Лідери європейських країн та міжнародні організації висловили підтримку Міжнародному кримінальному суду в Гаазі, після того, як президент США Дональд Трамп 6 лютого запровадив санкції щодо установи у зв’язку з її розслідуваннями деяких дій США та Ізраїлю.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила у дописі в мережі Х, що МКС “повинен мати можливість вільно продовжувати боротьбу проти глобальної безкарності”.
“МКС гарантує притягнення до відповідальності за міжнародні злочини та надає право голосу жертвам у всьому світі, - написала також фон дер Ляєн. – Європа завжди виступатиме за справедливість і повагу до міжнародного права”.
Очільник Європейської ради Антоніу Кошта сповістив, що 6 лютого зустрівся з президенткою МКС Томоко Акане.
“Санкції проти МКС загрожують незалежності Суду та підривають систему міжнародного кримінального правосуддя в цілому”, - написав Кошта.
Як пише видання Politico, фон дер Ляєн і Кошта загалом уникали прямої конфронтації з президентом США відколи Дональд Трамп повернувся у Білий дім, намагаючись встановити з ним конструктивні відносини.
МЗС України висловило сподівання, що робота Міжнародного кримінального суду щодо російських воєнних злочинів в Україні буде продовжена, попри санкції.
“Я думаю, що рішення американські не пов’язані з українським контекстом. І ми сподіваємося, що вони не вплинуть на можливість суду досягти справедливості й правосуддя для жертв російської агресії. І ми вважаємо МКС важливим інструментом в досягненні цих цілей” – заявив речник МЗС Георгій Тихий на пресбрифінгу 7 лютого.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц, який проводить виборчу кампанію напередодні федеральних виборів 23 лютого, був пряміший у своїх висловлюваннях на передвиборчому заході 7 лютого.
“Санкції є неправильним інструментом. Вони ставлять під загрозу інституцію, яка має гарантувати, що диктатори цього світу не зможуть просто переслідувати людей і розпочинати війни, і це дуже важливо”, — сказав Олаф Шольц.
Тим часом представник німецького МЗС підтвердив підтримку суду Німеччиною. Також підтримали МКС від імені своїх країн представники Франції та Великої Британії.
“Це справа США, - сказав речник британського прем’єр-міністра Кіра Стармера журналістам. Що стосується Сполученого Королівства, ми підтримуємо незалежність МКС, і тому не плануємо застосовувати санкції до окремих посадових осіб суду”.
Франція заявила, що “мобілізується з партнерами” з метою уможливити виконання судом своєї місії у незалежний та неупереджений спосіб.
Дивіться також: Трамп наклав санкції на Міжнародний кримінальний суд, назвавши його нелегітимним. Суд відповівВодночас глава МЗС Ізраїлю привітав рішення американського президента, назвавши дії Міжнародного кримінального суду проти Ізраїлю “незаконними”.
“Я рішуче схвалюю виконавчий указ президента США Трампа про накладення санкцій на так званий “міжнародний кримінальний суд”, — написав міністр закордонних справ Гідеон Саар в мережі X, додавши, що дії МКС були “аморальними й не мають жодних правових підстав”.
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто назвав санкції, накладені американським президентом на МКС, “абсолютно зрозумілими”.
Сійярто також заявив, що МКС останнім часом став “упередженим політичним інструментом”, й Угорщина також перегляне свою співпрацю з установою.
Сполучені Штати, Ізраїль, Китай та Росія не є країнами-членами МКС.
Водночас 79 країн, що складають близько двох третин від 125 країн-членів МКС, підписали 7 лютого спільну заяву, у якій застерегли, що санкції проти суду можуть “підвищити ризик безкарності за найсерйозніші злочини та загрожують підривом міжнародного верховенства права”.
“Санкції серйозно підірвуть усі ситуації, які зараз розслідуються, оскільки Суду, можливо, доведеться закрити свої представництва на місцях”, – йдеться також у заяві.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини також підтримало суд у здійсненні своїх повноважень, як частини глобальної інфраструктури прав людини.
За словами речниці управління Равіни Шамдасані, суд має “фундаментальне значення для забезпечення правосуддя та досягнення відповідальності за найсерйозніші злочини, скоєні в Україні, Судані, М’янмі, на окупованій палестинській території чи будь-де ще”.
“Ми глибоко шкодуємо про індивідуальні санкції, оголошені проти працівників суду, і закликаємо скасувати цей захід, - зазначила Шамдасані у листі до агентства AFP. - Суд повинен мати повну можливість виконувати свою незалежну роботу – там, де держава не бажає або не в змозі справді проводити розслідування чи судове переслідування”.
“Верховенство права залишається важливим для нашого колективного миру та безпеки. Прагнення підзвітності у всьому світі робить світ безпечнішим для всіх”, - додала вона.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.
Дивіться також: Уряд Трампа припинив роботу групи, спрямованої на арешт активів російських олігархів