Європа повинна бути здатною подбати про свою безпеку без залучення Америки, і те, що колишній президент Дональд Трамп змусив європейців збільшити свої витрати на оборону, було позитивною річчю, сказав міністр закордонних справ Республіки Польща Радослав Сікорський у п’ятницю, 12-го липня, у Вашингтоні.
"Президент Трамп мав рацію, що він відчитав європейців, кажучи, що вони повинні більше витрачати. Я навіть підтримував його стиль, бо коли це робили попередні президенти з традиційною американською ввічливістю, це не працювало", – сказав Сікорський на події в American Enterprise Institute, вашингтонському консервативному дослідницькому центрі, який він свого часу очолював.
За словами Сікорського, війна Росії проти України багато змінила в ставленні європейців до своєї безпеки, але також частково і президент Трамп «змусив людей прокинутися» – нині 23 країни (з 32 країн-членів НАТО) витрачають щонайменше 2% від ВВП на оборону, у порівнянні з дев’ятьма у 2014 році. Польща, за його словами, витрачає найбільше – понад 4% від ВВП, що навіть перевищує у відносних цифрах витрати США.
Але цього мало, потрібно більше, адже загроза для європейських партнерів по альянсу також зросла.
"Ми повинні мати спроможність діяти в своєму регіоні без того, щоб турбувати Сполучені Штати, – сказав Сікорський. – Ми не повинні бути такими жалюгідними, якими ми були на Балканах за часів адміністрації (Біла) Клінтона".
Виходячи з цього, Європа розбудовує спільні командні органи, створює посаду комісара у справах оборони, створює броньовану бригаду, яка має стати дієздатною через кілька років. Також Європа має свій оборонний бюджет, який зараз становить 7 мільярдів євро через епідемію ковіду, бо мав становити майже у двічі більше – 12 мільярдів євро.
"Те, що ми зараз робимо, було складно уявити три роки тому – ми всі ці гроші витрачаємо на зброю для України", – сказав Сікорський.
Польський міністр додав, що НАТО може собі це дозволити, – номінальний сукупний ВВП країн НАТО становить 45% світової економіки, і перевищує ВВП Росії у 20 разів.
За його словами, Європа вкладає у підтримку України – економічну, фінансову та військову – більше, ніж США.
Європа, за підрахунками Кільського університету, який веде облік коштів обіцяних та наданих західними партнерами Україні, надала 60% з загальної суми, і американський пакет лише нещодавно дорівнявся до європейських внесків, сказав Сікорський. І ці гроші є добре витрачені, вважає польський політик.
"300 мільярдів доларів, які ми спільно пообіцяли Україні з 2022 року – становить 0,65% ВВП країн НАТО. Приборкати войовничу ядерну потугу за менше, ніж 1% річного ВВП – є вигідним бізнесом", – наполягає Сікорський.
За прогнозами, на які спирається Сікорський, Росія протягом наступних двох років витратить ресурси, накопичені протягом останніх двох десятиліть коштом експорту нафти і газу.
"Західна стратегія працює, нам лише потрібно не збитися з курсу", – каже Сікорський. І якщо це вдасться, Росія, за його оцінками, у найближчі 12-24 місяці вичерпає свої ресурси.
"Війни закінчуються по-різному, не всі закінчуються безумовною капітуляцією, як Друга світова, але також через патову ситуацію, або, тому що в агресора закінчуються ресурси, як це було у Першій світовій", – нагадав Сікорський.
Тому, на його переконання, Захід має продовжувати свій курс, спрямований на перемогу України та поразку Росії, бо лише так можна стримати та знешкодити диктаторів, що загрожують цінностям свободи і демократії.
Дивіться також: "Україна вийшла переможницею із саміту НАТО". Огляд західних медіа і думок експертів