Голову Верховного суду України хочуть змусити піти з посади?

Голова Верховного суду України Василь Онопенко

Екс-бютівця Онопенка хочуть замінити людиною, лояльною до влади. На думку оглядачів, саме цим пояснюється активність Генпрокуратури, розгорнута останнім часом навколо голови Верховного суду України Василя Онопенка. Як стверджують експерти, кримінальні справи проти членів його родини ГПУ використовує як аргумент, щоб примусити керівника вищого судового органу країни піти у відставку.

Після арешту наприкінці минулого року зятя Онопенка – чоловіка молодшої дочки Лади – у правоохоронців з’явились запитання до старшої доньки Ірини. 3 лютого проти неї було порушено кримінальну справу за статтею «шахрайство». Ірина Онопенко підозрюється у неповерненні 300 тисяч доларів, які вона разом із чоловіком приватно позичила у свого знайомого, керівника одного з українських банків.

Розслідуючи справу, слідчі минулої п’ятниці провели обшук у 5 помешканнях, які належать Онопенкам. Спробували обшукати, у тому числі, будинок самого голови Верховного суду. У жодному з приміщень Ірини Онопенко не виявили, а відтак у Генпрокуратурі не виключають, що доньку голови ВСУ буде оголошено у розшук.

При цьому в ГПУ запевняють, що претензій до самого Василя Онопенка у прокуратури нема.

«Генеральна прокуратура України не має жодних претензій до голови Верховного суду України В. Онопенка, який не є обвинуваченим чи підозрюваним у жодній з кримінальних справ, що знаходяться у провадженні Генеральної прокуратури України», – повідомила прес-служба відомства у понеділок.

Натомість голова ВСУ назвав кримінальну справу, порушену проти його доньки, спробою тиску на нього особисто. «Якщо вона в когось позичила гроші і через якісь обставини не повернула, то, звичайно, треба повертати. А якщо порушено справу, тоді, звичайно, є певний тиск і на мене», – заявив Онопенко в інтерв’ю журналістам.

Своєю чергою, лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко назвала кримінальну справу проти доньки Онопенка «терором». «Здійснюється тиск і терор на главу Верховного суду, щоб він дав Януковичу приватизувати Верховний суд», – заявила Тимошенко перед черговим допитом в ГПУ в п’ятницю. За словами екс-прем’єрки, влада шантажує Онопенка, вимагаючи від нього добровільно скласти повноваження і піти з посади. Як вона додала, для влади важливо отримати контроль над Верховним судом, якому повернено право розглядати касаційні скарги.

Нагадаємо: кримінальне переслідування родичів Онопенка розпочалося, коли 22 грудня 2010 року було порушено кримінальну справу проти його зятя, колишнього заступника міністра юстиції Євгена Корнійчука. Його звинувачують у тому, що він лобіював участь власної фірми в юридичному обслуговуванні НАК «Нафтогаз України». Корнійчук був заарештований і досі утримується в Лук’янівському СІЗО.

Нагадаємо також: Василь Онопенко обійняв посаду голови Верховного суду України восени 2006 року. Він виступав з критикою реформи судової системи, здійсненої за президента Януковича, зокрема критикував звуження повноважень ВСУ. Онопенко також заявляв, що не збирається іти у відставку і боротиметься за незалежність судової системи.