Російські військово-морські кораблі увійшли у порт кубинської столиці Гавани. США і Куба заявили, що цей маневр не має воєнної мети, однак оглядачі розцінюють це як демонстрацію сили Кремлем на тлі зростання напруженості через війну в Україні.
Першими у гавань прибули паливне судно "Академік Пашин" і буксир "Ніколай Чікєр", за ними прямують фрегат ВМС РФ "Адмірал Горшков" і атомний підводний човен "Казань".
Фрегат і підводний човен провели ракетні навчання в Атлантичному океані на шляху до острова, повідомило міністерство оборони Росії напередодні.
Минулого тижня Куба заявила, що візит є стандартною практикою військово-морських кораблів дружніх до Гавани країн. Міністерство закордонних справ комуністичного уряду заявило, що на кораблях не було ядерної зброї, що підтвердили представники США.
"Ми уважно стежили за маршрутом кораблів, — сказав Reuters американський посадовець на умовах анонімності пізно у вівторок. — Жодного разу кораблі чи підводний човен не становили прямої загрози для Сполучених Штатів".
Очікується, що кораблі ВМС Росії залишаться в Гавані до 17 червня.
Гавана розташована всього за 160 км від міста Кі-Вест, штат Флорида, де розташована база військово-морської авіації США. І час візиту – оскільки адміністрація Байдена розмірковує, як далеко зайти, щоб допомогти захистити Україну від Росії – свідчить про щось більше, ніж "стандартна практика", – сказав Вільям Леогранде, професор Американського університету.
"Візит російських військових кораблів — це спосіб Путіна нагадати Байдену, що Москва може кинути виклик Вашингтону у своїй власній сфері впливу", — сказав Леогранде.
Зупинка також збігається з найгіршою соціальною та економічною кризою на Кубі за останні десятиліття, з дефіцитом всього, починаючи від їжі, ліків і палива, і зростанням незадоволення серед населення.
"Це... має відлуння Холодної війни, але на відміну від першої Холодної війни, кубинців тягне до Москви не ідеологічна спорідненість, а економічна необхідність", — сказав Леогранде.
Нагадаємо, Кубинська ракетна криза сталась у 1962 році, коли Радянський Союз відповів на розгортання ракет США в Туреччині, відправивши на Кубу балістичні ракети. Це спричинило протистояння, яке поставило світ на межу ядерної війни.
Зараз дві країни знову зміцнюють зв'язки. Президент Куби Мігель Діас-Канель у травні вчетверте відвідав Москву й був поряд із президентом Росії Владіміром Путіним на військовому параді до 9 травня.
Росія в березні поставила 90 тисячі тонн російської нафти на Кубу, щоб допомогти зменшити дефіцит, і пообіцяла допомогти Гавані в різних проєктах від виробництва цукру до інфраструктури, відновлюваних джерел енергії та туризму.
Дивіться також: США підпишуть безпекову угоду з Україною у четвер на саміті G7 в Італії