Послом до НАТО в уряді Трампа стане колишній в.о. генерального прокурора

Архівне фото: Колишній виконувач обов’язків генерального прокурора Метт Вітакер під час виступу Дональда Трампа в Айові, 15 січня 2024 року. 20 листопада 2024 року обраний президент Трамп оголосив, що Вітакер стане послом США до НАТО.

Обраний президент США Дональд Трамп у середу номінував Метта Вітакера, який виконував обов’язки генерального прокурора під час першого президентства Трампа, на посаду посла США в НАТО.

НАТО - основа західного військового альянсу, членів якого Трамп критикував за те, що вони не витрачають достатньо грошей на оборону.

Трамп назвав 55-річного Вітакера "сильним воїном і вірним патріотом", який "забезпечить просування та захист інтересів Сполучених Штатів", а також "зміцнить відносини з нашими союзниками по НАТО і твердо протистоятиме загрозам миру і стабільності".

Як і у випадку з іншими номінаціями Трампа, обрання Вітакера є незвичним, оскільки його досвід не відповідає посаді, на яку його призначають. Вітакер досвічений юрист, але не має досвіду в зовнішній чи військовій політиці.

Видання Politico дослідило дописи Вітакера на Х і знайшло лише три дописи про Україну. В 2022 році Вітакер вітав передачу захисного обладнання до України і після початку великої війни закликав "відсторонити Росію від всього".

Trump on the campaign trail promised to play hardball with the transatlantic alliance, which Biden helped revitalize amid Russia’s invasion of Ukraine. And Whitaker in Brussels will likely play a key role in nudging European member states that are not yet spending two percent of their gross domestic products on defense to meet spending targets.

Вітакер, як і багато інших призначенців новообраного президента, палкий прихильник Трампа. Він активно критикував дві федеральні кримінальні справи, порушені проти Трампа, які тепер, швидше за все, будуть усунуті, коли він знову прийде до влади 20 січня.

Під час свого першого президентства Трамп переконував країни НАТО збільшити оборонні витрати до 2% ВВП. Коли він залишив посаду у 2021 році, шість країн НАТО витрачали стільки на оборону. 23 з 32 країн відповідно наростили свої оборонні видатки на тлі повномасштабного вторгнення Москви в Україну в 2022 році.

Під час свого президентства Трамп критикував країни, які не витрачають достатньо коштів на оборону, заявляючи, що вони мають заборгованість по своїх "боргах" перед НАТО.

"НАТО було розвалене, поки я не з’явився, — сказав Трамп на політичному мітингу на початку цього року. — Я сказав: "Усі мають заплатити".

Трамп сказав, що "один із президентів великої країни" запитав його, чи США все одно будуть захищати країну, якщо вони зазнають вторгнення з боку Росії, навіть якщо вони "не заплатять".

"Я сказав: "Точно ні. Вони не могли повірити відповіді".

"Ні, я б не захищав вас, - згадав слова Трампа цьому президенту. - Насправді я б їх закликав робити все, що їм заманеться. Треба платити. Треба оплачувати за рахунками".

Відповідно до договору НАТО, країни-члени зобов’язані захищати одна одну військовою силою, якщо на них нападуть. За 75-річну історію альянсу, сформованого після Другої світової війни, це зобов’язання застосовувалось лише один раз. Тоді інші країни НАТО приєдналися до Сполучених Штатів у боротьбі з Аль-Каїдою в Афганістані після нападу терористичного угруповання на США в 2001 році, через який загинуло майже 3000 людей.

Вітакер, колишній федеральний прокурор штату Айова на Середньому Заході, виконував обов’язки генерального прокурора з листопада 2018 року по лютий 2019 року. В той час спеціальний прокурор США Роберт Мюллер завершував розслідувати справу про втручання Росії в президентські вибори 2016 року.

До цього Вітакер був керівником апарату першого генерального прокурора команди Трампа Джеффа Сешнса і виконував обов'язки прокурора після звільнення Сешнса на тлі обурення Трампа його рішенням відсторонитись від розслідування щодо Росії.

Вітакер кілька місяців виконував обов'язки генерального прокурора без схвалення Сенату, поки Вільям Барр не зайняв цю посаду у лютому 2019 року.

Інші призначення

Трамп майже щодня оголошує про номінації до своєї майбутньої адміністрації.

Увечері в середу він оголосив, що має намір висунути Піта Гекстру на посаду посла США в Канаді. Майже 20 років Гекстра був конгресменом від Мічигану та очолював Комітет Палати представників з розвідки.

"Він виключно добре впорався з роботою посла Сполучених Штатів у Нідерландах протягом наших перших чотирьох років, і я впевнений, що він продовжить добре представляти нашу країну на цій новій посаді", — йдеться в повідомленні Трампа.

У вівторок він призначив Лінду Макмехон своїм кандидатом на посаду керівника Департаменту освіти, хоча Трамп і деякі законодавці-республіканці хочуть скасувати це агентство та передати більшість рішень щодо освітньої політики та більшу частину поточного федерального фінансування під контроль штату та місцевого самоврядування.

Макмехон працювала головою Адміністрації малого бізнесу під час попереднього терміну перебування Трампа на посаді та добре відома своєю роллю, яка протягом десятиліть разом зі своїм чоловіком керувала World Wrestling Entertainment.

"Лінда використає десятиліття досвіду лідерства та глибоке розуміння як освіти, так і бізнесу, щоб розширити можливості наступного покоління американських студентів і працівників і зробити Америку номером один у сфері освіти у світі, — сказав Трамп. — Ми повернемо освіту в штати, і Лінда очолить ці зусилля".

Також у вівторок Трамп оголосив, що висуне фінансиста з Волл-стріт Говарда Лутніка на посаду міністра торгівлі у своїй новій адміністрації.

Крім того, новообраний президент обрав доктора Мехмета Оза, ведучого телевізійних шоу, який веде багаторічний досвід, адміністратором Центрів медичної допомоги та медичної допомоги, агентства, яке контролює дві ключові урядові програми медичного страхування для літніх американців і бідних людей. Трамп підтримав невдалу спробу Оза стати сенатором від Пенсильванії в 2022 році.