У перший день свого другого терміну на посаді президент США Дональд Трамп оголосив про серію виконавчих заходів щодо імміграції та безпеки кордонів.
Трамп підписав накази, які його посадовці назвали "імміграційною політикою здорового глузду". Це, зокрема оголошення надзвичайного стану на південному кордоні США, розгортання там військових, будівництво стіни на кордоні, припинення надання притулку та припинення громадянства за правом народження для деяких дітей, народжених у США.
Під час своєї інавгураційної промови Трамп сказав: "У нас є уряд, який виділяє необмежене фінансування на захист іноземних кордонів, але відмовляється захищати американські кордони або, що більш важливо, свій власний народ".
У розмові з журналістами раніше того ж дня офіційні особи адміністрації Трампа окреслили плани щодо подолання того, що вони описують як "кризу національної та громадської безпеки" на кордоні США та Мексики.
"Президента Трампа було обрано на підставі мандату повноважень, щоб виконати обіцянки, які він дав під час передвиборчої кампанії, включаючи його зобов’язання гарантувати безпеку південного кордону та здійснити найбільшу в історії депортацію злочинців-мігрантів", – заявив офіційний представник Білого дому. Говорячи на умовах анонімності, посадовці також підкреслили прагнення адміністрації здійснити те, що вони називають найбільшою депортацією мігрантів-злочинців в історії США. Ось деякі з планів адміністрації.
Надзвичайна ситуація на кордоні
Трамп заявив, що розгорне військових на кордоні США і Мексики, включаючи Національну гвардію, щоб допомогти наявним правоохоронним органам. Посадовці підкреслили, що безпека кордону є питанням національної безпеки, і адміністрація зобов'язується захищати кордон за допомогою військових.
"Це рішення розгортає збройні сили [і] зводить фізичні бар’єри, доручаючи міністрам [оборони] і [внутрішньої безпеки] завершити будівництво стіни вздовж кордону. … Ми збираємося відновити [політику] "Залишитися в Мексиці" (Remain in Mexico)", – сказав чиновник.
Аарон Рейхлін-Мельнік, представник Американської імміграційної ради, написав в X, що без дозволу Мексики обіцянка повернути програму Remain in Mexico є "лише словами на папері".
Політика "Залишатися в Мексиці", розроблена за часів першої адміністрації Трампа, вимагає, щоб деякі шукачі притулку на південному кордоні залишались у Мексиці до моменту слухань в імміграційному суді США.
Хуан Рамон де ла Фуенте, міністр зовнішніх зв’язків Мексики, сказав на пресконференції в понеділок, що якщо "вони відновлять ["Залишитися в Мексиці"], це те, з чим ми не згодні. Ми маємо інший фокус. Ми хочемо скорегувати це... [Є] бажання зберегти ту саму політику, що й зараз".
На запитання про кількість військ, які, як очікується, будуть розгорнуті на кордоні, представники адміністрації Трампа сказали, що остаточне рішення буде прийнято міністром оборони.
Адміністрація також скасовує прикордонну політику адміністрації попереднього президента США Джо Байдена, надаючи Імміграційній та митній службі США та агентам митної та прикордонної служби США розширені повноваження та створюючи федеральні цільові групи для роботи з державними та місцевими правоохоронними органами для депортації.
Масові депортації
Ще одне оголошення стосується нелегальних іммігрантів по всій країні. Під час своєї кампанії президент-республіканець неодноразово обіцяв здійснити масову депортацію, спрямовану на щонайменше 11 мільйонів осіб без документів.
Під час розмови з журналістами офіційні особи уряду Трампа заявили, що адміністрація надасть імміграційним офіцерам необхідні "повноваження" для забезпечення дотримання чинних законів. Під час своєї кампанії Трамп пообіцяв скасувати пріоритети депортації адміністрації президента Джо Байдена, які стосувалися осіб із кримінальним минулим і тих, хто вважався загрозою національній безпеці, і натомість розширити правозастосування, щоб охопити всіх іммігрантів без документів.
Стівен Єль-Лер, колишній професор імміграційного права Корнелльської юридичної школи, написав в електронному листі Голосу Америки, що зусилля з масової депортації та рейди можуть привернути найбільшу увагу, але кількість депортацій швидко зросте не одразу.
