Ідея, що ми можемо розглядати питання безпеки в різних регіонах окремо, більше не працюєЄнс Столтенберг, Генсек НАТО
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що візит президента Росії Путіна до Північної Кореї є прикладом того, що війна в Україні впливає на безпекову ситуацію не лише в Європі, але й в інших частинах світу, зокрема в Азії та Азійсько-Тихоокеанському регіоні.
"Візит Путіна до Північної Кореї підтверджує дуже тісний зв’язок між Росією та авторитарними державами, зокрема Північною Кореєю, Китаєм та Іраном. Це також демонструє, що наша безпека не є регіональною, вона є глобальною. Те, що відбувається в Європі, має значення для Азії, а те, що відбувається в Азії, має значення для нас. І це яскраво демонструє ситуація в Україні, де Іран, Північна Корея та Китай підтримують та розпалюють загарбницьку війну Росії. Ідея, що ми можемо розглядати питання безпеки в різних регіонах окремо, більше не працює. Усе взаємопов’язано, і ми повинні разом вирішувати ці виклики", - заявив Столтенберг 18 червня під час спільної пресконференції із держсекретарем США Ентоні Блінкеном.
Це країни, які викликають занепокоєння"Ентоні Блінкен, Державний секретар США
За словами Генсека НАТО, занепокоєння викликає не лише підтримка російської війни зі сторони КНДР, але й зворотна підтримка Москвою воєнних потужностей Пхеньяну, зокрема у сфері ядерного озброєння.
"Ми, звичайно, також стурбовані потенційною підтримкою, яку Росія надає Північній Кореї в ракетній та ядерній програмах. Ми бачимо, яку військову підтримку Росія отримує від Північної Кореї та від Ірану, і як Китай підтримує їхню військову економіку", - сказав Столтенберг.
Він додав, що на тлі такого об’єднання тоталітарних режимів взаємопов’язаність небезпек стане ключовою темою під час наступної зустрічі членів альянсу.
"Саме тому на саміті НАТО у Вашингтоні наступного місяця ми будемо продовжувати зміцнювати наше партнерство з країнами Азійсько-Тихоокеанського регіону, Австралії, Нової Зеландії, Південної Кореї та Японії. Ми маємо наголосити, що проблеми, які бачать вони та які бачимо ми, як в Азії, так і в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, вони напряму пов’язані з викликами, з якими зараз стикається Європа”, - сказав генсек НАТО.
Держсекретар США Ентоні Блінкен своєю чергою заявив, що нинішнім візитом Путін намагається продовжити воєнні поставки від КНДР для продовження агресивної неспровокованої війни проти України.
"Що стосується Путіна і його поїздок до Північної Кореї, ми бачимо, як Росія у відчаї намагається розвивати та зміцнювати відносини з країнами, які можуть забезпечити її тим, що їй потрібно, щоб продовжувати агресивну війну, яку вона розпочала проти України. І ви чули, як генсекретар (Столтенберг - ред.) щойно згадував, що Північна Корея постачає Росії велику кількість боєприпасів та іншої зброї для її використання проти України", - наголосив Блінкен.
Нас не турбує ця поїздка. Що нас дійсно турбує так це стабільне поглиблення відносин між цими країнами.Джон Кірбі, радник з комунікацій нацбезпеки Білого дому
Так само як і Столтенберг, Блінкен підкреслив зростаючі загрози від партнерства агресивних автократій у світі.
"Також надає зброю Іран, зокрема безпілотники, які використовують проти цивільних осіб та цивільної інфраструктури. Окрім того, ми маємо глибоке занепокоєння щодо дій Китаю, не з погляду постачання зброї, але щодо потреб Росії з підтримки її оборонно-промислової бази та виробництва більшої кількості танків, боєприпасів та ракет. Тож так, це країни, які викликають занепокоєння", - підсумував посадовець.
Раніше під час пресконференції у Білому Домі радник з комунікацій у сфері нацбезпеки Джон Кірбі заявив, що візит Путіна до КНДР є спробою загравання з автократіями після проведення "так званих виборів" в Росії.
"Я не здивований, що він (Путін ред.) поїхав до Північної Кореї після своїх так званих виборів. Ми вже це бачили, це виглядає як спроба загравання. Нас не турбує ця поїздка. Що нас дійсно турбує, так це стабільне поглиблення відносин між цими країнами. Не лише через вплив, який це матиме на український народ (бо ми знаємо, що північнокорейські балістичні ракети все ще використовуються для ураження українських цілей), але й тому, що це може вплинути на безпеку на Корейському півострові загалом. Поки що ми не бачили якихось конкретних дій, принаймні на практиці. Але очевидно, що ми будемо спостерігати за цим дуже, дуже уважно", - заявив Кірбі під час брифінгу 17-го червня.
Раніше Голос Америки повідомляв, що президент РФ Путін та лідер Північної Кореї Кім Чен Ин, як очікується, під час зустрічі обговорять можливість розширення військового співробітництва. А сам візит є першим візитом Путіна до Північної Кореї за останні 24 роки, відколи він вперше став президентом РФ.
Дивіться також: Столтенберг у Вашингтоні. Очікування від саміту НАТО
Your browser doesn’t support HTML5