Колишнього працівника консульства США у Владивостоку засудили до чотирьох років і десяти місяців позбавлення волі за "таємне співробітництво з іноземною державою".
Громадянин Росії Роберт Шонов понад 25 років працював у консульстві США, яке закрили у 2020 році через пандемію COVID-19 і більше не відкривали. У 2021 році Москва ввела обмеження на роботу місцевого персоналу в іноземних представництвах.
Відтоді Шонов працював у компанії, з якою США уклали контракт на підтримку свого посольства в Москві. Як повідомив речник Держдепартаменту Метью Міллер, єдиною роллю Шонова на момент його арешту було "компілювання медіаповідомлень із загальнодоступних російських ЗМІ".
Шонова заарештували в травні 2023 року. Йому висунули звинувачення за новою статтею російського законодавства, яка передбачає кримінальну відповідальність і до восьми років ув'язнення за "співпрацю на конфіденційній основі з іноземною державою, міжнародною чи іноземною організацією з метою сприяння їхній діяльності, явно спрямованій проти безпеки Росії".
Критики Кремля та правозахисники стверджують, що формулювання у статті настільки широке, що його можна використовувати для переслідування будь-якого росіянина, який має зв’язки за кордоном.
Згідно з вироком, у росіянина було вилучено 400 тисяч рублів (3 тисячі доларів) і електронний пристрій, нібито використаний у вчиненні злочину. Крім ув'язнення, суд зобов'язав його сплатити штраф у розмірі мільйона рублів (понад 7 тисяч доларів).
У вересні 2023 року Росія також видворила двох американських дипломатів, яких звинувачувала в тому, що вони були агентами зв’язку Шонова.
Держдеп США засудив арешт і заявив, що звинувачення проти Шонова "є абсолютно безпідставними".
За останні роки кілька громадян США були заарештовані та засуджені до тривалих термінів ув'язнення в Росії. Серед них - 72-річний американець Стівен Габбард, який визнав себе винним у московському суді за звинуваченнями в найманстві, вступивши до лав територіальної оборони на Харківщині.
Вашингтон твердить, що Кремль затримує американських громадян їх за сфабрикованими звинуваченнями, щоб потім використовувати їх як розмінну монету в переговорах про повернення росіян, засуджених за злочини в Сполучених Штатах та інших західних країнах.
Кілька громадян США залишаються за ґратами в Росії. 1 серпня відбувся значний обмін ув'язненими. Серед звільнених Росією були громадяни США: журналістка Радіо Свобода Алсу Курмашева, репортер Wall Street Journal Еван Гершкович і колишній морський піхотинець США Пол Вілан.
У статті використано матеріали AP, AFP
Дивіться також: Європейський Союз та Японія оголосили нове партнерство у сфері безпеки та оборони