Серіал з 12 епізодів у документальному стилі “Зеленський без маски”, що був поширений у США і рекламований зокрема Дональдом Трампом-молодшим, зняв продюсер, котрого фінансує Кремль. Такі результати розслідування оприлюднила агенція Associated Press.
Автором серіалу є Бен Сванн, котрий називає себе незалежним журналістом. Сванн пропагував теорії змови та обіцяв серіалом “розкрити темну правду” про президента України Володимира Зеленського.
Як виявилося, він роками працював на російську державну медіаімперію, а одна з його компаній заробляла мільйони доларів на створенні дружніх до Кремля шоу, пише AP.
Серіал містив нищівну критику Зеленського та коментарі від осіб, котрі симпатизували Росії в її дворічній війні з Україною, пише AP.
Він з’явився у США у квітні, коли Конгрес обговорював військову допомогу Україні, а впливові консерватори у соціальних мережах розкрутили проєкт серед мільйонів своїх підписників, дослідила AP.
Серед коментаторів був і Дональд Трамп-молодший, старший син колишнього президента писав у X, Truth Social і Threads: “Цікаво про мільярди доларів і зброю, які Конгрес надіслав Україні? Подивіться першу серію вибухового 12-серійного серіалу”.
Частина відомих осіб, які поширювали це відео, минулого місяця висловили шок, дізнавшись, що просували продукцію, таємно фінансовану Кремлем. Дехто з компанії цифрового маркетингу також зізнався, що йому платили за просування серіалу.
“Створення “Зеленського без маски” та його вірусне поширення демонструють, наскільки широко розповсюджуються підтримувані Росією погляди в соціальних мережах — тенденція, яка хвилює чинних і колишніх співробітників розвідки США та експертів з дезінформації”, – свідчить агенція AP.
А розслідування, що викриває Сванна, також дає змогу “зрозуміти тіньовий і прибутковий світ впливових політичних діячів, які не зобов’язані розкривати, хто їм платить”.
Це, пише AP, викликає занепокоєння щодо прозорості політичної підтримки в здебільшого нерегульованій сфері соціальних медіа.
Агенція нагадує, що викриття Сванна і його роботи на користь Росії сталося в той час, коли влада США все частіше попереджає про загрозу, яку становлять російські кампанії дезінформації.
Офіційні особи США, пише АР, особливо стурбовані таємними спробами Росії використати для поширення пропаганди Москви американців, які про це не знають. Також вони говорять про використання штучного інтелекту для швидкого адаптування неправдивого контенту у соцмережах.
Агентство АР посилається на урядовців, які кажуть, що операція впливу Росії також, здається, спрямована на посилення підтримки кандидата в президенти від Республіканської партії Дональда Трампа, який критикував Україну та хвалив президента Росії Володимира Путіна.
Трамп відкидає докази операцій російського впливу, і він та багато його прихильників висміює спроби уряду США висвітлити пропагандистські зусилля Кремля.
Окрім підриву України, Кремль прагне зірвати президентські вибори та посіяти розбрат у США та в інших країнах Заходу, цитує АР американських посадовців.
Дивіться також: RT поширює дезінформацію Кремля, займається розвідкою та військовими закупівлями - нові санкції США обмежують вплив RT у світіСванн в інтерв’ю AP сказав, що його робота в інтересах Росії “здійснювалася окремо від того, що він виробляє для американської аудиторії”.
Він визнав, що керував двома компаніями — однією, яка генерує контент для російських ЗМІ, та іншою — яка займається “незалежною журналістикою”, як-от “Зеленський без масок” для американської аудиторії.
“Єдиний зв’язок полягає в тому, що я володію обома компаніями”, — наполягає Сванн.
AP, однак, виявила збіги у роботі двох організацій. Наприклад, згідно з оглядом відеоархівів і записів RT, наданих до Міністерства юстиції, кілька гостей шоу “Зеленський без масок” також з’явились на шоу RT, створених Сванном.
Шоу Сванна для американської аудиторії та RT також мають подібні теми. Серіал про Зеленського, наприклад, повторив повідомлення російських державних ЗМІ про те, що український президент “є потенційним автократом, який змусив Захід підтримати конфлікт, у якому Росія неминуче виграє”.
46-річний Бен Сванн працював тележурналістом та був звільненим у Атланті в 2018 році після того, як пропагував спростовану змову “Pizzagate”, згідно з якою демократи нібито викрадали дітей для сексуального рабства.
З тих пір він почав розкручувати себе у соціальних мереж, зображуючи себе сміливцем, що не боїться ставити незручні запитання на складні теми. Серед його тверджень – “вакцина від коронавірусу була трюком великих фармацевтичних компаній”, а Ізраїль був “учасником” різанини 7 жовтня 2023 року.
Сванн також приєднався до антивакцинної кампанії Роберта Кеннеді-молодшого.
Він заявив, що працював кореспондентом RT America, частини російського державного ЗМІ, доки він не припинив ефір після вторгнення Росії в Україну. Потім отримав пропозицію від RT створювати шоу, які транслюватимуться за межами США.
Компанія Сванна, Rebel Media Productions, вперше була зареєстрована в Міністерстві юстиції в серпні 2022 року, заявивши, що працює на материнську компанію RT і пов’язані з нею організації.
Як повідомляв Голос Америки, Державний департамент США запровадив нові санкції проти підтримуваних Росією мовників, зокрема телеканалу RT, за збір коштів від імені російських військових, які виступають проти України. Санкції стали першим випадком, коли Сполучені Штати звинуватили російських мовників у наданні прямої матеріальної військової підтримки.
Сполучені Штати також попередили союзників - Кремль використовує RT не лише для поширення дезінформації, а і для кібервпливу, розвідки та закупівлі військових товарів.
США звинувачують RT в прихованій діяльності в усьому світі.
Перелік спікерів серіалу “Зеленський без маски” включає співавторку RT Тару Рід, яка ненадовго переїхала до Москви після того, як звинуватила президента Джо Байдена в нападі на неї в 1990-х роках, колишнього українського дипломата Андрія Теліженка, проти якого Мінфін США ввів санкції за звинуваченнями у тісних зв’язках із “пов’язаною з Росією мережею зовнішнього впливу” та Рассела Бентлі, американця, який воював із підтримуваними Кремлем сепаратистами та працював на російські державні ЗМІ.
Ще один гість, який з’явився на шоу RT і у відеороликах про Зеленського – Скотт Ріттер, колишній інспектор зі зброї ООН, який симпатизує Росії, чий будинок у штаті Нью-Йорк у серпні обшукало ФБР. Ріттер сказав AP, що агенти ФБР під час допиту дали зрозуміти, що вони розслідують його роботу, пов’язану з Росією.
Загалом Росія регулярно поширює матеріали із “компроматами” на українського президента.
Наприклад, матеріал “Зеленський купив “Мерседес" Гітлера” передрукували “Аргументи і факти” та “МК” у Росії ніби-то із видання із Сіетла “Seattle Tribune”. Але такої газети не існує, а сайт з такою назвою був створений за кілька днів до публікації, свідчить розслідування видання Настоящее время. За тією ж схемою, нагадує видання, публікуються фейки про “Бугатті” дружини Зеленського та куплену політиком віллу Геббельса чи виноробню Стінга в Тоскані.
Дивіться також: Російські пропагандисти просувають фейк, що Зеленський, буцімто, купив машину Гітлера Дивіться також: Чи справді перша леді України купила суперкар Bugatti за 4,8 мільйона доларів?