Радик президента Туреччини запропонував посередництво Анкари для досягнення «локального припинення вогню» в Україні, повідомляє агентство AFP.
Радник президента Реджепа Таїпа Ердогана з питань зовнішньої політики Ібрагім Калін висловив думку, що ні Москва, ні Київ не можуть «виграти війну» військовими засобами. У суботу, виступаючи перед журналістами, він сказав, що йому здається малоймовірним, що ворогуючі сторони готові укласти «всеохоплюючу мирну угоду» в найближчі місяці.
Але, на його думку, висока ціна бойових дій незабаром може змусити сторони переглянути свої плани та прийняти місцеві перемир'я на окремих ділянках фронту.
«Туреччина готова наполягати на локальному припиненні вогню та невеликій локалізованій деескалації», – сказав Калін журналістам.
За словами Каліна, Росія насамперед зацікавлена в «гарантіях безпеки» з боку НАТО та підвищені свого статусу на світовій арені.
«Росія хоче, щоб її поважали як головного гравця і не хоче мати НАТО поруч свого подвір’я», – сказав Калін.
Він додав, що Україна не збирається вступати в НАТО, «але їм потрібно отримати достатні гарантії безпеки від Росії».
Туреччина є посередником щодо обміну полоненими та вивозу зерна з українських портів
Цього тижня представники Росії і України в Анкарі домовилися про обмін полоненими – по 40 з кожного боку. Омбудсмен із прав людини в Україні Дмитро Лубинець зустрівся з російською уповноваженою Тетяною Москальковою на полях міжнародної конференції в Анкарі. За словами Лубинця, йдеться про обмін у рамках досягнутих раніше домовленостей.
Невдовзі після початку російського вторгнення у 2022 році Туреччина прийняла два раунди переговорів між представниками України і Росії, президент Ердоган зіграв активну роль в організації обмінів полоненими, включно зі захисниками Маріуполя, та за посередництва ООН допомогла досягти угоди про відновлення поставок українського зерна через Чорне море.
Наприкінці минулого року Ердоган також провів телефонні консультації з президентом Росії Володимиром Путіним і України Володимиром Зеленським, щоб знайти шляхи порозуміння.
Анкара блокує вступ Швеції до НАТО
Щодо НАТО, то Туреччина, яка є членом альянсу, затримує вступ до нього Швеції та Фінляндії, які після багатьох десятиліть нейтральної політики вирішили приєднатися до західного оборонного союзу.
Калін сказав, що Анкара «не в змозі направити (ратифікаційний) закон до парламенту» через те, що Швеція не до кінця виконала свої обіцянки, дані Туреччині щодо курдських груп, які знайшли прихисток на території Швеції, і які Анкара вважає «терористами».
Швеція схвалила поправку до Конституції, яка дозволить ухвалити більш жорсткі антитерористичні закони. Але Калін сказав, що голосування у парламенті Швеції триватиме принаймні до червня, і що Анкара чекатиме, поки всі шведські закони будуть ухвалені, перш ніж вирішити допустити Швецію до НАТО.
Туреччина та Угорщина є двома останніми країнами-членами НАТО, які ще не ратифікували вступ Швеції та Фінляндії.
Дивіться також: Західні експерти: Ердогану вигідно, щоб Росія якнайдовше загрузла в Україні