Офіційне розслідування ЄС називає прем’єр-міністра Косова Хашима Тачі головою «мафіозної» злочинної організації і звинувачує в торгівлі наркотиками, вбивствах та продажу людських органів.
Звинувачення лягають тінню на спроби Косова отримати незалежність і можуть згубно позначитись на відносинах країни із Заходом. Доповідь представників Європейського Союзу стверджує, що члени Армії визволення Косова займались вбивствами і продажем органів на чорному ринку. Всього на віддалених базах в Албанії було вбито до 500 ув’язнених.
Автор доповіді, спеціальний уповноважений Ради Європи, Дік Марті, заявляє, що після війни в Косово злочини пробували приховати:
«Це було відомо багатьом. Приватно вони кажуть: “Так ми знаємо, але з політичних причин ми вирішили чи ми вважаємо за свій обов’язок мовчати про таке”».
Доповідь називає прем’єр-міністра Косова Хашима Тачі головою кримінального угруповання, що заробляло на торгівлі органами, вбивствах та наркотиках.
12 грудня в Косові відбулися перші парламентські вибори з часу оголошення незалежності від Сербії, на яких перемогла партія очолювана Тачі. За його словами прем’єра, доповідь є спробою очорнити лідерів країни:
«Скандальна доповідь члена Парламентської Асамблеї Ради Європи Діка Марті – це наклеп та брехня, що повторює пропаганду 15-річної давнини».
Сербія вже привітала доповідь Ради Європи. Ця країна вивела свої війська з Косова після бомбардувань НАТО в 1999-му році. З тих пір 72 країни визнали незалежність Косова. Сербія ж все ще її заперечує.
Дослідник з Лондонської школи економіки Джеймс Кер-Ліндсей – автор книги про боротьбу Косова за незалежність. Він вважає, що доповідь підриває шанси країни досягти повного успіху на цьому шляху:
«Я думаю, що це значно ускладнює досягнення більшого визнання незалежності Косова. Також це ставить під загрозу політичний діалог між Приштиною та Белградом. Сербський уряд каже, що вони залишаються зацікавленими в переговорах. Але якщо ці звинувачення будуть розслідувані та буде заведена кримінальна справа, то я думаю, сербському уряду буде важко продовжувати вести переговори з Тачі».
Доповідь стверджує, що і після війни злочинці продовжували вбивати людей заради отримання їх органів у клініці біля Приштини. Справді, зараз триває суд над сімома людьми, яких звинувачують у продажу органів бідняків.
Обвинувачення стверджує, що людям з Молдови, Казахстану, Росії та Туреччини пропонували до 20 тисяч доларів за їх органи. Погодившись на операцію, гроші вони так і не отримали. Очільником злочинного угрупування називають хірурга Лютфі Дервіші. Доповідь Ради Європи пов’язує його з викраденнями цивільних, якими займалась Армія визволення Косова.
Обвинувач в цій справі, Джонатан Ратель, каже, що є причини вважати Косово центром незаконної торгівлі органами:
«У повоєнних країнах, де клініки можна створити дуже швидко, де нема законності, де не відрегульоване законодавство з охорони здоров’я, злочинці мають величезні можливості для торгівлі людськими органами».
Рада Європи призначила розгляд доповіді на наступний місяць. Тоді і буде вирішено, чи ініціювати кримінальне розслідування щодо прем’єр-міністра Косова Хашима Тачі.