Україна хоче нових Женевських переговорів, але Росія відмовляється

Україна готова підтримати новий раунд переговорів у Женеві в спробі розрядити політичну кризу з Росією, поки Москва підтримує президентські вибори 25 травня, заявив у вівторок виконуючий обов’язки міністра закордонних справ Андрій Дещиця.

«Якщо Росія готова взяти на себе зобов’язання підтримувати ці вибори і усунути загрозу і припинити свою підтримку екстремістських елементів в Україні, ми готові мати такий раунд зустрічей», сказав він на прес-конференції після засідання Ради Європи у Відні в справі кризи в Україні.

Дещиця сказав, що його уряд міг би підтримати ще один раунд Женевських переговорів, якщо всі учасники погодяться запровадити в життя будь-який документ, який буде там узгоджений. «Але ... пріоритетом для України є проведення президентських виборів», сказав Дещиця.

Проте міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив раніше у Відні, що було б «незвичайним» провести президентські вибори в Україні в той час, як уряд розгортає армію проти свого народу.

Лавров заявив, що опозиційні групи в Україні мали б взяти участь в будь-якому новому раунді переговорів.

BBC повідомила однак, що Лавров виключив проведення нового раунду переговорів у Женеві, кажучи, що немає ніякого сенсу, оскільки не були виконані угоди з минулого між Сполученими Штатами, Європейським Союзом і Росією. Він говорив після засідання Ради Європи.

Тимчасом у вівторок вранці у східних і південних районах України було спокійно, але декілька смертоносних днів з початку сепаратистських заворушень перетворили конфлікт, закріпили позиції і залишили мало місця для мирного врегулювання.

Обидві сторони ховали загиблих, тоді як на цьому тижні Україна далі сповзає до війни, причому прихильники Росії та об’єднаної України звинувачують один одного в розриванні країни на частини.

Сепаратисти, що загибли в понеділок

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив у вівторок, що день раніше 30 проросійських бойовиків були вбиті під час антитерористичних заходів у східній частині міста Слов’янськ.

Агентство Ассошіейтед Пресс повідомило, що українські війська заволоділи ключововим контрольно-пропускним пунктом на північ від Слов’янська у вівторок вранці, завдаючи удару сепаратистським лініям зв’язку. Цей контрольно-пропускний пункт був об’єктом повторних атак з початку наступальної операції урядових сил.

Крім того, в заяві, опублікованій на сторінці виконуючого обов’язки президента Олександра Турчинова, органи влади повідомиили , що вони усунули з посади виконуючого обов’язки місцевого губернатора і замінили його Ігорем Палицею, який є членом парламенту.

Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайер попередив в інтерв’ю чотирьом європейським газетам, опублікованоиу у вівторок, що Україна близька до війни.

Десятки людей загинули в українському місті Одесі минулого тижня, коли проросійські бойовики зіткнулися зі своїми опонентами і збройними силами, які ведуть боротьбу із сепаратистами, що взяли під свій контроль міста на сході країни.

У вівторок Росія повідомила, що буде дотримуватися Договору про скорочення стратегічних озброєнь з США із 2010 року, незважаючи на їх розбіжності з приводу кризи в Україні. Як повідомлено, про це мав сказати заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков.

Підписання Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО) у 2010 році як частину загального поліпшення двосторонніх зв’язків з Москвою було сприйнято у Вашингтоні як великий успіх президента Барака Обами.

Але відносини між Росією і США з тих пір погіршилися через війну в Сирії, обидві сторонин вийшли з різних форм співробітництва, і в даний час вони на найнижчому рівні з часів холодної війни в зв’язку з кризою в Україні.

У березні російські інформаційні агентства, посилаючись на одне з джерел, повідомили, що Міноборони розглядає можливість призупинення інспекції на місцях в рамках СНО.

Проте Рябков сказав РІА Новини: «Сьогодні немає причин не виконувати умов договору».

Зміцнення Чорноморського флоту

Також у вівторок Росія заявила, що посилить цього року свій Чорноморський флот новими підводними човнами і військовими кораблями. Повідомлення посилається на міністра оборони РФ Сергія Шойгу.

Нові ППО і морської піхотні частини будуть також розгорнуті на базах флоту, в тому числі в Севастополі, який Росія анексувала в березні:

«Цього року до складу флоту Чорноморського форту ввійдуть нові підводні човни, а також надводні кораблі нового покоління. Все це вимагає багато уваги від нас», цитує Шойгу агентство Інтерфакс.

Флот, який, на думку аналітиків, включає близько 40 військових кораблів, розглядається як гарант південних кордонів Росії і платформа для демонстрації сили в Чорному і Середземному морях.

Лідери антиурядового руху кажуть, що вони планують провести референдум 11 травня щодо автономії східних регіонів.

Тимчасом парламент України проводить екстрене засідання, щоб обговорити ескалацію кризи в східній частині країни.

Українські ЗМІ повідомили у вівторок, що керівники спецслужб, як очікується, проінформують законодавців Верховної ради за закритими дверима щодо ситуації на сході, де проросійські сили захопили урядові будівлі і міліцейські ділянки в ряді населених пунктів.