Російське вантажне судно “Урса майор” затонуло ввечері 23 грудня у міжнародних водах Середземного моря поблизу берегів Іспанії після вибуху у машинному відділенні. Двоє членів екіпажу зникли безвісти, тим часом як 14 були врятовані й доставлені до іспанської Катрагени.
За даними джерел іспанського видання La Verdad, вчора вдень судно увійшло в крен після того, як на ньому "відбувся вибух двигунів". Управління рятувальною операцією узяв на себе російський військовий корабель, який за даними російських незалежних ЗМІ, супроводжував судно, яке могло використовуватися російськими військовими для евакуації російських військових баз з Сирії.
Судно, побудоване у 2009 році, є власністю російської компанії “Оборонлогістика”, яка своєю чергою входить до військово-будівельних структур Міністерства оборони РФ й забезпечує цивільне транспортування вантажів та матеріально-технічне забезпечення.
За офіційними даними, “Урса майор” вийшло із Санкт-Петербурга 11 грудня й прямувало до Владивостока з вантажем двох спеціалізованих портових кранів та частин для нових криголамів. Воно мало прибути у порт призначення 22 січня.
Водночас судно, яке в минулому також називалося “Спарта ІІІ”, раніше неодноразово заходило у сирійський порт Тартус, де розташована російська військова база.
За повідомленням російського видання “Медиазона”, яке посилається на дані OSINT-аналітиків та сервісу MarineTraffic, у Середземне море напередодні зайшли п’ять російських суден, серед яких три військових великих десантних кораблі та два суховантажні судна, які належить “Оборонлогістиці”.
Як зазначає “Медиазона”, вантажні судна “Спарта” і “Урса майор” тривалий час забезпечували постачання російських військ в Сирії в рамках так званого маршруту “Сирійського експреса”. Видання додає, що усі судна можуть призначатися для евакуації російських баз в Тартусі та Хмеймімі. Водночас наразі немає офіційного підтвердження цих тверджень.
Дивіться також: Китай відмовив Швеції в обстеженні судна Yi Peng 3 після розриву кабелівУ 2022 році, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, “Оборонлогістика” та компанія “СК-Юг”, яку Лондонська фондова біржа вказує як частину групи та безпосереднього власника та оператора судна, потрапили під санкції США, як і саме судно “Урса майор”, через їхні зв’язки з російською армією.
23 грудня російські новинні сайти опублікували непідтверджені відеозаписи, на яких видно, що судно “Урса майор” сильно нахилилося на правий борт, а носова частина занурилася набагато нижче, ніж зазвичай. На цих відеозаписах також можна побачити два великі крани, прикріплені до палуби судна.
“Урса майор” є вже третім російським судном, яке затонуло у грудні, після того, як два нафтових танкери РФ, ймовірно, затонули у Чорному морі в середині грудня.
Сполучені Штати, Велика Британія та Європейський Союз запровадили масштабні санкції проти так званого російського “тіньового флоту”, який складається за різними оцінками із приблизно 600 суден. Це здебільшого застарілі судна, які не мають належного страхування і не відповідають міжнародним стандартам перевезень та вимогам щодо екології.
Росія використовує “тіньовий флот” для обходу санкцій, накладених США, Великою Британією та ЄС внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Зокрема США, Велика Британія та ЄС заборонили імпорт російської нафти, що надходить морем. Країни Групи семи та ЄС також заборонили своїм компаніям обслуговувати та страхувати постачання російської нафти, ціна якої перевищує 60 доларів за барель.
В середині грудня ЄС остаточно схвалив 15-й пакет санкцій проти Росії з метою подальшого обмеження здатності Росії вести “незаконну, неспровоковану та невиправдану війну агресії проти України”.
Обмежувальні заходи насамперед спрямовані на посилення боротьби з “тіньовим флотом”, й під санкції за цим пакетом потрапили 52 додаткових судна “тіньового флоту”, який, за твердженням блоку, Росія використовує для незаконного транспортування “нафти чи нафтопродуктів, доставлення зброї, крадіжки зерна або підтримки російського енергетичного сектору”.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.
Дивіться також: КНДР готується надіслати до Росії дрони-камікадзе та налагоджує їх масове виробництво