Метеорологи попереджають, що з Арктики суне найхолодніший сплеск холодного повітря цього сезону. Різні погодні сили женуть морозне повітря, яке зазвичай залишається біля Північного полюса, не лише до Сполучених Штатів, а й до Європи.
У середу з 50 штатів морози сягнуть -10С в усіх штатах, крім трьох – лише на Гаваях, у Каліфорнії та Флориді температура спуститься до -6С, але і там обіцяють холодний вітер, який посилить відчуття холоду.
Як повідомило агентство Associated Press, посилаючись на метеорологів, вже вдесяте цієї зими полярний вихор, який утримує найхолодніше арктичне повітря у верхній частині земної кулі, розтягується, як гумка, так, що холодне повітря сягає далеко на південь.
За звичайну зиму такі морози трапляються, можливо, два-три рази, каже агентству Джуда Коен, директор сезонних прогнозів у приватній фірмі Atmospheric and Environmental Research.
Через сильні морози наприкінці січня інавгурацію президента Дональда Трампа перенесли у приміщення Конгресу, замість того, щоб проводити її на сходах Капітолія. Сам день інавгурації, 20 січня, називали найхолоднішим за 40 років.
За словами дослідників, ця зима з кількома хвилями заморозків, рекордним снігом у Новому Орлеані та посухою та руйнівними лісовими пожежами в Південній Каліфорнії не була нормальною.
Останній прогнозований подих холоду триватиме весь наступний тиждень.
Метеорологи кажуть, що це може бути просто природна випадковість, але у минулому було не так багато подібних зим, щоб допомогти метеорологам передбачити, що буде далі і коли холоди відступлять.
Дивіться також: Столиця США готується до інавгурації Дональда ТрампаУ Європі зросли ціни на газ через морози
У Європі через холодну погоду ціни на газ досягли дворічного максимуму в понеділок. Як повідомляє британська газета Financial Times, холодна погода підвищила попит, прискоривши відбір зі сховищ у регіоні, які швидко виснажуються.
Очікується, що тривалий період більш холодної погоди в північно-західній Європі збільшить попит на опалення, що призведе до подальшого відбору газу з європейських сховищ, пише газета.
При цьому запаси газу вже досягли найнижчого рівня для цієї пори року з часу енергетичної кризи 2022 року, пов'язаної з війною Росії проти України.
Тоді європейські сховища були заповнені напередодні зими, але з тих пір європейцям довелося використовувати ці запаси більше, ніж у попередні два роки, переважно через холодну погоду.
Потепління у світі триває
Попри надзвичайно холодну зиму в США та Європі, фахівці наголошують, що у світі продовжується загальне потепління.
У січні середня загальна температура Землі встановила ще один місячний тепловий рекорд. Це був 18-й місяць з останніх 19, коли світ досяг або перевищив міжнародно погоджену межу потепління на 1,5 C вище доіндустріального часу.
Як нагадує агентство AFP, потепління від 1,5 до 2C може розтопити арктичний морський лід, вічну мерзлоту, насичену метаном, і крижані покриви з достатньою кількістю замерзлої води настільки, що океани піднімуться на десяток метрів над точками неповернення.
Дивіться також: Трамп їде до Північної Кароліни та Каліфорнії, щоб оцінити подолання наслідків ударів стихій