Сполучені Штати запровадили наймасштабніші санкції проти російської енергетики – найбільшого джерела доходу для військової машини Кремля.
Під санкції зокрема потрапила найбільша кількість суден – 183 танкерів, багато з яких входить до так званого “тіньового флоту” Росії. Серед підсанкційних компаній - дві великі нафтовидобувні компанії "Газпромнефть" та "Сургутнефтегаз". Санкції торкнулись десятків трейдерів у російських нафтопромислових службах, а також посадовців у сфері енергетики. Санкції націлені і на фінансову систему, яку Росія використовує для переміщення грошей, пов’язаних із торгівлею нафтою.
"Сполучені Штати вживають радикальних заходів проти основного джерела доходів Росії, що фінансують її жорстоку та незаконну війну проти України", — заявила міністрка фінансів США Дженет Єллен.
Санкції спрямовані як на обмеження нафтових доходів Росії, так і на сферу природного газу. У США очікують, що це завдасть Росії мільярдів доларів на місяць збитків, курс рубля продовжить падіння, а інфляція в Росії зростатиме.
Міністерство фінансів США заявляє, що нові санкції проти видобутку та експорту нафти Росії, суттєво погіршать здатність Путіна вести війну. Це повинно ускладнити для Росії оснащення її армії та фінансування війни загалом.
“Ці санкції відповідають зобов’язанню президента Байдена та його колег із G7 збільшити витрати та ризики для Путіна, доки він продовжує цю безглузду війну”, – сказав високопосадовець у розмові з журналістами.
Логіка оголошеного пакету санкцій полягає в тому, щоб вразити кожен етап російського виробництва та розподілу нафти – від виробників до суден, які транспортують нафту на експорт, а також посередників, нафтотрейдерів, порти, страхові компанії та інші учасники цього ланцюжка, пояснили посадовці Міністерства фінансів США під час спілкування з пресою напередодні.
Відповідні санкції в п'ятницю оголошують Велика Британія, Японія та інші.
Дивіться також: Японія розширила санкції проти Москви та заборонила експорт двигунів й іншої техніки до Росії
Чому саме зараз
Ситуація на світових енергоринках змінилась, а ціни на бензин у США знизились, що дозволило запровадити санкції без побоювань негативного впливу. Так посадовці адміністрації президента США Джо Байдена пояснили, чому потужні санкції проти російської енергетики не було введено раніше. Сучасний стан економіки дозволяє вдатися до таких кроків стосовно Росії, тоді як упродовж попередніх років війни глобальна пропозиція на нафтовому ринку була обмеженою, а скорочення російського експорту нафти, ймовірно, підвищило б ціни на бензин для мешканців Сполучених Штатів та по всьому світу, заявив посадовець американського Мінфіну.
“Тому в грудні 2022 року ми оприлюднили цінову стелю на російську нафту, щоб обмежити надходження Росії від продажу нафти, зберігаючи при цьому стабільність глобальних поставок енергії”, – пояснили в уряді США. Натомість зараз експерти очікують, що глобальна пропозиція енергоресурсів перевищить попит.
З початку війни ціни на російську нафту впали майже на 35 доларів за барель, а середні ціни на бензин у США знизилися з приблизно 4 доларів за галон до трохи більше 3 доларів за галон.
Крім того, налагодження показників інфляції після пандемії надало урядовцям “більше гнучкості для більш рішучих заходів, спрямованих на російський енергетичний сектор”, тож нарешті настав слушний момент для цього, кажуть в американському уряді.
Дивіться також: Білий дім: Путін надурив росіян, коли обіцяв їм процвітання в обмін на свободуОголошені санкції доповнять низку нещодавніх заходів тиску на російську економіку. Як повідомляв Голос Америки, уже запроваджено суворі фінансові санкції щодо всіх російських банків, включаючи "Газпромбанк", ключовий фінансовий канал для енергетичного бізнесу Росії.
“Міцна основа для наступної адміністрації”
У США сподіваються, що нові енергетичні санкції посилять похмурі економічні перспективи для Росії на 2025 рік і надалі, а водночас посилить позиції України для майбутніх переговорів щодо справедливого та остаточного завершення війни.
У чинному уряді такі дії поряд із підтримкою України з доходів від заморожених російських активів вважають “міцною основою, яку залишають наступній адміністрації”.
Завдяки зусиллям США та союзників, нафтові доходи Росії знизилися у 2023-2024 роках, порівняно із 2022-им. Це, відповідно, зменшує обсяги коштів, за які Росія може купувати зброю або виробляти її, оскільки росіяни досі залежать від складних і дорогих транснаціональних схем закупівлі критичних технологій і виробничих компонентів та обладнання, заявляють в уряді США.
"Не час мати справи з Росією"
Покупці російської нафти наразі мають чіткі альтернативи на ринку, наголосили у Держдепі.
“Усе більше споживачів у світі розуміють, що Росія більше не є надійним постачальником енергії. Як і зростає розуміння того, що не може бути повернення до звичних справ із Росією, доки Путін продовжує своє жорстоке та неспровоковане вторгнення”, – кажуть у Держдепі.
Водночас в уряді зауважують, що майбутнє оголошених санкцій повністю залежить від наступної президентської адміністрації, що почне працювати з 20 січня.
Високопосадовці прогнозують подальші спроби Росії обходити і ці санкції. Але “такий обхід не безкоштовний”, а потребу переорієнтовувати свої ланцюжки поставок “створює значну невизначеність” та ускладнюватиме діяльність Кремля, кажуть вони, називаючи санкції “тоннами піску в шестерні російської військової машини”.
Дивіться також: Більше санкцій для "кремлігархів". Як Захід може позбавити Кремль потужної зброї – дискусія в Атлантичній раді