Понад півсотні країн ООН розкритикували дебати Росії про "багатосторонню співпрацю" в час, коли Кремль порушує документи ООН своїм вторгненням в Україну. Відповідну заяву підписали 52 країни-члена ООН, серед яких - США, Британія, Україна, ЄС та інші ключові партнери України.
"Незаконні дії, які продовжуються, та відверте лицемірство Російської Федерації підривають багатостороннє та міжнародне співробітництво, демонструють повне ігнорування Статуту ООН, резолюцій Ради Безпеки та глобального режиму нерозповсюдження зброї, загострюють регіональну напруженість та ставлять під загрозу міжнародний мир та безпеку", - мовиться у документі.
Заяву виголосив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця перед початком відкритих дебатів Ради Безпеки ООН щодо багатостороннього співробітництва за головуванням російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова. Як вже повідомляв Голос Америки, у липні Росія головує у Раді Безпеки ООН.
Український посол Сергій Кислиця повідомив Голосу Америки, що заяву ініціювала Україна. По суті це реакція та відповідь майже третини країн-членів ООН на чергову спробу Росії використати трибуну Радбезу для поширення своїх наративів під головуванням Сергія Лаврова, який потрапив під санкції через відповідальність за неспровоковане та незаконне вторгнення Росії в Україну.
"Сьогоднішня зустріч не повинна відвертати увагу міжнародної спільноти від грубих порушень Росією Статуту ООН і зловживань Радою Безпеки, коли вона цинічно намагається представити себе на сторожі багатостороннього порядку", - говориться у заяві.
У заяві також зазначається, що тема дебатів"Багатостороння співпраця для більш справедливого, демократичного та стійкого світового порядку", запропонована РФ, на тлі жорстокої загарбницької війни Росії проти України є ще "одним яскравим доказом лицемірства Росії".
Заява в чергове засудила пряму військову підтримку, надану Росії Іраном та КНДР в порушення резолюцій Ради Безпеки ООН.
"Ми закликаємо будь-які держави-члени ООН, які надають матеріальну підтримку військовим зусиллям Росії, включаючи товари подвійного призначення, припинити будь-яку підтримку військових зусиль Росії", - зазначається у документі.
Країни-підписанти також знову закликали Російську Федерацію припинити "цю безглузду війну проти України" та забезпечити повне, негайне та безумовне виведення всіх російських сил і військової техніки з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
"Ми продовжуватимемо працювати разом над реалізацією всеосяжного, справедливого та міцного миру на основі Статуту ООН, а також над забезпечення відповідальності за злочини агресії, воєнні злочини та злочини проти людяності", - говориться у документі.
Самі дебати 16 липня відкрив своїм виступом глава МЗС Росії Сергій Лавров. Російський підсанкційний міністр мало говорив по суті теми, натомість намагався представити російське бачення того, що відбувається у світі, звинувачуючи в усьому Захід, зокрема США.
"Коли я слухала заяву російського представника, я думала, що опинилася не в тій кімнаті, бо це було скиглення про Сполучені Штати та Захід. Я майже не чула слова "багатосторонність", - заявила постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд.
Поки ми говоримо, Росія продовжує підривати довіру до наших інституцій, навмисно й грубо порушуючи основні принципи Статуту ООН: територіальну цілісність, повагу до прав людини, міжнародну співпрацю.Лінда Томас-Грінфілд, постійна представниця США при ООН
Американська посолка додала, що країни зібралися, аби сприйняти та вдосконалювати багатосторонність: "Але поки ми говоримо, що це Росія продовжує підривати довіру до наших інституцій, навмисно й грубо порушуючи основні принципи Статуту ООН: територіальну цілісність, повагу до прав людини, міжнародну співпрацю".
Томас-Грінфілд нагадала, що Росія зараз активно бере участь в агресивній війні проти свого сусіда.
"Війна, яка перетворила їжу на озброєння, погіршуючи продовольчу безпеку не лише для українців, а й для десятків мільйонів голодних людей у всьому світі. Війна, яка завдала серйозної шкоди виробництву електроенергії в Україні, загрожуючи залишити сотні тисяч на холоді цієї зими. Війна, яка вбила тисячі невинних людей, у тому числі десятки минулого тижня в педіатричній лікарні в Києві. Війна, яка сприяла незаконному виселенню тисяч і тисяч людей із їхніх домівок, у тому числі дітей", - додала вона.
За словами американської дипломатки, така огидна поведінка Росії почалася задовго до повномасштабного вторгнення у 2022 році.
"Путін ставився до людей як до розмінної монети, і продовжує це робити. Я думаю про родину та друзів Тревора Ріда, Брітні Ґрінер, Евана Гершковича та Пола Велана та інших. Людей, затриманих за те, що вони виконували свою роботу, або просто опинилися у неправильному місці в неправильний час, і яких використовують як пішаків".
Посолка також заявила, що ООН потребує реформування шляхом змістовної еволюції, аби зробити інституцію якомога більш ефективною, дієвішою та інклюзивною.
"Тому перед обличчям розкольницької риторики Росії, нападів на міжнародну архітектуру, яку ми всі допомогли сформувати, і кричущих порушень в Україні та усьому світі, ті з нас, які віддані прогресу, як у цій інституції, так і за її межами, можуть зробити більше", - наголосила представниця США в ООН.
Дивіться також: Дозвіл Україні стріляти вглиб Росії показав брак єдності в НАТО. Хто за, а хто проти