні зростає кількість жертв серед цивільного населення, заявила головна доповідачка засідання Ліза Доутен, директорка відділу фінансування та партнерства Управління ООН з координації гуманітарних справ. У листопаді, за її словами, спостерігалося особливо "смертоносне зростання", коли в 11 областях України від цієї зброї загинули 65 мирних жителів і 372 отримали поранення. Це вдвічі більше ніж у жовтні.

З березня російські збройні сили неодноразово здійснювали широкомасштабні скоординовані атаки на енергетичну інфраструктуру України, збільшуючи ризики для цивільного населення, зауважила доповідачка. За даними ПРООН, наразі пошкоджено понад 60% енергогенеруючих об’єктів держави.

Цього року, за її словами, зросла і кількість гуманітарних працівників, які загинули в Україні. Якщо у 2023-му загинуло п’ятеро, то у 2024-му вже 11 осіб. Водночас близько 14,6 млн українців по всій країні потребують гуманітарної допомоги. У цілому через війну було переміщено 10 млн осіб, близько 6,5 з них – біженці.

16 грудня Рада Безпеки ООН знову зібралася, аби обговорити ситуацію в Україні. Саме засідання ініціювали Франція та Еквадор. Це вже друге засідання, присвячене Україні у грудні

Лінда Томас-Грінфілд, постійна представниця США при ООН свій виступ розпочала з коментаря, адресованого російському колезі Василю Небензі.

Дивіться також: Трамп став людиною року за версією Time, прокоментував війну РФ в Україні

У своїй промові Небензя згадав обраного американського президента Дональда Трампа та його критику дозволу використовувати Україною далекобійні ракети у глиб російської території, який надала адміністрація чинного президента Джо Байдена.

"Як це не парадоксально, сьогодні, замість того, щоб розглянути це питання [напади на енергетичну інфраструктуру], російський посол використовує свій час, щоб спробувати інтерпретувати те, що він вважає політикою наступної адміністрації – те, що не входить до його компетенції. Особливо коли він не може пояснити власну політику агресії Росії проти України", - зазначила вона.

Невинні українці, невинні люди в усьому світі платять ціну за цю загарбницьку війну. Вони не просили цієї війни та не можуть її зупинити. Може – Путін
Лінда Томас-Грінфілд, посолка США в ООН

Посолка нагадала, що від березня 2024-го Росія знищила близько половини електроенергетичних потужностей України. Це призвело до відключень електроенергії, які торкнулися кожного українця по всій країні. Приблизно 3,5 млн українців, за її словами, взагалі живуть без світла. "Лише за добу Росія знищила два гігавати електроенергії. Цього достатньо, щоб забезпечити світлом понад мільйон будинків", - додала вона.

Окрім того, за останні три роки Росія вбила понад 12 тис. цивільних, і ще майже 28 тис. були поранені. Мільйони були змушені покинути свої домівки. "Невинні українці, невинні люди в усьому світі платять ціну за цю загарбницьку війну. Вони не просили цієї війни та не можуть її зупинити. Може – Путін", - заявила Томас-Грінфілд.

Також посолка нагадала, що Росія має заплатити за ту шкоду, якої вона завдала Україні. "Я знаю, що хоча правосуддя в цьому випадку може бути відкладено, але в ньому не буде відмовлено. І коли – не якщо, а коли – Україна досягне цього справедливого і міцного миру, Росії доведеться відповідати за свої протиправні дії", - переконана вона.

Позиція України

Про напади Росії на критичну енергетичну інфраструктуру та намагання Москви позбавити українців електроенергії, тепла та води, говорив у своєму виступі й постійний представник України при ООН Сергій Кислиця. "Росія свідомо створює для українців умови життя, розраховані на їхнє повне або часткове фізичне знищення. Такі дії підпадають під одне з визначень геноциду", - додав він.

Росія свідомо створює для українців умови життя, розраховані на їхнє повне або часткове фізичне знищення. Такі дії підпадають під одне з визначень геноциду
Сергій Кислиця, постійний представник України при ООН

Кислиця нагадав, як 13 грудня Україна зіткнулася з однією з наймасштабніших атак на енергетичну систему. 94 ракети та 193 безпілотники були націлені на об'єкти енергетики по всій країні.

За словами посла, системи ППО, включно з винищувачами F-16, успішно перехопили 84 з цих ракет. "Ми ще раз висловлюємо глибоку вдячність усім союзникам, які продовжують зміцнювати обороноздатність України. Їхній внесок — це не лише акти солідарності, а й важливі заходи щодо запобігання геноциду — благородне та принципове зобов’язання, яке назавжди буде шановано в історії", - переконаний він.

Це 12-тий удар Росії по українській енергетичній інфраструктурі за 2024 рік. Лише по енергетичних об’єктах Росія використала близько 1100 крилатих та балістичних ракет.

Згадав український посол і атаки на Запоріжжя, коли 6 грудня від вибуху керованої авіаційної бомби загинули 11 місцевих жителів. А 10 грудня Росія атакувала Запоріжжя балістичною ракетою "Іскандер", поціливши у приватний медичний заклад. Загинули 11 осіб, у тому числі четверо медиків.

Кислиця також відзначив, що Кремль свідомо полює на гуманітарний персонал. З лютого 2022 року російські війська вбили щонайменше 99 українських рятувальників і ще близько 400 отримали поранення.

Згадав у своєму виступі він і про те, що експорт викопного палива - ключове джерело фінансування диктаторських режимів. Лише у 2023 році Росія заробила на експорті нафти $188 млрд.

Нещодавно українська розвідка оприлюднила досьє на 238 "учасників" російського тіньового флоту застарілих нафтових танкерів. Він складається з понад тисячі застарілих суден із заплутаною структурою власності та загальним дедвейтом понад 100 млн тонн. За словами Кислиці, це приблизно 17% світового флоту нафтоналивних танкерів.

"Це глобальний виклик, який буквально розпалює російську війну. Цей тіньовий флот також є справжньою екологічною бомбою уповільненої дії. Це продемонстрували вчора в Керченській протоці, де розбилися два російські танкери. Враховуючи поганий технічний стан російського тіньового флоту, повторення катастрофи - лише питання часу, якщо не буде вжито рішучих дій, щоб позбавити Росію такого засобу", - переконаний Кислиця.

Дивіться також: "Ми не будемо оплакувати" - Британія про смерть російського командувача Кириллова