Росія порушує ключову угоду зі США про контроль над ядерним озброєнням. Таку заяву речника Держдепартаменту опублікували низка західних видань.
"Відмова Росії сприяти інспекційній діяльності заважає Сполученим Штатам здійснювати важливі права за договором і ставить під загрозу життєздатність американсько-російського контролю над ядерним озброєнням", - повідомив речник Держдепу у коментарі для медіа.
"Росія також не виконала зобов'язання за договором щодо скликання засідання двосторонньої консультативної комісії відповідно до встановленого договором терміну", - додав речник. Така зустріч мала відбутися в Єгипті наприкінці листопада, але була раптово скасована.
Російська сторона заявила, що "США подають мало натяків для діалогу з Росією" за цим договором. "Ми вважаємо продовження дії цього договору дуже важливим", - сказав прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков і заявив, "що це США, здійснюючи фронтальне стримування Москви, порушують преамбулу договору, де йдеться про неподільність безпеки".
Як інформує видання The Hill, висновок Держдепартаменту є першим випадком, коли Вашингтон звинуватив Москву в порушенні угоди. Натомість "ніщо не заважає російським інспекторам їздити до Сполучених Штатів і проводити інспекції", – цитує видання речника Держдепу.
Reuters зазначає, що угода є "останнім основним стовпом контролю над ядерними озброєннями між двома країнами після Холодної війни". Натомість Москва відмовляє у доступі для здійснення інспекції на своїй території.
Договір набув чинності у 2011 році й був продовжений у 2021 році ще на п'ять років. Він обмежує кількість стратегічних ядерних боєголовок, які Сполучені Штати та Росія можуть розгорнути, а також розгортання наземних і підводних ракет та бомбардувальників для їхньої доставки.
США та Росія сумарно володіють близько 90% ядерних боєголовок у світі. Відповідно до угоди, обом країнам дозволено проводити інспекції озброєнь один одного, але через пандемію ковіду інспекції були призупинені з 2020 року. Відносини Вашингтона з Москвою є найгіршими за десятиліття через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, - нагадує Reuters.
Як повідомляв Голос Америки, президент РФ Володимир Путін у грудні 2022 року заявив, що ризик ядерної війни зростає, але "Росія не погрожуватиме безрозсудним застосуванням такої зброї".
У вересні у зверненні до учасників 77-ї сесії Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй президент США Джо Байден заявив, що Путін озвучив прямі ядерні погрози Європі із відкритим зневажанням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, й звинуватив Кремль у грубому порушенні Статуту ООН через війну в Україні й фейкові "референдуми" для анексії українських земель.
Тоді американський глава закликав світ зробити все, щоб відвернути загрозу ядерної війни: "Ядерну війну неможливо виграти, і її ніколи не можна починати".