Дуже наївно думати, що Путін хоче закінчити війну – одна із тез президента України Володимира Зеленського під час багатогодинного інтерв’ю американському блогеру та ведучому подкастів Лексу Фрідману. За близько 3 години Зеленський говорив про різні теми від Будапештського меморандуму до потенційних перемовин з Путіним.
Деякі з відповідей Зеленського були досить емоційними, зокрема його реакція на питання Фрідмана, в якому ведучий подкасту говорить про те, що Владімір Путін любить свій народ, або питання про те, чи пробачать українці росіянам, чи будуть “подорожувати, одружуватися, дружити”.
У відповідях Зеленський не шкодував емоційних слів для Путіна, називаючи його вбивцею, “глухою людиною”, “мамонтом” та людиною “з голою дупою”. Кількість тем, яких торкнувся Зеленський під час інтерв’ю з Фрідманом, емоційна забарвленість цієї розмови та повідомлення, які український президент адресував західній аудиторії, не залишились без уваги у США та Європі.
Голос Америки зібрав головні реакції на це інтерв’ю станом на 6 січня, а також інформацію, хто такий Фрідман та чому його питання викликали критику в Україні.
Лекс Фрідман, російська мова та глухий Путін
Лекс Фрідман – американський блогер українського походження. Він з 2018 року веде власний подкаст Lex Fridman Podcast. Співробітник Массачусетського технологічного інституту та спеціаліст з інформатики, Фрідман говорив з багатьма відомими американськими та світовими бізнесменами та діячами, зокрема із Марком Цукербергом, Ілоном Маском, Вівеком Рамасвамі та Біньяміном Нетаньяху.
Нещодавно на каналі Фрідмана з 4,5 мільйонами підписників вийшло інтерв'ю із президентом Аргентини Хав'єром Мілеєм. Серед інтересів Фрідмана –штучний інтелект та Big Data.
Дивіться також: Стосунки з Трампом, гарантії безпеки, Курська операція. Реакції на інтерв'ю ЗеленськогоБатько Фрідмана – фахівець з фізики плазми Олександр Фрідман, народився в Києві та працював у Росії та Таджикистані, мати народилась у Харкові. Родина ведучого подкасту переїхала до США, коли Лексу було 11 років, у 1994 році.
Сам Фрідман володіє російською мовою, але не знає української. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Фрідман говорив, що "вважає росіян, українців і американців своїми народами" та "популяризуватиме їх культури, не піддаючись тиску жодної зі сторін".
У листопаді 2024 року Фрідман запропонував Зеленському провести інтерв’ю і зауважив, що готовий заради цього приїхати до Києва, на що Зеленський у пості в соцмережі X відповів: “До зустрічі в Україні”.
Ще до початку інтерв’ю Фрідман задав майбутній розмові непростий тон, попросивши записати інтерв’ю російською мовою. Зеленський на цю пропозицію відмовився, а деякі українські користувачі, зокрема українська поетка та військовослужбовиця Ярина Чорногуз, у соціальних мережах назвали пропозицію Фрідмана “нахабством”.
Володимир Зеленський зауважив, що на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну він звертався російською мовою до росіян, але його ніхто не почув, відзначивши, що “ніхто не почує, якщо не хоче чути, будь-якою мовою” та що Путін “взагалі глухий”.
“Сьогодні було 73 ракетних удари по нас, загинули люди. Сьогодні було понад 100 дронів, і це щодня. Б'ють люди, які розмовляють російською. Б'ють по людях, яким ще нещодавно розповідали, що вони насправді захищають російськомовних”, – заявив Зеленський.
Лекс Фрідман також підтвердив що “планує поїхати до Москви і поговорити з Владіміром Путіним”, зауваживши, що він ставить за свою “місію” зробити свій “невеликий внесок у просування до миру”.
Він мріє, як зазначає сам Фрідман, щоб Володимир Зеленський, Дональд Трамп та Владімір Путін сіли за стіл переговорів та домовились, “як припинити вогонь і як знайти шлях до миру”.
Міжнародні реакції й “терплячість Зеленського”
Колишній міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсберґіс, реагуючи на інтерв’ю Зеленського Фрідману, підкреслив терплячість українського президента.
“Відтепер рівень терпіння людини вимірюватиметься за шкалою Зеленського, від нуля до Зеленського”, – зауважив Ландсберґіс.
У формулюванні одного з питань Лекс Фрідман сказав, що аби досягнути успіху в переговорах про припинення війни з Росією, треба не вважати “Путіна божевільним, а розуміти, що він любить свій народ”.
Окремо Фрідман запитав, чи настане день, коли українці пробачать народові РФ, і знову будуть “одружуватися і дружити”. До подібних питань та відповідей Зеленського апелює колишній міністр закордонних справ Литви Ландсберґіс, коли коментував терплячість українського президента.
Путін не любить свій народ, він відправляє росіян вмирати на чужу землю, щоб задовольнити його амбіції, каже Зеленський.
“Хто любить свою країну? Путін?! А що таке його країна? Він Україну раптом вважає своєю країною. А завтра він скаже, [що це] Америка. А чеченців не шкода? Чеченці хто? Інший народ. Інша віра. Інші люди. Інша мова. Мільйон. Знищений. А як знищив? Як він їх убивав? З любов’ю, бл*дь, в обіймах”, – емоційно відповідає на питання американського подкастера український президент. Президент України також зауважив, що Росія вже втратила на війні в Україні понад 788 тисяч людей вбитими та пораненими.