"Якщо в людини вже є невиконаний наказ на депортацію, її можуть депортувати негайно. Але це відносно невелика кількість. Справи щодо більшості затриманих людей розглядатимуть в імміграційних судах щодо можливої депортації. Ці суди вже мають понад 3,8 мільйона справ. Зважаючи на цю кількість, пройдуть роки, перш ніж багато людей дізнаються, чи будуть вони депортовані чи їм буде дозволено залишитися на основі права на отримання притулку чи будь-якої іншої форми захисту", - написав Єль-Лер.
Перебування мігрантів у США
Нова адміністрація також оголосила про припинення практики дозволу для мігрантів без документів залишатись у США, поки вони очікують на слухання в імміграційному суді. Цю практику називають "зловити та відпустити".
В команді Трампа не пояснили, як вони впораються зі збільшенням кількості затримань іммігрантів.
Програма для біженців
Трамп також припиняє програму розселення біженців. Під час своєї першої адміністрації він поступово знизив річний ліміт для приймання біженців до історичного мінімуму в 15 тисяч на 2021 фінансовий рік.
Прихильники прав біженців заявили тоді, що такі обмеження знаменують відхід від давньої ролі Сполучених Штатів у глобальному розселенні біженців.
Ерол Кекіч, старший віцепрезидент програм Church World Service, написав в електронному листі журналістам, що його організація закликає президента Трампа переглянути рішення. Church World Service є однією з дев’яти організацій із переселення біженців, що уповноважені федеральним урядом допомагати біженцям почати нове життя.
"Навіть коротка пауза в програмі може мати руйнівний вплив; на тих, хто переміщений через насильство та переслідування, на сім’ї, розділені океанами та континентами, і на наші спільноти, які сприймають дух гостинності, що властивий нашій величній нації", – написав він.
Припинення надання притулку та додатку CBP One
Один із наказів Трампа передбачає негайну депортацію мігрантів, які незаконно перетнули кордон, без можливості говорити на свій захист перед офіцером з питань надання притулку.
Невдовзі після інавгурації Трампа Служба митної та прикордонної служби США опублікувала на своєму сайті повідомлення про те, що агентство більше не використовує додаток CBP One, який раніше сприяв легальному в’їзду до Сполучених Штатів для майже 1 мільйона людей з правом працювати.
Додаток дозволяв шукачам притулку записатися на прийом, щоб приїхати на кордон і подати заявку на отримання гуманітарного пароля або інших форм судового розгляду. Використання гуманітарного пароля за системою CBP One було частиною ширших зусиль адміністрації Байдена щодо управління міграційними потоками та забезпечення законних шляхів до в’їзду, аби особи не перетинали кордон нелегально.
Однак гуманітарний пароль через CBP One не гарантував постійного правового статусу; зазвичай це дозволяло особам тимчасово залишитися, а в деяких випадках подати заявку на дозвіл на роботу, поки розглядається їхній імміграційний статус.
У додатку CBP One також підтверджено, що всі призначені до того співбесіди з офіцерами з питань міграції скасовано.
Громадянство за народженням
Також Трамп підписав указ про скасування громадянства за правом народження. Громадянство за правом народження надає автоматичне громадянство США кожному, хто народився на американській землі, це право, встановлене 14-ю Поправкою до Конституції США.
Очікується, що дії нової адміністрації зіткнуться зі значними юридичними та політичними проблемами, а групи із захисту прав іммігрантів висловлюють занепокоєння щодо наслідків такої політики.
Американський союз громадянських прав (American Civil Liberties Union) Північної Каліфорнії, некомерційна організація в Сполучених Штатах, яка займається захистом індивідуальних прав і свобод, гарантованих Конституцією та законами США, написала в електронному листі до преси, що вони "готові".
"Ми готові зробити це знову, з першого дня другої адміністрації Трампа. … Ми будемо захищати права іммігрантів на належну правову процедуру перед лицем масової депортації", – йдеться в електронному листі.
Дивіться також: Трамп: "Гадаю, Путін руйнує Росію, не укладаючи угоду"