Меркель не змінить позиції щодо справи Тимошенко до вільнюського саміту? (європейська преса)

Київ – 80 відсотків держав-членів ЄС готові підписати угоду про асоціацію з Україною на вільнюському саміті, незалежно від того, якого розвитку набуде справа Юлії Тимошенко. Про це пише польська Gazeta Wyborcza, посилаючись на чільного дипломата ЄС. Французька преса пише про те, що Єврокомісія готується висунути «Газпрому» обвинувачення у встановленні невиправдано завищених цін для країн Центрально-Східної Європи. «Німецька хвиля» розповідає про те, як кількісно змінюватиметься населення України до середині 21-го століття, а британські видання позитивно оцінюють нічию свого футбольного клубу у матчі з донецьким «Шахтарем».

Польська щоденне видання Gazeta Wyborcza у своєму матеріалі, присвяченому майбутньому вільнюському саміту, цитує чільного дипломата ЄС, що бере участь у переговорах щодо підписання угоди про асоціацію з Україною. За його словами, наразі 80 % держав Євросоюзу готові підписати цю угоду, незважаючи на те, як складатиметься доля ув’язненої Тимошенко. Окремо від цієї групи країн стоїть Німеччина, до думки якої дослухаються й Нідерланди. Тим часом у Брюсселі та Вільнюсі побоюються, що тривалі переговори щодо формування нового уряду в Берліні можуть зайняти всю увагу канцлера Ангели Меркель та не залишать їй часу, щоб ще раз зважити щодо справи Тимошенко.

Водночас, як пише видання, Литва досягла певного дипломатичного успіху, переконавши британців не блокувати рішення про те, що більшість положень угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС набудуть чинності ще до повної її ратифікації європейськими парламентами. Лондон довго пручався, що таким чином буде обмежена роль нижньої палати його парламенту – Палати представників. Але, зрештою, таки дослухався до аргументів офіційного Вільнюса.

А ось французька щоденна газета Le Figaro пропонує своїм читачам звернути увагу на заяву єврокомісара з питань конкуренції Хоакіна Альмунії, зроблену нещодавно у Вільнюсі. За його словами, ЄС готовий офіційно звинуватити російського монополіста «Газпром» у перешкоджанні конкуренції на ринку газу. Якщо офіційні органи ЄС ухвалять щодо цього остаточне рішення, то російська компанія повинна буде заплатити штраф у розмірі 10 мільярдів євро. ЄС закидає «Газпрому» чинення перешкод для вільної торгівлі природним газом та встановлення для країн Центрально- Східної Європи невиправдано високих цін на газ, прив’язаних до вартості нафти. Наразі Європейська комісія готує відповідні документи. Одну з найвищих цін на російський газ у Європі платить Україна, але – юридично – згадане розслідування може стосуватися лише країн-членів ЄС, хоча воно й спонукатиме «Газпром» змінити свої правила гри на цілому європейському ринку.

Журналісти онлайн-версії «Німецької хвилі» розповідають про висновки нового дослідження французького Інституту демографічних досліджень Ined. Згідно з ними, до 2050 року загальна кількість населення у світі може зрости до 9,7 мільярда людей, а до кінця 21-го століття вона може сягнути 11 мільярдів. А ось в Україні, за оцінкою Ined, кількість населення до 2050 року зменшиться від сьогоднішніх 45,5 мільйона до 34 мільйонів осіб. І хоча рівень народжуваності для України в середньому складає 1,5 дитини на жінку, смертність все ще випереджає цей показник. Видання звертає увагу на те, що це відповідає загальним тенденціям у Східній Європі. За прогнозами авторів дослідження, до середини нинішнього століття населення скоротиться в усіх країнах, за винятком Чехії.

Тим часом британська преса обговорює матч другого туру Ліги чемпіонів між українським «Шахтарем» та британським «Манчестер Юнайтед», що відбувся 2 жовтня на «Донбас Арені» та закінчився нічиєю 1:1. Захисник «Манчестера Ю.» Кріс Смоллінґ розповів виданню Independent, що навіть нічия в Донецьку додає «червоним дияволам», як називають гравців команди, впевненості у власних силах перед наступними важливими матчами внутрішнього чемпіонату. Менеджер британської команди Дейвід Мувс також розповів, що його гравці залишили Україну з гарним настроєм. Independent пише, що за «Шахтарем» з-поміж британських команд закріпилася репутація такого собі міцного горішка, з яким і нічия на його домашній арені вважається гарним результатом. Свого часу, пише видання, в цьому переконалися британські клуби «Арсенал», «Челсі» та «Тоттенгем».
Передрук з "Радіо Свобода"