Росія буде готова розв’язати локальну війну із сусідньою державою вже через 6 місяців після припинення вогню в Україні, особливо якщо це станеться на вигідних для РФ умовах. Такий висновок оприлюднила 11 лютого Служба розвідки Сил оборони Данії (FE за данською абревіатурою) в оновленій оцінці загроз.
Москва, йдеться в оцінці, також зможе розпочати регіональну війну у Балтійському регіоні протягом 2 років чи “широкомасштабну” війну в Європі протягом п’яти років, особливо за умови відсутності підтримки європейських країн з боку США.
“Росія, імовірно, буде більш схильна використовувати військову силу в регіональній війні проти однієї або кількох європейських країн НАТО, якщо вона сприйматиме НАТО як військово ослаблену або політично розділену”, — зазначено у звіті FE.
“Це особливо вірно, якщо Росія оцінить, що США не можуть або не будуть підтримувати європейські країни НАТО у війні з Росією”, - йдеться далі в документі.
“Ми бачимо підвищену готовність російської сторони кинути виклик НАТО, і ми бачимо, що американська адміністрація зосереджена на припиненні бойових дій в Україні”, — цитує Daily Mail заяву глави розвідки Данії Аньї Далсгаард Нільсен в інтерв’ю данській газеті Jyllands-Posten.
Служба звертає увагу, що Росія у війні в Україні наразі робить наголос на посиленому нарощуванні військової сили. Це може свідчити про підготовку Москви до майбутніх конфліктів.
Так, пояснює FE, Росія швидко відновлює свою армію за фінансової та матеріально-технічної підтримки з боку Китаю, Північної Кореї та Ірану, яка “дедалі більше сприяє вивільненню ресурсів для нарощування (спроможностей) Росії проти НАТО”.
Хоча наразі немає загрози звичайного військового нападу РФ, зокрема на Данію, готовність Росії до конфлікту з європейськими членами НАТО може зрости, якщо вона відчує зміну балансу сил на свою користь, й, зокрема, якщо країни Європи не нарощуватимуть свій військовий потенціал у найближчі роки паралельно з Москвою.
Дивіться також: Низка союзників по НАТО виступили проти домовляння з Путіним без участі Європи і УкраїниТакі висновки відбивають заяви генерального секретаря НАТО Марка Рютте, який вважає теперішній рівень захисту країн НАТО адекватним, втім, за відсутності збільшення витрат на оборонку, розцінює його як недостатній у перспективі 4-5 років.
За оцінкою британського Міжнародного інституту стратегічних досліджень, оприлюдненою 12 лютого, у 2024 році країни Європи витратили на оборону 457 мільярдів доларів, тим часом як оборонні витрати самої лише Росії сягнули 462 мільярдів доларів.
Звіт FE описує три головних сценарії розвитку подій, які ґрунтуються на припущенні, що Росія не зможе вести війну проти кількох країн одночасно, а військові спроможності НАТО залишаються незмінними.
В разі припинення військових дій, включно із замороженням війни в Україні, особливо, якщо це станеться на вигідних для РФ умовах, Москва вивільнить значні військові ресурси й зможе вести локальну війну проти якоїсь сусідньої держави за пів року.
Протягом двох років Росія “становитиме реальну загрозу для однієї або кількох країн НАТО і, таким чином, буде готова до регіональної війни проти кількох країн у регіоні Балтійського моря”, зазначено у звіті.
Черед близько п'ять років Росія може бути “готова до широкомасштабної війни на європейському континенті, куди США не втручатимуться”.
Теперішні висновки FE загалом збігаються з оцінками деяких інших європейських безпекових служб та світових аналітичних інститутів, зокрема, американського Інституту вивчення війни щодо намагань Росії підготувати свою армію та суспільство до конфлікту з Альянсом у середньо- та довгостроковій перспективі.
Ще у лютому 2024 року міністр оборони Данії Троелс Лунд Поулсен заявив газеті Jyllands-Posten, що відповідно до нових на той час даних розвідки, Росія переозброюється швидше, ніж очікувалося раніше, й може здійснити напад на одну з країн НАТО протягом 3-5 років.
“Можливості Росії виробляти військову техніку надзвичайно зросли”, — сказав тоді міністр.
“Не можна виключати, що протягом трьох-п'яти років Росія перевірить статтю 5 і солідарність НАТО. Оцінка НАТО не була такою у 2023 році. Це нові знання, які зараз виходять на перший план”, - додав він.
Коментуючи теперішній звіт FE, Шашенк Джоші, редактор із питань оборони видання The Economist, зазначив у дописі в мережі X:
“Ключовою частиною є “без участі США”. П’ять років звучить як довгий час, якщо не взяти до уваги, скільки часу займе серйозне європейське переозброєння, а також відповідні стартові позиції Європи та Росії. І візьміть до уваги обмежений обсяг того, що нам вдалося зробити за три роки між 2022-25 роками”.
Водночас він додав: “Я вважаю, що важливо розуміти, що ці графіки є загалом графіками відновлення російської армії, а не вказанням на те, що Росія раптово матиме намір напасти через певну кількість років. Вони також викликають бурхливі обговорення серед союзників”.
Своєю чергою старший науковий співробітник Данського інституту міжнародних досліджень Флеммінгс Сплідсбоел, слова якого наводить Daily Mail, зазначив в інтерв’ю каналу TV2, що Росія однозначно усвідомлює “великі прогалини у співпраці НАТО” через ситуацію навколо Гренландії.
“У нас ситуація, коли дві великі країни НАТО, Франція та Німеччина, захищають третю країну НАТО, Данію, проти четвертої, Сполучених Штатів. І це завдало великої шкоди співпраці”, – пояснив він.
Дивіться також: Трамп пояснив, чому допомога Україні продовжиться і назвав умови