Reuters: Замороження урядових програм США загрожує розслідуванню в Україні російських воєнних злочинів

Ілюстративне фото. Поліцейські працюють над ідентифікацією вбитих внаслідок російської окупації Бучі, квітень 2022. AP Photo/Rodrigo Abd

Після того, як адміністрація президента Трампа заморозила фінансування урядових програм закордонної допомоги, це почало впливати на міжнародні зусилля із притягнення Росії до відповідальності за ймовірні воєнні злочини в Україні. Про це пише агенція Reuters, посилаючись на вісім джерел та український документ щодо призупинення роботи програм і надходження десятків мільйонів доларів допомоги.

Україна порушила понад 140 тисяч справ про воєнні злочини після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. Росія постійно заперечує воєнні злочини, скоєні її силами під час конфлікту.

Міжнародні ініціативи, що фінансуються США, такі як Консультативна група з протидії жорстоким злочинам в Україні (Atrocity Crimes Advisory Group for Ukraine - ACA), надають експертизу та здійснюють нагляд для української влади. Західні партнери привітали зусилля Києва за розслідування ймовірних злочинів, поки війна триває.

Згідно з українським документом про фінансування та скорочення допомоги США, з яким ознайомилося агентство Reuters, нині вирішується доля шести фінансованих США проєктів Генеральної прокуратури України вартістю 89 мільйонів доларів.

Фінансування принаймні п'яти з цих проєктів уже заморожено, згідно з п'ятьма безпосередньо залученими співрозмовниками агенції, які посилаються на перерви у виплатах. Джерела Reuters працювали над різними питаннями: від збереження доказів із поля бою до антикорупційних ініціатив і реформи системи прокуратури України.

Дивіться також: Трамп наклав санкції на Міжнародний кримінальний суд, назвавши його нелегітимним. Суд відповів

Два з перерахованих проєктів фінансувалися USAID, три — Міжнародним бюро з питань боротьби з наркотиками та правоохоронної діяльності (Bureau of International Narcotics and Law Enforcement) та один — безпосередньо Державним департаментом, зазначено в документі.

З цього фінансування 47 мільйонів доларів було безпосередньо виділено на притягнення до відповідальності за воєнні злочини, зазначено в документі.

Хоча програми безпосередньо не впливають на зусилля України на передовій у відбитті російського вторгнення, джерела кажуть, що фінансовані США програми надають найкращу можливість детально задокументувати звірства на полі бою під час найбільшого конфлікту в Європі після Другої світової війни.

Майже всі джерела говорили за агентством Reuters на умовах анонімності через делікатність питання. Білий дім, Державний департамент і офіс генпрокурора України не відповіли на запити щодо коментарів.

Відсутність грошей на оплату роботи експертів

Згідно з двома джерелами, серед наслідків замороження видатків - зупинка роботи майже 40 експертів міжнародної кримінально-правової ініціативи університету Джорджтаун (Georgetown University International Criminal Justice Initiative), головної організації-виконавця ACА.

ACA та пресслужба Джорджтауна не відповіли на запит про коментар. Двоє учасників програми відмовилися від коментарів.

На своєму вебсайті ініціатива ACA, яка також фінансується ЄС і Британією, повідомила, що надала понад 150 експертів із "десятиліттями досвіду" для допомоги українським прокурорам.

Дивіться також: "Не відповідає інтересам США". У Білому домі знову закликали до закриття агенції USAID

Одне з джерел, яке працює над залученням іноземних юридичних експертів в Україну, повідомило: "У деяких партнерів більше немає грошей, щоб заплатити своїм співробітникам".

Інше джерело повідомило, що радник Генеральної прокуратури був відправлений у відпустку, а проєкт з надання підтримки жертвам сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, також призупинено.

Постраждали й українські неурядові організації. Представники двох таких груп повідомили Reuters, що їхня робота зі збору доказів від жертв і документування збитків може бути порушена або вже була заморожена.

"Наша організація… буде існувати, але ми будемо шукати альтернативні джерела незалежного фінансування і, відповідно, продовжуватимемо працювати в цій сфері, але в обмеженому обсязі", – сказав Олександр Павліченко з Української Гельсінської спілки з прав людини, об’єднання українських правозахисних груп.

Група призупинила роботу своїх регіональних представництв в Україні після того, як через призупинення програм фінансування зі США група втратила близько 75% свого річного бюджету.

Керівник іншої української організації, яка надає допомогу в збиранні доказів воєнних злочинів і навчає юристів, сказав, що їхній групі також довелося частково припинити діяльність.