Генеральний директор Tesla та SpaceX, а також один з близьких соратників новообраного президента США Ілон Маск опублікував інтерв’ю на своїй сторінці в соцмережі X, але залишив його без коментарів, обмежившись фразою “Інтерв'ю з @ZelenskyyUa”. Саме інтерв’ю цій соцмережі на момент публікації цього матеріалу вже набрало майже 8 мільйонів переглядів.
Про Маска згадував під час самого інтервʼю і Володимир Зеленський: “Я б дуже хотів, щоб Маск був максимально на боці України, поважаю його. У нас була розмова десь на початку війни. Я поважаю його. Я поважаю self-made [людей, які самі собі зробили ім'я - ред.], люблю таких людей. Ніхто, його нічого з неба не впало, а людина сама щось зробила. Він лідер інновацій у світі. І тому я поважаю результат його роботи”.
“Компроміси” і “пробачення Путіна”
Зеленський зазначив, що ніхто в Україні не збирається пробачати Путіну й росіянам за ті воєнні злочини, які вони скоїли в України. Ця відповідь пролунала на запитання Фрідмана про те, що “реальність така”, що для початку мирних переговорів все одно потрібно піти на компроміс із Путіним і “пробачити його”.
Відтепер рівень терпіння людини вимірюватиметься за шкалою Зеленського від нуля до ЗеленськогоГабріелюс Ландсберґіс
“Уяви, що в тебе забрали найдорожче. У тебе забрали дитину, а ти будеш питати: а хто це?
Тобі скажуть: “Та ось цей дядько”. Чи ти скажеш: “А, ну все, тоді питань немає”?
Ні! Ти підеш, бляха, і відкрутиш йому голову. І це буде справедливо, бо хіба можна прощати вбивць?” – сказав Зеленський.
Консервативна група, яка виступає проти Трампа та його політики “Республіканці проти Трампа”, у коментарі в соцмережі X назвала цю відповідь “неймовірною”: “Неймовірна відповідь президента Зеленського Лексу Фрідману, який запитав президента України, чи може він пробачити Путіну та Росії”.
Подібну реакцію висловили і автори сторінки “Autism Capital”, яка займається “громадянською журналістикою”, вони також назвали реакцію Зеленського на питання Фрідмана про пробачення Путіну “неймовірною”.
Саме цей фрагмент інтервʼю про пробачення росіянам та Путіну набув неабиякого поширення у соціальних мережах.
Фінський аналітик Джоні Аскола відзначив, що, на його думку, “Зеленський добре впорався з інтерв’ю Лекса Фрідмана. Йому мало чого втрачати, і це був розумний вибір взяти участь у цьому інтервʼю”.
Аскола додав, що це інтервʼю не коштуватиме президенту України втрати прихильників, а навпаки, допоможе знайти нових.
Серед коментарів користувачів під постом подкастера Фрідмана в X думки розділились. Так, деякі користувачі зауважували, що інтервʼю начебто було компліментарним до Зеленського і не відрізнялось від інтервʼю ключовим медіа, зокрема, тому що Фрідман не ставив питання про “винищення церкви”.
Нагадаємо, що Голос Америки раніше писав про подолання фейків стосовно українського закону про релігійні організації та про переслідування українських вірян, вбивства священників і пасторів російськими військами на окупованих територіях, руйнування церков, молитовних будинків, християнських університетів внаслідок російських ракетних і безпілотних атак по решті території України.
“Похвала” Трампу
Французьке видання France24 підкреслює оптимізм українського президента в інтервʼю з Фрідманом. Зокрема, у коментарях щодо ймовірності того, що новообраний президент США Дональд Трамп зможе примусити Росію до мирних переговорів і поставить крапку у війні проти України.
“Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю, опублікованому в неділю, висловив оптимізм, що “сильний” майбутній президент США Дональд Трамп зможе змусити Росію розпочати мирні переговори та припинити війну в Україні”, – пише France24. Видання також наголошує, що Зеленський “не шкодував похвалу” Трампу та його раднику-мільярдеру Ілону Маску.
Зеленський під час інтерв’ю наголошував, що для України дуже важливе бачення Трампа, оскільки “він може зупинити Путіна”: “Путін його боїться. Факт”.
“Він мені телефоном казав, що очікує нашої зустрічі, мій візит (до США – ред.) буде першим або одним із перших. Я знаю, що в нього є свої питання американські, але щодо міжнародки, мені здається, наше питання одне з найактуальніших для президента Трампа”, – говорив Зеленський.
Президент Франції Еммануель Макрон 6 січня закликав Україну бути “реалістичною” щодо територіальних питань у можливих майбутніх переговорах щодо припинення війни з Росією.
“Українці повинні вести реалістичні дискусії з територіальних питань”, – сказав Макрон, виступаючи перед французькими послами, які зібралися в Єлисейському палаці. Він додав, що “такі переговори можуть вести лише самі українці”.
В інтервʼю Фрідману український президент зазначив, що перші переговори про закінчення війни будуть із новообраним президентом США Дональдом Трампом: “Я думаю, 25 січня або в інший день ми сідаємо передусім з Трампом. Ми домовляємось, як ми спроможні зупинити війну та Путіна”.
Дивіться також: Макрон: "Українці мають вести реалістичні переговори щодо територіальних питань"
Дивіться також: Макрон: "Українці мають вести реалістичні переговори щодо територіальних питань"