Салліван і Волц погодились, що Китай є викликом, але не назвали війну Росії проти України проблемою нацбезпеки США

Радник з питань національної безпеки США Джейк Салліван (ліворуч) передає естафету новому раднику з нацбезпеки Майку Волцу під час церемонії "Передача естафети: стратегії успіху" в Інституті миру США у Вашингтоні, округ Колумбія, 14 січня 2025 року. (AFP)

Джейк Салліван та Майк Волц, радники з національної безпеки нинішнього та наступного президентів США не згадали про війну Росії проти України серед головних викликів для національної безпеки США.

Під час дискусії у Вашингтоні 14 січня, що символічно знаменувала передачу влади від представників адміністрації Джо Байдена, термін якої закінчується 20 січня, до майбутньої адміністрації Дональда Трампа, якого приведуть до присяги того ж дня, радники президентів окреслили головні виклики зовнішньої політики, з якими стикаються США на перехідному етапі.

Попри дружню атмосферу, дискусія показала розбіжності між баченням головних загроз представниками різних адміністрацій.

За словами Джейка Саллівана, який курував питання національної безпеки в Білому домі Байдена, головною довгостроковою проблемою безпеки для США є Китай. За його словами, КНР є більшою проблемою для Вашингтона, ніж Радянський Союз.

"Ми не можемо відвести погляд від довгострокової стратегічної конкуренції з Китайською Народною Республікою, тому що Китай є єдиною країною, яка має як амбіції, так і потенційну здатність конкурувати з нами в усіх вимірах", – наголосив Салліван.

"Ми не стикалися з подібним викликом дуже давно, можливо, ніколи, тому що Радянський Союз не мав деяких економічних та інших двигунів, які має Китай", – додав він.

На думку Саллівана, США повинні залишатися зосередженими на тому, щоб інвестувати у внутрішньому економіку та згуртувати союзників, щоб "разом протистояти китайській несправедливій економічній практиці та агресивній тактиці в таких місцях, як Південнокитайське море чи Тайванська протока".

Натомість номінований на посаду радника з нацбезпеки Майк Волц заявив, що головним викликом національній безпеці він бачить ситуацію на кордоні з Мексикою.

"Я вважаю, це наш південний кордон і його відкритий характер, – сказав Волц. – Тож ви побачите багато дій із закриття кордону, щоб повернутися до політики, яка, на нашу думку, спрацювала з мексиканцями над укріпленням їхнього південного кордону".

Також він наголосив, що гострою проблемою є контрабанда синтетичних наркотиків, передусім фентанілу, від яких помирають десятки тисяч американців щороку.

Волц наголосив, що "новообраний президент сьогодні дуже зосереджений на Західній півкулі".

Разом з тим Волц сказав, що нова адміністрація США занепокоєна впливом Китаю в Південній Америці та залежністю США від виробництва в Китаї багатьох ключових товарів, зокрема фармацевтичних препаратів.

Серед викликів для США, які назвали обидва радники, були питання ліквідації наслідків пожеж у Каліфорнії, а за кордоном – ситуація на Близькому Сході – зміна влади в Сирії, підготовка перемир'я між Ізраїлем та ХАМАСом та повернення заручників, деструктивна роль Ірану в регіоні.

Американські представники старої та нової адміністрації на Близькому сході цього тижня працюють разом, щоб укласти угоду про припинення вогню в регіоні та повернення заручників, утримуваних ХАМАСом у Газі.

Як повідомлялося раніше, на прохання Байдена Салліван приватно детально поінформував Волца про політику нинішньої адміністрації в усьому світі, хоча помічник Трампа регулярно заявляв, що нова команда радикально від неї відійде.

Урядовці зазвичай виступали у медіа, захищаючи погляди своїх президентів щодо України й Росії, Близького Сходу, Китаю, але цього разу вони намагались наголосити на спадковості політики США у головних питаннях.

Під час розмови не торкалися теми нещодавніх заяв новообраного президента Трампа щодо Канади, Гренландії та Панами.

Як повідомляє видання Reuters, символічна передача влади, яку традиційно спільно організовують ліберальні та консервативні дослідницькі інститути Вашингтона, "запропонувала попередній перегляд того, що може відбутися в понеділок [20 січня], коли Трампа буде приведено до присяги як президента".

Агентство додає, що цього разу відбувається мирна передача влади, яка є типовою для понад двох століть американської демократії, на відміну від подій чотири роки тому, коли Трамп заперечував і ніколи не визнав своєї поразки на виборах 2020 року.

Дивіться також: "Цій війні треба покласти край". Заяви Піта Геґсета про Україну та Росію під час слухань у Сенаті