Рубіо відправляється до Центральної Америки говорити про Панамський канал, нелегальну міграцію та боротьбу з наркотиками

  • Associated Press

Масова міграція, наркотики та ворожа політика, яку проводять Куба, Нікарагуа та Венесуела, породжують хаос, сказав Рубіо в коментарі The Wall Street Journal перед від'їздом. Держсекретар США Марко Рубіо в Державному департаменті у Вашингтоні, США, 21 січня 2025 року. REUTERS

Держсекретар Марко Рубіо розпочинає цими вихідними свою першу закордонну поїздку на новій посаді, прямуючи до Центральної Америки, повідомляє АР.

На ці країни спрямований пріоритет зовнішньої політики президента Дональда Трампа — стримування нелегальної імміграції. Також Рубіо, перший латиноамериканець, який займає найвищу посаду в кабінеті міністрів, має донести повідомлення про те, що США хочуть повернути контроль над Панамським каналом, незважаючи на сильний опір від керівників країни.

Раніше головні американські дипломати, вступаючи на посаду, відправлялись у першу закордонну подорож до Європи чи Азії, але адміністрація Трампа планує зосередити значну частину своєї зовнішньополітичної енергії поблизу дому.

Обмеження імміграції та боротьба з контрабандою наркотиків є основними елементами цих зусиль, але іншим ключовим пріоритетом буде стримування зростаючого впливу Китаю в Західній півкулі, а також відновлення контролю США над Панамським каналом. Побудований американцями канал був переданий панамцям у 1999 році, і вони рішуче заперечують проти вимоги Трампа повернути його.

Масова міграція, наркотики та ворожа політика, яку проводять Куба, Нікарагуа та Венесуела, спричинили хаос, сказав Рубіо в коментарі газеті The Wall Street Journal перед від'їздом.

"Весь цей час Комуністична партія Китаю використовує дипломатичні та економічні важелі, як, наприклад, Панамський канал, щоб протистояти США і перетворити суверенні країни на васальні держави".

Першою зупинкою Рубіо під час туру п’ятьма країнами в суботу буде Панама, президент якої Хосе Рауль Муліно каже, що переговорів зі Сполученими Штатами щодо власності на канал не буде. Він сказав, що сподівається, що візит Рубіо буде зосереджений на спільних інтересах, таких як міграція та боротьба з торгівлею наркотиками.

"Це неможливо, я не можу вести переговори, — сказав Муліно в четвер. – Канал належить Панамі".

Проте Рубіо сказав, що він прояснить наміри Трампа. У четвер в іншому інтерв'ю він сказав, що бажання Трампа повернути контроль над Панамським каналом обумовлене законними інтересами національної безпеки, що випливають зі зростаючої стурбованості щодо активності та впливу Китаю в Латинській Америці.

"Президент досить чітко дав зрозуміти, що хоче знову керувати каналом. Очевидно, панамці не є великими прихильниками цієї ідеї. Це повідомлення було дуже чітким", – сказав він.

Китайські інвестиції в порти та іншу інфраструктуру й об’єкти як на тихоокеанському, так і на карибському кінцях каналу викликають серйозне занепокоєння, залишаючи Панаму та критично важливий судноплавний шлях уразливими для Китаю, сказав він.

Рубіо додав, що "якби Китай хотів перешкоджати руху в Панамському каналі, він міг би це зробити", і це було б порушенням договору 1977 року, підписаного колишнім президентом Джиммі Картером, за яким США пізніше поступилися контролем.

Незважаючи на відмову Муліно від будь-яких переговорів щодо права власності, деякі оглядачі вважають, що Панама може бути відкрита до компромісу, згідно з яким операції з каналу з обох боків будуть відібрані у гонконгської компанії Hutchison Ports, якій було надано 25-річне продовження без участі в торгах. Аудит цього рішення вже триває, і він може призвести до повторного проведення торгів.

Незрозуміло, чи прийме Трамп передачу концесії американській чи європейській фірмі як відповідність його вимогам.

Коментуючи ситуацію для АР, Райан Берг, директор програми американських досліджень у вашингтонському Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, каже, що компроміс можливий і Рубіо буде мусити це пояснити.

Рубіо прибуде до Панами в суботу для зустрічі з Муліно та адміністратором каналу наступного дня. Потім він відправиться в Сальвадор, Коста-Ріку, Гватемалу та Домініканську Республіку, де головними питаннями будуть зусилля з боротьби з наркотиками та припинення нелегальної міграції.

Дивіться також: "Це величезний подарунок Пекіну". Американські експерти та законодавці стурбовані впливом зупинки іноземної допомоги на конкуренцію з Китаєм