Українські організації позиваються на уряд Канади за передачу російської турбіни

Даніель Білак, канадсько-український юрист. Інтерв'ю Голосу Америки про російську газову турбіну. 14 липня 2022 р.

9-го липня стало відомо, що уряд Канади зробить виняток із санкцій проти Росії. Оттава видасть дозвіл на повернення до Німеччини турбіни газопроводу «Північний потік-1», яку ремонтувала компанія Siemens Canada.

За словами віце-прем’єрки країни Христі Фріланд, рішення передати турбіну Німеччині є “важким, але правильним”. Кремль обіцяє збільшить поставки газу в Європу, якщо відповідну турбіну повернуть. Рішення Канади вже підтримали у Державному департаменті Сполучених Штатів. Своєю чергою, президент Зеленський назвав таке рішення «абсолютно неприйнятним».

Українська сторона наголошує, що Росія може продовжувати постачання газу в повному обсязі і без цієї турбіни. Даніель Білак, український юрист канадського походження, разом із Світовим конгресом українців намагаються вирішити це питання через федеральний суд Канади. Про деталі позову "Голос Америки" дізнавався в ексклюзивному інтерв'ю із позивачем, юристом Даніелем Білаком.

Наталя Леонова: З одного боку, Канада дозволила передати Німеччині турбіну для “Північного потоку-1”, з іншого боку Канада запровадила багато санкцій, надає Україні зброю і жорстко засуджує війну Росії проти України. Що означає це останнє рішення канадського уряду? Чи може це означати, що підтримка України з боку Канади похитнулася?

Даніель Білак: Суть мого позову до канадського уряду полягає у тому, що я хочу зрозуміти підстави цього рішення. Мені воно незрозуміле. Воно абсолютно суперечить усій санкційній політиці, з якою Канада виступала до цих пір. Оттава ніби намагається переконати інші держави у запровадженні більш жорстоких санкцій проти РФ. Тут немає послідовності у цьому.

Прем'єр-міністр Джастін Трюдо заявив, що санкції Канади спрямовані проти Росії, а не проти союзників, і мене це дуже здивувало, чесно кажучи. Невже вони думають, що санкції не матимуть жодних наслідків для тих, хто їх запроваджує? Авжеж матимуть. Це не буде приємно для усіх.

Чому я подав цей позов? Бо я дуже боюсь, що якщо Канада, яка вважається одним із найбільших друзів Україні в різних міжнародних колах та організаціях, почне послабляти санкційний режим, це може спричинити багато інших наслідків.

Н.Л.: Які є легальні, юридичні шляхи недопущення цієї передачі?

Д.Б.: Наш позов до уряду Канади просить “injunction” (ред. - задіяти процедуру судової заборони). Тобто просить, щоб суд зупинив процес передачі цієї турбіни до Німеччини до вирішення справи по суті. А суттю питання, як я вважаю, є факт того, що це рішення не є обґрунтованим, не розумним, не має причин і ми насправді, не знаємо, чому це було проведено. Тож ми просимо суд взагалі відмінити це рішення.

Там не лише одна турбіна проходить, там 6-ть. Насправді, це дивно, не може такого бути, що одна турбіна, мовляв, може зупинити усю мережу російського потоку, яка коштує орієнтовно 10-ть мільярдів долларів. Це неможливо. У них, мабуть, є ці турбіни, вони постійно їх ремонтують і т.д. І не забувайте, що є ще й “Північний потік -2”, він повністю готовий, просто не використовується. Там, мабуть, також є ті турбіни. Тобто, нам потрібно отримати більшу ясність щодо цієї ситуації.

Н.Л.: Чи може парламент якось натиснути на уряд, для того, щоб це рішення було відкликане?

Д.Б.: Зараз, як я зрозумів, парламентський комітет із закордонних справ Канади скликає екстренне засідання, на якому будуть розглядати це питання. Тобто, ця справа наберає обертів. Чесно кажучи, це й була головна мета нашого позову, щоб вони не просто “тишком-нишком” запровадили цю передачу і відправили трубіну. Ми хочемо, щоб була відповідальність за своє рішення.

Н.Л.: Чи можна це питання якось вирішити дипломатичним шляхом?

Д.Б.: Для мене, насправді, головне, щоб із Росією усі почали спілкуватися як із терористичним угрупуванням. Це було би найкращим досягненням. Щоб і німці нарешті набралися сміливості самостійно вирішувати свої проблеми. Україна вже 8 років каже Німеччині, щоб вони перестали робити те, що вони роблять із газом та Росією, особливо, щодо будування “Північного потіку -2”.

Вони просто віддають себе у заручники. Президент Зеленський правильно сказав: тепер, дорогенькі, ви зробили так, що Путін може щось постачати зараз, але в будь-якій критичній хвилині, він знову зупинить це постачання і буде тримати вас у заручниках.

Дивіться також: Як протидіяти російському газовому шантажу?

Your browser doesn’t support HTML5

Час-Тайм. Як протидіяти російському газовому шантажу?