Російське повномасштабне вторгнення до України триває 1000 днів. В цю дату союзники України в Європі, США та НАТО закликають зміцнювати підтримку України і не допустити переваги Москви.
Очільник Європейської дипломатії Жозеп Боррель, який вже завершує свою роботу на посаді, назвав підтримку України "одним із найважливіших завдань своєї каденції".
"Спротив та рішучість України в опорі російській агресії була натхненням для моєї роботи", - сказав Боррель в заяві до 1000 днів повномасштабного вторгнення.
"ЄС надав Україні безпрецедентну допомогу в усіх сферах", - заявив Боррель і закликав "робити більше і швидше", щоб "досягнути перемоги України і забезпечити мир на континенті".
Україна з часів Майдану "бореться за право самостійно обирати своє майбутнє та за справедливий і тривалий мир”, йдеться в дописі посолки США в Україні Бріджит Брінк.
Посолка вшанувала пам'ять загиблих в цій боротьбі.
Росії не можна дозволити перемогти в Україні, наголосив генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час переговорів з питань оборони ЄС 19 листопада.
“Сьогодні виповнюється 1000 днів повномасштабної російської навали, неспровокованої, повномасштабної російської навали на Україну. Тому сьогодні ми обговоримо, як ми можемо допомогти Україні перемогти. Це означає більше допомоги, більше грошей, і ми повинні надати це їм”, - сказав Рютте.
Ми повинні переконатися, що Путін не доб’ється свого, що Україна переможе в цій боротьбігенсек НАТо Марк Рютте
“Особливо зараз, коли приєдналися північнокорейці. І ми знаємо, що Китай допомагає Росії у воєнних зусиллях. Ми знаємо, що Іран допомагає Росії у воєнних зусиллях. І, як ми також знаємо, Путін повинен заплатити за це, - додав Рютте. - Тому ми повинні переконатися, що Путін не доб’ється свого, що Україна переможе в цій боротьбі. І сьогодні це буде на нашому порядку денному”.
В цей же день міністри закордонних справ ключових країн ЄС зустрілися у Варшаві. Темою обговорення міністрів Німеччини, Франції, Італії, Іспанії та Великої Британії стало посилення підтримки України, за словами очільника МЗС Польщі Радослава Сікорського.
Дивіться також: Розслідування воєнних злочинів 1000 днів війни. Як США допомагали Україні та як змінювалась політика ВашингтонаМіністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила в рамках зустрічі про збільшення допомоги Україні танками, боєприпасами та засобами протиповітряної оборони.
“Ситуація з безпекою в Європі й, перш за все, ситуація в Україні, викликає спільне занепокоєння”, - прокоментувала зустріч речниця німецького МЗС Катрін Дешауер.
Президент Франції Еммануель Макрон запевнив 19 листопада, що підтримка України з боку Франції “не ослабне”.
Тисяча днів, протягом яких Україна мужньо протистоїть незаконній і невиправданій військовій агресії ... наша підтримка не ослабнеПрезидент Франції Еммануель Макрон
“Тисяча днів, протягом яких Україна мужньо протистоїть незаконній і невиправданій військовій агресії.
Тисяча днів, протягом яких Росія веде далі свій імперський жорстокий задум, атакуючи цивільне населення та порушуючи фундаментальні принципи Статуту ООН.
Тисяча днів, протягом яких ми рішуче стоїмо опліч з Україною та її народом задля перемоги свободи, миру та справедливості.
Наша підтримка не ослабне”, - написав Макрон французькою, українською та англійською мовами на своїй сторінці в мережі Х.
“Наша підтримка не ослабне”, – запевнив він.
Хоча Франція офіційно не надала дозвіл на використання своїх ракет великої дальності для ураження цілей в Росії, Макрон 18 листопада привітав рішення США дозволити Києву використовувати ракети ATACMS для ударів вглиб Росії.
“Це було цілком правильне рішення”, — сказав Макрон у Бразилії на полях саміту Групи 20, в якому також брав участь президент США Джо Байден.
“Я розумію, що це також було викликано серйозною зміною в конфлікті, яку не слід недооцінювати, тобто введенням північнокорейських військ разом з Росією на європейську територію”, — сказав він журналістам.
Макрон додав, Росія є “єдиною силою, яка сьогодні загострила цей конфлікт”. “Тож, справді, раптова зміна у цій війні призвела до рішення американців”, - пояснив він.
Велика Британія та Франція постачають України ракети великої дальності Storm Shadow / SCALP, й розглядають дозвіл на їх використання в Росії “як опцію”, за словами міністра закордонних справ Франції Жана-Ноеля Барро.
Заяви лідерів ЄС та НАТО пролунали на тлі підписання президентом Росії Володимиром Путіним нової ядерної доктрини РФ, згідно з якою Росія може вдатися до застосування ядерної зброї у відповідь на напад неядерної держави, яка має підтримку ядерної країни. Аналітики розцінюють це як пряме попередження США у зв’язку з дозволом Україні на використання ATACMS вглибині Росії.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.
Дивіться також: Чи змінять ATACMS хід війни. Аналітики про можливий дозвіл на удари вглиб РФ