Мер Львова Андрій Садовий розкритикував реакцію ЮНЕСКО на удари по “буферній зоні об’єкта Всесвітньої спадщини”, якою є ансамбль історичного центра міста. У офіційній заяві організації засуджено “безіменний” напад та чітко не вказано, що саме Росія здійснила бомбардування.
“Правосуддя полягає в тому, щоб судити вбивцю, а не пістолет”, – написав Садовий у Twitter.
Правосуддя полягає в тому, щоб судити вбивцю, а не пістолет.Андрій Садовий
Міський голова обурився, що “назвати країну-терориста, яка здійснює ці обстріли, вони не наважились”. А також тим фактом, що РФ залишається членом виконавчого комітету організації.
Американський телеканал CNN цитує також слова Садового до ЮНЕСКО про те, що "уміння називати речі своїми іменами є однією з характеристик культури, яку ви повинні захищати", він закликав організацію переглянути свої цінності.
ЮНЕСКО у своїй заяві про ракетний удар по Львову 6 липня оприлюднило заяву, що це “перший напад, перший з моменту початку війни 24 лютого 2022 року на території, що охороняється Конвенцією про всесвітню спадщину, є порушенням цієї Конвенції, а також Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у збройних конфліктах”.
Зобов'язання за цими конвенціями поширюються і на так звані буферні зони об’єктів історичної спадщини, що є додатковим рівнем їх захисту.
ЮНЕСКО також запевняє у заяві, що у березні 2022 року генеральний директор організації Одрі Азуле надіслала листа міністру закордонних справ РФ, щоб нагадати йому про ці зобов’язання та уточнити координати об’єктів Світової спадщини в Україні.
Львів (разом із Одесою) входить до мережі креативних міст ЮНЕСКО у галузі літератури. У листопаді 2021 року до мережі креативних міст у галузі музики було включено місто Харків.
З початку війни ЮНЕСКО підтвердило пошкодження понад 260 українських культурних цінностей.