Президент Фінляндії Александр Стубб під час візиту до Пекіна закликав президента Китаю Сі Цзіньпіна поговорити з президентом Росії Владіміром Путіним про вторгнення Росії в Україну.
На пресконференції в Пекіні після зустрічі з Сі Стубб заявив, що мав "дуже конструктивну, дуже відкриту та дуже пряму розмову" із Сі щодо російської повномасштабної агресії в Україні.
"І Фінляндія, і Китай хочуть миру в Україні, але не може бути миру без (залучення) України. Тому, на мою думку, відправною точкою для миру мають бути "план перемоги" України з п'яти пунктів та "мирний план" з 10 пунктів, - зазначив Стубб. - Хоча я поважаю мирні плани з шести пунктів, висунуті Китаєм і Бразилією, на мою думку, у ньому немає ключових елементів, як-то (положення) міжнародного права та Статуту ООН".
Окремо Стубб виділив те, що у розмові із Сі відзначив своє занепокоєння зростанням співпраці між КНДР та Росією. "Мій власний аналіз полягає в тому, що для Китаю відносини між Китаєм і Північною Кореєю зараз не дуже комфортні, тому що це може призвести до ескалації. І мій меседж також у тому, що існує незадоволення тим, що НАТО має партнерів, як-то Південна Корея та Японія, але щиро, якщо Північна Корея фактично підтримує війну у межах Європи, ми маємо переконатись, що вона не робить цього по свій південний кордон, у Південній Кореї", - додав він.
Фінський лідер також підкреслив, що агресія РФ становить безпосередню загрозу його країні, яка має спільний з Росією кордон протяжністю 1340 км і яка приєдналася до НАТО торік. "Другий меседж, який я мав, стосувався НАТО. І я висловив своє переконання, що не НАТО призвело до атаки на Україну, а саме атака Росії проти України призвела до розширення й поглиблення зв'язків в Альянсі. Будьте певні, Фінляндія чи Швеція не приєднувалися б до НАТО, якби не агресія проти України", - пояснив Стубб.
Також він наголосив, що відносини Китаю та Росії мають безпосередні наслідки для відносин Китаю і Європи: "Якщо ми відчуваємо, що агресивність Росії загрожує нам, це прямо позначається на тих, хто прямо чи непрямо підтримує Росію".
Окремо президент Фінляндії підкреслив, що "дуже складно довіряти президенту Путіну, особливо коли йдеться про ядерну зброю". "Тому дуже важливо, щоб провідна сила, як-то Китай, продовжувала мати діалог із Росією й переконувалась, що ми робимо все, щоб, наскільки можливо, деескалувати ситуацію", - додав він.
Як повідомляють китайські державні ЗМІ, за словами Сі, "оскільки світ зазнає прискорених змін, небачених протягом століття, а ризики та виклики, з якими стикається людське суспільство, зростають, орієнтоване на майбутнє співробітництво нового типу між Китаєм і Фінляндією має виняткову цінність, і його слід плекати та розвивати".
Також китайський лідер привітав наміри Фінляндії "активно брати участь у процесі модернізації в китайському стилі... і побудувати нову модель взаємовигідного співробітництва".
Під час свого чотириденного візиту до КНР Стубб також обговорюватиме питання безпеки та двосторонні відносини з китайськими високопосадовцями. Його поїздка відбулася на тлі торгівельної напруженості між Китаєм і ЄС через високі тарифи Брюсселя на китайські електромобілі, які мають бути введені наступного місяця на п’ять років. Фінляндія утрималася при голосуванні.
Попри тенденцію до охолодження відносин, Фінляндія та Китай зберігають міцні відносини, що відображено у високопоставлених обмінах під час цього візиту та різноманітній делегації, пише Helsinki Times. Сюзанна Іннес-Стубб, перша леді Фінляндії, також має розклад культурних заходів, включаючи зустрічі з учнями школи Сінчжі в Шанхаї та дипломатичний прийом, організований консульством Фінляндії з нагоди завершення державного візиту.
У статті використано матеріали Reuters
Дивіться також: Міноборони Румунії просить дозволу збивати літальні апарати, що порушують її повітряний простір