Словаччина сподівається на продовження транзиту російського газу через Україну, Австрія розриває контракт з "Газпромом"

Через побоювання щодо поставок газу Росією в  п'ятницю парламент Молдови проголосував за введення надзвичайного стану в енергетичному секторі починаючи 16 грудня.

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що його країна веде "дуже інтенсивні" переговори, щоб Україна продовжила транзит російського газу в 2025 році.

"Ми ведемо дуже інтенсивні переговори на міжнародному рівні щодо поставок газу в 2025 році", - сказав Фіцо на пресконференції в п'ятницю.

Він звинуватив Захід у тиску щодо газотранзиту і сказав, що Словаччина "не бачить причин платити за газ більше ніж потрібно з міркувань геополітики".

Контракт України та Росії на поставку газу трубопроводами спливає 1 січня 2025 року. Україна заявила, що не планує подовжувати дію контракту.

Європа вже вжила кроків, щоб підготуватись до зупинки транзиту. Частка російського газу в Європі знизилась до 6%, а російського газу, що йде через Україну – до 4%. Найбільш вразливими вважаються Австрія та Словаччина, які закуповували понад 90% газу з Росії минулого року.

Єврокомісар з питань енергетики Ден Йоргенсен зауважив, що ЄС готується до завершення контракту. В інтерв'ю Politico Йоргенсен, який заступив на свою посаду на початку грудня, сказав, що його основним пріоритетом є "повністю розірвати енергетичні зв'язки ЄС та Росії".

Дивіться також: Транзит газу. Хто виграє і хто програє від зупинки транзиту російського газу через Україну


Австрійська компанія OMV в середу оголосила, що розриває довгостроковий контракт з "Газпромом" через порушення російським газовим гігантом. В листопаді "Газпром" припинив поставки газу до OMV з 16 листопада.

"Завдяки успішним зусиллям нашої робочої групи з газу впродовж трьох останніх років, OMV є в доброму стані, щоб скористатись нашим диверсифікованим портфелем альтернативних джерел газу, забезпечуючи безпеку поставок для наших клієнтів", - заявив директор OMV Альфред Стерн.

"Величезним позитивом" назвав рішення OMV колишній посол США в Росії Майкл Макфол. У своєму дописі в мережі Х він додав: "У Росії проблеми".

У відповідь канцлер Австрії Карл Негаммер написав: "Нас не можна шантажувати". Негаммер додав, що Австрія "добре підготувалась. Ми збільшили запаси газу та знайшли альтернативних постачальників".

Через побоювання щодо поставок газу Росією в п'ятницю парламент Молдови проголосував за введення надзвичайного стану в енергетичному секторі починаючи 16 грудня.

Йдеться про поставки до Придністров'я, яке контролює Росія.
Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан заявив, що його країна зіткнулася з "винятковою ситуацією", у якій Москва може навмисно використати енергетичні потоки, щоб дестабілізувати країну, і потенційно залишити людей "серед зими без тепла та електрики".

Дослідниця британського центру ICIS Аура Сабадус в соцмедійному дописі пояснює - контракт Росії та України завершується 1 січня 2025 року, але Придністров'я отримує газ за контрактом з Росією, що діє до 2026 року. Якщо газу з України не буде, то "Газпром" згідно з контрактом повинен все одно забезпечити поставки, можливо, через альтернативний шлях - Туреччину - Болгарію та Румунію за більшою ціною.

Your browser doesn’t support HTML5

Зупинка транзиту газу РФ через Україну: хто від цього виграє, а хто програє. Відео