Грузинські алфавіти, древньоіндійська практика йоги і спільне виготовлення коржів – серед нових доповнень до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, організація оголосила в середу (30 листопада) і четвер (1 грудня).
ООН створила свій список нематеріальної культурної спадщини у 2008 році для традиційних заходів, ритуалів і соціальних практик. Для того, щоб бути розглянутою, традиція повинна передаватися через покоління і давати тим, хто бере в ній участь, відчуття ідентичності.
1. Південнокорейські жінки-пірнальниці, відомі як хеньо, і їхня практика збору молюсків без допомоги кисневих масок на острові Чеджу.
Пірнальниці затамовують подих на хвилину за кожного занурення і моляться до богині моря за безпеку і рясний улов, перш ніж опуститися під воду.
Your browser doesn’t support HTML5
2. Древньоіндійська практика йоги, яка складається з серії поз, медитації, дихання та інших прийомів.
Йогу практикують для поліпшення розумового, духовного і фізичного благополуччя. Вона набула величезної популярності по всьому світу і була підхоплена різними поколіннями і статями.
Your browser doesn’t support HTML5
3. Культура виготовлення та обміну коржами – кулінарна традиція, яку використовують під час звичайних прийомів їжі, а також на особливих подіях громад в Азербайджані, Ірані, Казахстані, Киргизії і Туреччині.
Процес виготовлення коржів (плаского хліба) вимагає співпраці щонайменше трьох людей. Випікають такий хліб у земляній або кам'яній печі, і сусіди в сільських районах разом беруть участь у процесі.
Your browser doesn’t support HTML5
4. Писемність Грузії і її три алфавіти – асомтаврулі, нусхурі і мхедрулі.
Усі алфавіти продовжують використовуватися та співіснувати в зв'язку з їхніми різними культурними і соціальними функціями.
Your browser doesn’t support HTML5
5. Святкова єгипетська гра з палицями («Tahteeb»).
Гра включає короткий, ненасильницький обмін між двома противниками, що традиційно використовувався як одна з форм бойових мистецтв.
Your browser doesn’t support HTML5
Внесення до списку ЮНЕСКО покладає на країни, що беруть участь, зобов'язання захищати традицію. У деяких випадках держави можуть звернутися за фінансовою допомогою. ЮНЕСКО також має окремий список спадщини, що потребує термінової охорони, до якого три нові пункти було додано цього року.
Серед доповнень – кубинська румба і фестиваль Mangal Shobhajatra в Бангладеші, який проводиться з нагоди відзначення бенгальського Нового року. Минулоріч до списку потрапили арабська кава і культура волинки в Словаччині.
Дивіться також: Австралієць встановив світовий рекорд за найвищий баскетбольний кидок