Якщо нове фінансування не буде знайдено, робочі місця будуть скорочені через три місяці, повідомило джерело, побажавши залишитися анонімним.

Система на місцях

З перших тижнів вторгнення Росії міжнародні партнери України зробили питання відповідальності за ймовірні російські злочини ключовою частиною своєї підтримки.

Євген Крапивін з Центру політико-правових реформ у Києві сказав, що підтримка США, зокрема USAID, була життєво важливою на початку війни.

Наприклад, вона профінансувала 800-сторінковий посібник для суддів, які вперше розглядають справи про воєнні злочини. Іноземні експерти виявилися цінними завдяки знанням, які вони почерпнули з попередніх конфліктів, додав він.

Відтоді українська влада набула цінного досвіду.

Це результат інфраструктури, створеної іноземними партнерами Києва, сказав він.

"Зараз ця система більш-менш стабільна, і експерти є, - сказав Крапивін. - Звичайно, їх завжди хочеться більше, але ця система була створена".

Однак втрата лідерства США в цій спробі може мати широкомасштабні наслідки, повідомило джерело, яке безпосередньо знайоме з цією проблемою: "Це дає сміливості злочинцям, і ми всі програли".

Багато неурядових організацій почали покладатися на американську допомогу, і люди "шоковані", - повідомило джерело в українській правозахисній групі з довгою історією роботи, пов'язаної з воєнними злочинами.

Замороження також вплинуло на запланований запуск фінансованої США системи управління справами, яка є частиною ширшої роботи з модернізації судової системи України, сказав Леонід Сапельников, заступник голови Державної судової адміністрації України, відповідальний за цифровізацію.

Очищення та зміцнення судової системи є ключовим у прагненні Києва приєднатися до Європейського Союзу.

"Якщо система (ведення справ) запрацює, ми очікуємо, що ефективність судової системи підвищиться і буде можливість розглядати більше справ", - сказав Сапельников, додавши, що Україна шукатиме альтернативні джерела фінансування для проєкту.

90-денна пауза в міжнародній допомозі США

Як повідомляв раніше Голос Америки, США заморозили всю іноземну допомогу, щоб переглянути її і зробити такою, що "приносить користь партнерам", а механізм винятків дозволяє зберегти фінансування критично необхідних проєктів у світі.

Президент Дональд Трамп через кілька годин після вступу на посаду підписав указ про призупинення всієї міжнародної допомоги США, поки нова адміністрація визначає, чи відповідає ця допомога його політиці "Америка передусім".

"90-денна пауза в міжнародній допомозі США на розвиток для оцінки ефективності та узгодженості із зовнішньою політикою Сполучених Штатів. Усі керівники департаментів і агенцій, які відповідають за програми допомоги іноземного розвитку Сполучених Штатів, повинні негайно призупинити нові зобов’язання та виплати коштів допомоги розвитку іноземним країнам і неурядовим організаціям-виконавцям, міжнародним організаціям і підрядникам до перегляду таких програм на ефективність і відповідність зовнішній політиці Сполучених Штатів”, -мовиться в указі президента Трампа.

“Жодна подальша зовнішня допомога не буде виплачуватися у спосіб, який не повністю узгоджується" з зовнішньою політикою президента США, пояснювали представники нової адміністрації.

29-го січня Державний секретар США Марко Рубіо оголосив про винятки у рішенні Білого дому призупинити всю зовнішню допомогу США. До них належать фінансування ліків, що рятують життя, фінансування медичних послуг, харчування, притулків і допомоги в забезпеченні прожиткового мінімуму.

"Я продовжую підтримувати іноземну допомогу. Але іноземна допомога – це не благодійність. Вона існує для просування національних інтересів Сполучених Штатів. Кожен долар, який ми витрачаємо, поки я є держсекретарем і поки президент Трамп перебуває у Білому домі, буде доларом, який просуває наші національні інтереси", – сказав держсекретар США Марко Рубіо, відповідаючи 4 лютого на запитання журналістів у Коста-Ріці.

"Я запустив механізм винятків, у якому йдеться: якщо це програми порятунку життя – гаразд, якщо це забезпечення їжею, ліками чи будь-чим іншим, що рятує життя та є негайним і терміновим, ви не включені до заморожування", – наголосив він.

Дивіться також: Тімоті Снайдер: “Якщо не хочете ядерної війни, потрібно, щоб Україна перемогла”