Кремль створює “димову завісу пропаганди” навколо теракту в Москві, а заяви про причетність України є “нісенітницею”: реакції Заходу

Квіти біля імпровізованого меморіалу у Санкт-Петербурзі жертвам стрілянини в концертному залі "Крокус Сіті Голл" у Московській області, 24 березня 2024 року. (Фото: REUTERS/Антон Ваганов)

Росія намагається використати теракт в Росії для пропаганди щодо війни в Україні, а також виправдання наступної мобілізації, кажуть на Заході.

Так, міністр фінансів Великої Британії Джеремі Гант заявив, що Кремль створює “димову завісу пропаганди” навколо теракту з метою “захистити вторгнення в Україну”.

Ми знаємо, що вони створюють димову завісу пропаганди, щоб захистити надзвичайно злісне вторгнення в Україну
Джеремі Гант

Про це Гант сказав у розмові з мовником Sky News у неділю, 24 березня. Водночас за його словами уряд Великої Британії має “дуже мало довіри” до будь-яких тверджень Росії.

“Ми знаємо, що вони створюють димову завісу пропаганди, щоб захистити надзвичайно злісне вторгнення в Україну, але це не означає, що це не трагедія, коли невинні люди втрачають життя”, — сказав Гант.

“Я сприймаю те, що каже російський уряд, з великою недовірою... після того, що ми бачили від них за останні кілька років”, — додав він.

Віцепрезидентка США Камала Гарріс відкинула заяви Путіна про будь-яку можливу причетність України до теракту у Москві, що стався 22 березня.

Вона також зазначила, що події у Москві є “очевидно трагедією”.

Ні, немає жодних доказів, і насправді ми знаємо, що ІД-Хорасан справді, судячи з усього, несе відповідальність за те, що сталося
Камала Гарріс

“Ні, немає жодних доказів, і насправді ми знаємо, що ІД-Хорасан справді, судячи з усього, несе відповідальність за те, що сталося”, - заявила Гарріс в інтерв’ю мовнику ABC News, відповідаючи на питання щодо того, чи США мають докази на підтвердження заяв президента Росії Володимира Путіна про можливу причетність України до теракту.

Заяви Гарріс прозвучали після того, як Путін зазначив, що зловмисників, яких підозрюють у скоєнні теракту, затримали, коли вони прямували “в бік України, де, за попередньою інформацією, у них було вікно для перетину кордону”.

Рада національної безпеки США у суботу, 23 березня, також чітко заявила, що Україна не має відношення до теракту.

Ісламська держава несе виключну відповідальність за цей напад. Ніякої участі України не було
Едріен Вотсон

"Ісламська держава несе виключну відповідальність за цей напад. Ніякої участі України не було", - йдеться в заяві речниця Ради нацбезпеки США Едріенн Вотсон.

Американський Інститут дослідження війни (ISW) у звіті від 23 березня, додає, що Кремль намагається скористатись з терористичної атаки, щоб здобути підтримку для війни в Україні. Наразі Путін утримується від прямих звинувачень, але може і офіційно звинуватити Україну, якщо непрямі звинувачення не досягнуть бажаного Кремлем ефекту, припускають аналітики ISW.

Інститут зазначає з посиланням на російське опозиційне медіа "Медуза", що російські державні ЗМІ отримали вказівку підкреслювати "український слід" у теракті.

"Кремль, ймовірно, сподівається, що сприйняття причетності України до нападу посилить внутрішню підтримку у Росії війни в Україні, а Кремль все одно може висунути офіційне звинувачення з цього приводу, якщо він вважатиме, що непрямих звинувачень недостатньо, щоб викликати внутрішню реакцію, яку він, ймовірно, жадає", - підсумовує Інститут.

Коментуючи теракт в коментарі MSNBC, колишній агент ЦРУ Марк Полімеропулос також відкинув натяки Путіна на причетність України як “нісенітницю” і припустив, що Росія хоче використати цей теракт, щоб розгорнути ширшу мобілізацію для війни з Україною.

“Тож ми почули сьогодні, що Володимир Путін у приблизно п’ятихвилинному зверненні згадав Україну, він стверджував, що терористи насправді намагалися потрапити через кордон в Україну”, – сказав він d інтерв’ю мовнику MSNBC 23 березня.

“Цьому немає абсолютно ніяких доказів. І потім ви також бачите на російських телевізійних мережах за останню годину-дві навіть створені діпфейки, які начебто вказують на причетність посадовців українських сил безпеки. Звичайно, це все нісенітниця”.

Одна [причина], звичайно, це певною мірою відвернути [увагу від] некомпетентності російських спецслужб. Але є деякі речі, якими, на жаль, Путін, може скористатися на тлі цього. Додаткове придушення інакомислення всередині Росії, але також можливість мобілізації
Марк Полімеропулос

На думку Полімеропулоса, в такий спосіб Путін хотів відвернути увагу від “некомпетентності” російських спецслужб, а також створити передумови для подальшого придушення інакомислення та посилення мобілізації росіян для війни в Україну.

“Одна [причина], звичайно, це певною мірою відвернути [увагу від] некомпетентності російських спецслужб. Але є деякі речі, якими, на жаль, Путін, може скористатися на тлі цього. Додаткове придушення інакомислення всередині Росії, але також можливість мобілізації”, - сказав він.

“Не забувайте про майже 400 000 жертв війни в Україні. Це загиблі та поранені російські військові. Їм потрібна мобілізація. Можливо, найближчими днями ми побачимо, що Володимир Путін закличе призвати більше людей, таким чином спробувавши цим скористатися”, - додав Полімеропулос.

У власному аналізі подій, опублікованому 23 березня, видання Vox також дійшло таких висновків.

“Щоб було зрозуміло: наразі мало доказів того, що атаки були сплановані Києвом або були операцією під “фальшивим прапором” Росії. Набагато ймовірніше, що ІДІЛ, угруповання, яке взяло на себе відповідальність, й у минулому показало, що має засоби та мотивацію здійснити саме такий напад, було фактичним виконавцем”, - зауважив Vox.

Дивіться також: Напад в Москві показав, що "ІДІЛ залишається потужною глобальною загрозою" - аналітик