У Російській Федерації православна церква централізована та є інструментом держави. В Україні роль церкви зовсім інша, - вважає Олександр Солдатов, редактор незалежного Інтернет видання портал-кредо.ру, який досліджує влив релігії на суспільство.
"Це пов’язано з тим, що українська культура та український тип духовності, у корені, відрізняються від російських. Головним чином ця відмінність пояснюється подіями останніх 25 років. У більш ліберальних умовах існування української державності, православні змогли створити кілька рівноправних незалежних духовних центрів. У Росії ж жорсткий контроль, та так звана «симфонія» - між владою та церквою - не дозволили цього зробити", - сказав Олександр Солдатов.
Росія намагається скористатися релігійним плюралізмом України, - переконаний Солдатов. Частина української православної церкви, яка підпорядковується Москві, грає проти України та її незалежності. І Київ не має закривати на це очі.
"Формування незалежності важко уявити без підтримки цієї незалежності з боку провідної церкви. Ця провідна церква повинна припинити бути провідником імперської ідеології та припинити навіювати українцям, що відрив від Росії якесь тимчасове непорозуміння", - додав він.
Журналіст каже, що через політичну складову діяльності УПЦ МП в Україні, дії церкви треба розглядати з точки зору українського та міжнародного законодавства.
"Якби в Росії Московський патріархат благословляв чеченських бойовиків, то така організація була б визнана політичною, а не релігійною і її діяльність була б заборонена. Думаю, влада в Україні повинна звернути увагу на тих єпископів та організації УПЦ (МП), які прагнуть до канонічної автокефалії", - переконаний Олександр Солдатов.
Попри усі зусилля Кремля, Українська православна церква поступово віддаляється від орбіти впливу Московського патріархату. Перехід на Західний календар, ідея, яка набуває більшої популярності в Україні, лише сприятиме цьому процесу.
Про можливість святкування релігійних свят за Григоріанським календарем нещодавно висловив патріарх УГКЦ блаженійший Свястослав.
"В Україні це питання знаходиться у контексті взаємовідносин між УГКЦ та православними церквами. Оскільки Україна віддаляється від Москви до Константинополя, а він служить за новим стилем, то справедливо вважати, що у майбутньому такий перехід можливий. Я певен, що українські церкви першими перейдуть на новий стиль. Вони зроблять це разом: православні та греко-католики", - додав журналіст.
За спостереженнями Олександра Солдатова, Україна, рухається до західноєвропейського культурного і духовного простору. Росія ж, протиставляє себе цьому простору, намагається стати окремим центром культурного та релігійного впливу, і не полишатиме спроб втягнути Україну назад у свою орбіту.
Дивіться також: Бажання України отримувати гроші Заходу без реформ обурило сенатора Румунії. Відео
Your browser doesn’t support HTML5