Трамп оголосить 25% мита на імпорт до США сталі та алюмінію. Серед експортерів сталі до США - Україна

Сталь на складі заводу в Наньтуні, у східній китайській провінції Цзянсу, 1 березня 2022 року.

Президент США Дональд Трамп анонсував, що у понеділок, 10 лютого, він оголосить про нові 25% мита на весь імпорт сталі та алюмінію до США. Ці митні тарифи "у відповідь" іншим країнам додадуться до вже наявних мит на метали в межах торгівельної політики Білого дому.

Головний радник президента США з економічних питань Кевін Гессетт заявив 10 лютого, що Трамп вважає, що США повинні запровадити "взаємні" тарифи, які принаймні дорівнюватимуть тим, які вводять інші країни: "Якщо вони будуть знижувати, ми знизимо".

"Майже кожен торговий партнер має значно вищі тарифи, ніж ми", — сказав він, зазначивши, що Канада, Мексика та Британія мають тарифи в тому ж діапазоні, що й Сполучені Штати.

За даними уряду та Американського інституту чавуну та сталі, найбільшими джерелами імпорту сталі в США є Бразилія, Канада та Мексика, далі йдуть Південна Корея та В’єтнам.

На тлі цих новин нині ціни на алюміній на біржах зросли, зросли й акції американських виробників сталі та алюмінію, тоді як акції європейських виробників упали.

"Мита призведуть до підвищення цін на алюміній у США, ... що призведе до підвищення витрат для споживачів у США", — сказала в коментарі Reuters Ева Манті, аналітикиня із сировинних товарів ING.

Президент Дональд Трамп розмовляє з журналістами на борту Air Force One під час подорожі з Вест-Палм-Біч, штат Флорида, до Нового Орлеана, штат Луїзіана, 9 лютого 2025 року.

Трамп під час свого першого президентства ввів мита у 25% на сталь і 10% на алюміній, але пізніше надав кільком торговим партнерам безмитні квоти, включаючи Канаду, Мексику та Бразилію.

Колишній президент Джо Байден поширив ці квоти на Британію, Японію та Європейський Союз, а використання потужностей сталеливарних заводів у США за останні роки впало.

Реакції імпортерів та експортерів

"Канадська сталь і алюміній підтримують ключові галузі промисловості в США, починаючи від оборонної, суднобудівної та автомобільної, — написав в мережі X міністр інновацій Канади Франсуа-Філіп Шампань. — Ми продовжуватимемо захищати Канаду, наших працівників і нашу промисловість".

Австралія, яка також є стратегічним союзником США, протягом кількох місяців виступала з заявами щодо алюмінію та сталі. "Австралійська сталь і алюміній створюють тисячі добре оплачуваних робочих місць, і є ключовими для наших спільних оборонних інтересів", — сказав міністр торгівлі Австралії Дон Фаррелл.

Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що тарифи США на Європу призведуть до зростання інфляції у Сполучених Штатах, і додав: "Чи є Євросоюз вашою першою проблемою? Ні, я так не думаю. Ваша перша проблема – це Китай, тому ви повинні зосередитися на першій проблемі".

На частку європейських виробників сталі припадає близько 15% імпорту в Сполучені Штати.

Єврокомісія заявила, що не бачить виправдання для введення мит: "Ми реагуватимемо, щоб захистити інтереси європейського бізнесу, працівників і споживачів".

У вівторок президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зустрінеться з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом у Парижі під час саміту AI. Уряд Німеччини заявив, що "працює над тим, щоб ці заходи [підвищення тарифів] не відбулися".

А президентка Мексики Клаудія Шейнбаум заявила, що Мексика чекатиме, чи оголосить президент США Дональд Трамп мита на імпорт сталі та алюмінію, перш ніж відреагувати.

Водночас прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді, який приїде в середу із дводенним візитом до США, як очікується, запропонує знизити тарифи та збільшити імпорт енергоносіїв і оборонних товарів під час зустрічі із президентом Трампом, намагаючись запобігти потенційній торгівельній війні між Вашингтоном і Нью-Делі. Нині радник Трампа Гессетт сказав, що Індія має "надзвичайно високі" тарифи, які блокують імпорт.

Імпорт з України

За даними Forbes, у 2021 році Україна експортувала до США 1,85 мільйона тонн металопродукції, у 2022 році цей показник впав на 64% до 674 тисяч, зокрема через російську окупацію металургійних заводів у Маріуполі.

Для порівняння, торік Канада експортувала до США 40% усієї сталі - 6,6 мільйона тонн, Бразилія - понад 4 мільйони, Мексика - 3,5 мільйона. Канада також є абсолютним лідером із експорту алюмінію до США - 3,2 мільйона тонн, далі йдуть ОАЕ і Китай із 347 і 222 тисячами тонн відповідно.

При цьому одним зі світових лідерів виробників сталі є Arcelor Mittal з головним офісом в Люксембурзі і своїми представництвами ще в 60 країнах світу, якому зокрема належить один з найбільших промислових гігантів в Україні - завод ArcelorMittal Кривий Ріг (колишній "Криворіжсталь").

Як повідомляється на сайті заводу, "до війни "АрселорМіттал Кривий Ріг" експортував 85% своєї готової продукції", а "оскільки українські чорноморські порти Одеси та Миколаєва заблоковані, компанія перелаштувалась на транспортування продукції залізницею та створює нові ланцюги постачання вугілля та інших критично необхідних матеріалів".

Також там додано, що "до війни основна частка продажів припадала на країни Близького Сходу, Північної та Західної Африки. У 2022 році більша частина експорту відправляється на ринки США, Європи, Канади та Великої Британії".

За даними Worldsteel, у січні 2023 року металургійними підприємствами країн світу вироблено 113 мільйона тонн чавуну, світовим лідером є Китай, а Україна посідала 19 місце за обсягами. Світова виплавка сталі у січні 2023 року становила 145 мільйона тонн, станом на цей момент Китай також лідирував, а Україна тоді посідала 35 місце.

Україна не має потужностей з виробництва та перероблювання сировини для виготовлення алюмінію. Найбільший виробник оксиду алюмінію - Миколаївський глиноземний завод, який належав російській компанії Олега Дерипаски "Русал", зупинив роботу 24 лютого 2022 в результаті повномасштабної атаки РФ, пізніше завод було націоналізовано.

У статті використано матеріали Reuters

Дивіться також: "Ви не повинні шкодити економіці ЄС" - Макрон відповів на намір Трампа накласти мита на імпорт з ЄС