Чи конфіскує Байден активи Кремля? Яке рішення очікується в червні - аналіз

Для Європи небезпечніше не передавати активи Кремля Україні, ніж передати, переконаний британський економіст Тімоті Еш.

Палата представників США в суботу ухвалила законопроєкт, що надає повноваження президенту США конфіскувати й використати на користь Україні знерухомлені російські державні активи.

З понад 300 мільярдів доларів знерухомлених союзниками України російських державних активів, близько 4-5 мільярдів, за різними оцінками, перебуває в юрисдикції США. Однак, оглядачі вказують, що США, ймовірно, самі не будуть конфісковувати активи, а діятимуть узгоджено з іншими союзниками. Власне, законопроєкт передбачає координацію дій США з союзниками "Групи Семи", ЄС та Австралією щодо використання російських активів на користь України.

В Україні також надають перевагу спільному рішенню союзників України.

"Консолідована відповідь завжди сильніша", - каже в інтерв'ю Голосу Америки голова Національного банку України Андрій Пишний.

Консолідована відповідь завжди буде розглядатися як свідчення безповоротності цього рішення і його сили
Андрій Пишний, голова НБУ

"Консолідована відповідь завжди буде розглядатися як свідчення безповоротності цього рішення і його сили. Консолідована відповідь - це саме те, що ми розглядаємо як необхідний базовий сценарій. Водночас ми розуміємо, що знерухомлені активи знаходяться в різних юрисдикціях і, так, якщо якась країна ухвалить рішення, що відкриє доступ Україні в тій чи іншій формі до знерухомлених активів, звісно, його треба вітати, але консолідована відповідь вирішила б це питання раз і назавжди", - додає голова НБУ.

"Достатньо м'яким" меседжем назвав британський економіст Тімоті Еш положення щодо російських державних активів, вказуючи, що в законопроєкті Конгресу йдеться про необхідність діяти спільно із союзниками.

США переконують союзників діяти в питанні російських активів

Розбіжності між союзниками в питанні використання російських активів виявились під час обговорень минулого тижня у Вашингтоні у кількох різних форматах. Голова європейського центробанку Крістін Лагард розкритикувала план США використати доходи від заморожених коштів, щоб залучити борг для України, як такий, що несе "юридичні ризики", повідомляє Financial Times.

За результатами зустрічей G7 учасники не узгодили плану дій щодо російських активів, але підтвердили, що російські державні активи в їхніх юрисдикціях залишаться знерухомленими.

Держсекретар США Ентоні Блінкен запевнив союзників, що рішення щодо російських активів буде ухвалене.

Використання цих російських державних активів, щоб допомогти відбудувати Україну - критично важливо, і це те, що так чи інакше одного дня відбудеться
Ентоні Блінкен, держсекретар США

"Ми працюємо над рішенням, відповідно до міжнародного права, відповідно до законів різних країн, - сказав Блінкен на пресконференції в п'ятницю на Капрі, де міністри закордонних справ G7 обговорювали варіанти дій з активами РФ. - Кремль назвав це крадіжкою. Справжня крадіжка - це те, що українців вбивають, українську інфраструктуру руйнують, землю забирають. Використання цих російських державних активів, щоб допомогти відбудувати Україну - критично важливо, і це те, що так чи інакше одного дня відбудеться".

Еш: Не передати ці активи Україні для Європи більш небезпечно, ніж передати

Європейці зволікають із рішенням, вважає Тімоті Еш. Він припускає, що бельгійський депозитарій, де заморожено найбільшу частину - майже 170 мільярдів доларів цих активів, побоюється судових позовів від Росії, а західні компанії з активами в РФ остерігаються дій Кремля.

Справді, на тлі активізації обговорень щодо використання російських активів на допомогу Україні, російські політики поновили погрози вжити кроки у відповідь. Російський міністр фінансів Антон Сілуанов сказав російській пресі, що "будь-які дії з нашими активами отримають симетричну відповідь".

Еш вказує, що Кремль вже вживає дії проти західних компаній, примушуючи їх за безцінь продавати свої активи в Росії, навіть не чекаючи рішення щодо своїх заморожених активів.

Захід має надати ці кошти Україні, аби переконатись, що Україна переможе у війні, адже поразка України стане катастрофічною для Європи, яка у разі української поразки зіткнеться з соціальною нестабільністю через десятки мільйонів додаткових мігрантів з України, необхідністю значно збільшити витрати на оборону через безпосередню загрозу війни з Росією, каже аналітик.

Західні країни зараз підтримують Україну за рахунок коштів власних платників податків, але не хочуть використовувати російські кошти, обурюється експерт.

"Коли триста тридцять мільярдів готівки російського уряду просто лежать на рахунках у наших банках, сміховинно, що ми не використовуємо ці кошти. Вважаю, це винятково! Хіба нашим урядам краще витрачати гроші власних платників податків, а не російських? Вони немов вважають, що гроші росіян більш священні, ніж долари, євро та фунти платників податків їхніх країн. Це надзвичайно!" - дивується британський економіст Тімоті Еш.

Рішення в червні. Але яке?

В Україні сподіваються, що союзники України зможуть ухвалити рішення щодо заморожених російських активів вже у червні, на саміті країн "Групи семи".

Єдиний шлях швидкої перемоги України, це якщо Україна отримає доступ до трьохсот тридцяти мільярдів, щоб вони купили собі зброю. Вони можуть приймати власні рішення про свою оборону і це забезпечить швидку перемогу України
Тімоті Еш, британський економіст, дослідник Четем Хаус

"24 лютого цього року на саміті країн G7 лідери зробили заяву, що треба визначитись щодо подальшої долі знерухомлених активів РФ до наступного саміту. Наступний саміт в червні. Тож очікуємо рішення", - сказав Голосу Америки голова НБУ Андрій Пишний.

Експерт Еш переконаний, що рішення буде вже в червні, однак він сумнівається, що союзники домовляться забрати у Росії всю суму в понад 300 мільярдів доларів.

Це буде або європейський варіант, за яким Україна отримає податки та доходи, що накопичуються на заморожені російські активи, або американський варіант, який передбачає залучення позики під заставу потоку доходу на ці активи. Перший варіант, за оцінками ЄС, може забезпечити Україні понад чотири мільярди доларів на рік. Другий - до 50 мільярдів доларів позики, оцінює Еш. Однак, каже експерт, це значно менше, ніж потреба України, яка оцінюється у 100 млрд доларів на рік.

"Єдиний шлях швидкої перемоги України, це якщо Україна отримає доступ до трьохсот тридцяти мільярдів, щоб вони купили собі зброю. Вони можуть ухвалити власні рішення про свою оборону і це забезпечить швидку перемогу України", - каже експерт.

Дивіться також: МВФ про допомогу США у вигляді позики: боргова стійкість - умова для виділення коштів