Що таке РС-26 "Рубіж". Експлейнер

Кадр із роздаткового відеоматеріалу, оприлюдненого Міністерством оборони Росії 1 березня 2024 року, який нібито показує випробування міжконтинентальної балалістичної ракети, що належить силам ядерного стримування РФ.

21 листопада Повітряні сили ЗСУ повідомили, що Росія атакувала підприємства та критичну інфраструктуру міста Дніпро ракетами різних типів, зокрема і міжконтинентальною балістичною ракетою з Астраханської області РФ. Згодом президент Володимир Зеленський підтвердив, що агресор атакував Україну новою ракетою. "Всі властивості – швидкість, висота – міжконтинентальної балістичної. Наразі проводяться експертизи", – заявив він.

Повідомлення про застосування міжконтинентальної балістичної ракети не підтверджено. Двоє посадовців США сказали CBS News, що РФ застосувала балістичні, але не міжконтинентальні ракети і стріляла з Волгоградської області РФ, а не з Астраханської, як в повідомленні ЗСУ.

Українські ЗМІ повідомляють, що для удару по Дніпру Росія могла використати міжконтинентальну балістичну ракету РС-26 "Рубіж".

Ось деякі факти про МБР і РС-26:

- Балістична ракета - це ракетна зброя з самонаведенням, яка падає на ціль під дією сили тяжіння.

- МБР (ICBM) – це балістична ракета з радіусом дії понад 5500 км.

- Американський аналітичний Центр стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) заявив, що хоча РС-26 класифікується як міжконтинентальна балістична ракета відповідно до Нового договору про скорочення ядерних озброєнь СНО між Сполученими Штатами та Росією, вона також може підпадати під категорію балістична ракета середньої дальності при використанні з важчим корисним навантаженням на відстань менше ніж 5500 км.

- За даними американської Асоціації з контролю над озброєннями, РС-26 має радіус дії до 5800 км.

Швидкий політ

Балістичні ракети, в тому числі і міжконтинентальні балістичні ракети, не виходять у космос і їхня траєкторія залишається в межах земної атмосфери. МБР летять зі швидкістю кілька кілометрів на секунду.

За даними військового джерела, повідомляє Reuters, міжконтинентальній балістичній ракеті, яка випущена з Росії, потрібно близько 40 хвилин, щоб досягти цілі в Сполучених Штатах.

Політ у 700 км до Дніпра з російської Астраханської області, звідки за повідомленнями українських ВПС була випущена ракета у четвер, займає менше 10 хвилин.

Перше успішне випробування у 2012 році

МБР призначені для перенесення ядерних боєголовок, хоча технічно вони можуть нести будь-який корисний вантаж рівної чи меншої маси, з модифікаціями. Жодних припущень, що у четвер Росією була запущена ядерна зброя, не було.

CSIS заявив, що РС-26 був вперше успішно випробуваний у 2012 році. Її довжина, за оцінками, становить 12 метрів, вага 36 тонн, вона може нести ядерну боєголовку вагою 800 кг. За словами експертів, РС-26 ніколи формально не надходила на озброєння.

Згідно з результатами конгресового дослідження, оприлюдненого у вересні, Росія у своєму ядерному арсеналі має 326 міжконтинентальних балістичних ракет, але жодна країна раніше не запускала балістичні ракети при веденні війні.

Перехоплення

Україна має системи протиракетної оборони Patriot, поставлені Сполученими Штатами та Німеччиною, які здатні перехоплювати боєголовку балістичної ракети. Система Patriot - одна з найнадійніших і найбільш випробуваних систем протиракетної оборони, і одна з таких, що найчастіше використовуються.

Система Patriot, повідомляє CNN, розроблена для ураження боєголовок за допомогою їхньої власної боєголовки або за допомогою кінетичних перехоплювачів – так звана технологія hit to kill, яка знищує вхідну боєголовку шляхом прямого удару.

Перехоплювачі Patriot мають вертикальну дальність близько 20 кілометрів і захищають територію близько 15-20 кілометрів навколо батареї, згідно з дослідженнями Конгресу.

Київ повідомляв, що Збройні сили України успішно використали систему Patriot для перехоплення російських балістичних ракет "Кинджал" у 2023 році. Але "Кинджал" — це балістична ракета повітряного запуску, яка запускається з винищувачів МіГ і є легшою ціллю, ніж боєголовка міжконтинентальної балістичної ракети.


В статті використано матеріали Reuters.

Дивіться також: Погроза Києву? Воєнний аналітик про удар РФ по Дніпру