"Ми не будемо оплакувати" - Британія про смерть російського командувача Кириллова

Слідчі працюють на місці вибуху, внаслідок якого загинули командувач військами хімічного, біологічного та радіаційного захисту РФ Ігор Кириллов і його помічник, Москва, 17 грудня 2024 року. (Фото Олександра НЕМЕНОВА / AFP)

Велика Британія не сумує через загибель російського командувача Ігоря Кириллова. З такою заявою виступив речник прем'єр-міністра країни.

"Очевидно, ми не будемо оплакувати смерть особи, яка просувала незаконне вторгнення і несла страждання і смерті народу України", - йдеться в заяві.

В уряді Британії підкреслили, що Україна має право на самооборону проти незаконної війни Росії.


Генерал-лейтенант Кириллов, командувач військ радіаційного, біологічного та хімічного захисту Росії, якого Україна звинувачує у вчиненні воєнних злочинів, загинув в результаті детонації вибухового пристрою у Москві вранці 17 грудня. Відповідальність за вибух взяла на себе Служба безпеки України.

“Ліквідація начальника військ радіаційного та хімзахисту РФ - справа рук СБУ”, - заявило агентству Reuters неназване джерело в українській спецслужбі.

Агентство AFP зазначило, що їхні джерела в СБУ назвали Кириллова “воєнним злочинцем”, який загинув в результаті “спецоперації”. За повідомленнями, вибухівку було закладено у скутер і детоновано дистанційно, коли Кириллов та його помічник заходили до житлового будинку на Рязанському проспекті Москви.

“Кириллов був воєнним злочинцем і абсолютно законною ціллю, оскільки віддавав накази застосовувати заборонену хімічну зброю проти українських військових”, — повідомило AFP неназване джерело в СБУ.

“Такий безславний кінець чекає на всіх, хто вбиває українців. Відплата за воєнні злочини неминуча”, - додало джерело.

Кириллов є найвищим російським військовим посадовцем, якого було вбито в Росії протягом російської війни проти України. За день до його загибелі, 16 грудня, йому в Україні було заочно висунуто звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

“Посадовець відповідальний за масове застосування забороненої хімічної зброї”, - заявили в Службі безпеки України того дня, вказавши на понад 4800 випадків застосування Росією хімічних боєприпасів з лютого 2022 року.

США та Велика Британія раніше звинувачували Росію у застосуванні отруйної задушливої речовини хлорпікрин проти українських військових у порушення Конвенції про хімічну зброю (КХЗ), яка забороняє використання цієї речовини з 1993 року. Росія є підписантом цієї конвенції.

Зокрема у травні 2024 року Державний департамент США заявив про таке застосування Росією хлорпікрину, який вперше було використано під час Першої світової війни.

“Росія використовувала агенти боротьби з масовими заворушеннями як метод ведення війни в Україні, також порушуючи КХЗ. Застосування таких хімічних речовин не є поодиноким інцидентом і, ймовірно, викликане бажанням російських військ витіснити українські сили з укріплених позицій і досягти тактичних переваг на полі бою”, – цитує мережа CNN заяву Держдепартаменту.

Дивіться також: "Має бути угода". Трамп прокоментував, чи схилятиме Україну до поступок перед РФ

У жовтні цього року Велика Британія наклала санкції на Кирилова, заявивши, що він “несе відповідальність за допомогу в розгортанні цієї варварської зброї” у війні в Україні.

“Російські війська відкрито визнали, що використовували небезпечну хімічну зброю на полі бою, з широким використанням агентів боротьби з масовими заворушеннями та численними повідомленнями про використання токсичного задушливого агента хлорпікрину — вперше застосованого на полях боїв Першої світової війни”, — заявив тоді МЗС Великої Британії.

“Жорстока і нелюдська тактика Росії на полі бою є огидною, і я використаю весь арсенал повноважень, які є в моєму розпорядженні, для боротьби зі зловмисною діяльністю Росії”, — заявив у жовтні міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі.

Сам Кириллов неодноразово й без доказів стверджував, що Україна використовує або ж планує використати хімічну зброю чи радіоактивні речовини, а також має таємні біологічні лабораторії для розробки такої зброї. Західні країни та незалежні моніторингові організації спростували ці заяви.

Запровадивши санкції проти Кириллова, Велика Британія зазначила, що він був “важливим рупором кремлівської дезінформації, поширюючи брехню, щоб замаскувати ганебну та небезпечну поведінку Росії”.

54-річний генерал з 2017 року перебував на посаді командувача військ радіаційного, біологічного та хімічного захисту Росії. Цей підрозділ не є відповідальним за ядерну зброю РФ.

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

Дивіться також: Україна готова до транзиту будь-якого газу до ЄС, крім російського - Шмигаль