Номінант Трампа на посаду міністра фінансів США про санкційну політику та роль долара як світової валюти

Номінант новообраного президента США Дональда Трампа на посаду міністра фінансів США Скотт Бессента взяв участь у слуханнях Комітету фінансів Сенату, 16 січня 2025 року

Скотт Бессент, якого новообраний президент США Дональд Трамп номінував на посаду міністра фінансів, розкритикував санкційну політику адміністрації президента США Джо Байдена і заявив про готовність наростити санкції проти Росії, якщо такою буде політика нового президента.

"Я вважаю, що санкції не були достатньо повними", - сказав Бессент про санкційну політику США щодо Росії, відповідаючи на питання сенаторів під час слухань щодо затвердження своєї кандидатури 16 січня.

Він додав: "Я вважаю, що попередня адміністрація боялась росту цін на енергію у США під час виборів і я спантеличений тим, що радник з нацбезпеки США [Джейк] Салліван на завершення своєї служби наростив санкції в час, коли ціни на бензин у США зросли на майже 9% цього місяця".

"Якщо мене затвердять і якщо президент Трамп передбачить це в рамках своєї стратегії з припинення війни в України, я на 100% підтримаю збільшення санкцій, особливо на основних російських нафтових гравців до рівнів, які приведуть Російську Федерацію до столу (перемовин - ГА)", - заявив номінант на посаду міністра фінансів США.

Бессент висловився за те, щоб "якомога скоріше" покласти край російській війні в Україні. "Трагедія, що триває в Україні - це одна з найбільших трагедій, яку я бачив за все своє доросле життя", - додав він.

У вступному слові під час сенатських слухань Бессент наголосив на важливій ролі, яку відомство відіграє у захисті національної безпеки США: "Міністерство фінансів США відіграє ключову роль у захисті національної безпеки Америки. Ми маємо захистити канали поставок, вразливі для стратегічних конкурентів".

Бессент додав, що санкції потрібно застосовувати "обережно" в рамках "загальноурядової політики, щоб відповісти на наші вимоги з національної безпеки". Він також наголосив, що критично важливо забезпечити, щоб долар залишився світовою резервною валютою.

В той же день Даліп Сінгх, заступник радника з нацбезпеки в діючій адміністрації Байдена, підсумував санкційну політику адміністрації у виступі в американському аналітичному центрі "Атлантична рада".

Він пояснив те, чому адміністрація Байдена не ввела потужні санкції на російську нафту раніше, зміною ситуації на світовому енергоринку.

"Росія була третім у світі постачальником нафти та газу. Світова пропозиція була обмежена", - сказав Сінгх про ситуацію перед 2022 роком.

Він нагадав, що в перші тижні після вторгнення США перестали купувати російські енергоресурси і збільшили поставки нафти із резервів, однак, каже Сінгх, перекрити поставки російської нафти для решти світу означало б "створити глобальний шок для цін на енергоресурси та продовольство, що зашкодило б мільйонам невинних людей у світі".

Сінгх заявив, що введення цінового ліміту на російську нафту наприкінці 2022 року забезпечило більш "нюансований підхід", щоб "обмежити надходження Путіна від експорту енергоресурсів, але зберегти стабільність світових поставок". Тепер же, каже Сінгх, ситуація змінилась і, за прогнозами, світові поставки нафти перевищуватимуть світовий попит наступного року.

Посадовець назвав мету санкцій, введених проти Росії за президентства Байдена - збільшити витрати для Путіна у веденні війни, в середньостроковій перспективі зменшити його вплив. В короткостроковій перспективі ж адміністрація Байдена прагне покращити позиції України за столом перемовин, каже Сінгх.

Він згадав про те, що в останні тижні на посаді Байден збільшив оборонну допомогу Україні та разом з країнами G7 просунувся у наданні кредиту для України обсягом 50 млрд дол з використанням заморожених російських активів.

"Загалом, ми намагаємось покращити позиції України для перемовин про справедливий і тривалий мир", - додав він.

Дивіться також: Санкції США та "хоробра" Фінляндія. Захід робить кроки проти "тіньового флоту" РФ