Президент Володимир Зеленський заявив, що готовий укласти угоду з президентом США Дональдом Трампом, яка передбачає участь США в розробці величезних українських родовищ рідкісноземельних та інших важливих мінералів.
3-го лютого Трамп заявив, що хоче, щоб Україна постачала США рідкісноземельні елементи в обмін на фінансову підтримку війни Києва проти Росії.
Цю ідею Зеленський висловив у своїй стратегії «плану перемоги», яку восени минулого року представив союзникам Києва, зокрема Трампу.
Серед іншого план передбачає досягнення домовленостей з іноземними партнерами щодо спільного доступу до стратегічно цінних ресурсів України.
Не відразу було зрозуміло, чи мав на увазі Трамп усі види критичних мінералів чи лише рідкісноземельні елементи. Він сказав, що Сполучені Штати прагнуть укласти угоду з Україною щодо «їхніх рідкісноземельних елементів та інших речей».
Агентство Reuters підготувало роз'яснення, щодо того, чим є ці метали і як їх використовують.
Дивіться також: Зеленський відповів на слова Трампа щодо рідкісноземельних металів УкраїниЩо таке рідкісноземельні метали?
Рідкісноземельні метали — це група з 17 металів, які використовуються для виготовлення магнітів, які перетворюють енергію в рух для електромобілів, мобільних телефонів, ракетних систем та іншої електроніки. Повних замінників для них наразі немає.
Китай, якому Трамп погрожував торгівельною війною, є найбільшим у світі виробником рідкісноземельних металів та багатьох інших важливих мінералів.
Геологічна служба США вважає критично важливими 50 мінералів, включаючи кілька типів рідкісноземельних елементів, таких як нікель і літій.
За даними Мінекономіки, в Україні є поклади 22 із 34 корисних копалин, визначених Євросоюзом як критичні. Це промислові та будівельні матеріали, феросплави, дорогоцінні та кольорові метали та деякі рідкісноземельні елементи.
Україна також має значні запаси вугілля; однак більшість з них зараз перебувають під контролем Росії на окупованій території.
Які ресурси має Україна?
Відома як житниця Європи, Україна також може похвалитися величезними мінеральними ресурсами.
Деякі з них необхідні для таких галузей, як оборона, виробництво високотехнологічних приладів, аерокосмічна та екологічна енергетика.
За даними Інституту геології, в Україні є рідкісноземельні елементи, такі як лантан і церій, які використовуються в телевізорах і освітлювальних приладах; неодим, який використовується у вітряних турбінах і батареях електромобілів; а також ербій та ітрій, застосування яких варіюється від ядерної енергетики до лазерів. Фінансоване ЄС дослідження також свідчить про наявність в Україні запасів скандію. Детальні дані засекречені.
У п'ятницю в інтерв'ю Зеленський заявив, що Росія окупувала близько половини українських родовищ рідкоземельних елементів.
Гірничі аналітики та економісти кажуть, що в Україні немає комерційно діючих рідкоземельних копалень.
Зеленський також зазначив, що Україна має найбільші в Європі запаси титану та урану.
За даними Всесвітнього економічного форуму, Україна також є ключовим потенційним постачальником літію, берилію, марганцю, галію, цирконію, графіту, апатиту, флюориту та нікелю.
Державна геологічна служба заявила, що Україна має одні з найбільших підтверджених запасів літію в Європі, який оцінюється в 500 000 метричних тонн, життєво необхідного для акумуляторів, кераміки та скла. Запаси титану здебільшого розташовані в північно-західній і центральній частині України, а літію – у центрі, на сході та південному сході.
Українські запаси графіту, основного компонента акумуляторів електромобілів і ядерних реакторів, складають 20% світових ресурсів. Поклади знаходяться в центрі і заході.
Що з ресурсів контролює Київ?
Війна завдала великої шкоди Україні, і Росія зараз контролює приблизно п’яту частину її території.
Основна частина вугільних родовищ України, які до війни забезпечували сталеливарну промисловість, зосереджена на сході поза досяжністю української влади.
За оцінками українських аналітичних центрів We Build Ukraine та Національного інституту стратегічних досліджень із посиланням на дані за перше півріччя 2024 року, близько 40% металевих ресурсів України зараз окуповані Росією. Вони не надали детального розподілу.
Відтоді російські війська продовжували впевнено просуватися на сході Донецької області. У січні Україна закрила свою єдину шахту коксівного вугілля за містом Покровськ, яке намагаються захопити московські війська.
Під час війни Росія окупувала щонайменше два українських літієвих родовища - одне в Донецькій та інше в Запорізькій області на південному сході. Київ досі контролює родовища літію в центральній Кіровоградській області.
Можливості видобутку та оцінка ресурсів
Олексій Соболєв, перший заступник міністра економіки, заявив у січні, що уряд працює над угодами із західними союзниками, включаючи Сполучені Штати, Велику Британію, Францію та Італію, щодо проєктів, пов’язаних з розробкою критичних матеріалів. Уряд оцінює загальний інвестиційний потенціал сектора приблизно в 12-15 мільярдів доларів до 2033 року.
Державна геологічна служба повідомила, що уряд готує близько 100 ділянок для спільного ліцензування та розробки, але не надала жодних подробиць.
Незважаючи на те, що Україна має висококваліфіковану та відносно недорогу робочу силу та розвинену інфраструктуру, інвестори виділяють низку перешкод для інвестицій. До них належать неефективні та складні регуляторні процеси, а також труднощі з доступом до геологічних даних та отриманням земельних ділянок.
Розробка таких проєктів потребуватиме років і значних початкових інвестицій, сказали вони.
Дивіться також: Трамп заявив, що допомога США Україні може надходити під гарантії рідкісноземельних металів