Сільське господарство може стати рушійною силою української економіки

Лідери Європейського Союзу на цих вихідних зібрались на екстрене засідання, намагаючись знайти шляхи виходу з боргової кризи. Надзвичайно чутливою до будь-яких коливань світового економічного ринку залишається і Україна. Про це та про економічний потенціал України говорили економісти під час конференції у Фундації «Спадщина» у Вашингтоні.

Економічне падіння, яке спостерігається у США та Європі, має великий негативний вплив на Україну. У першу чергу – через неефективну структуру економіки, переконані експерти. Велика залежність української економіки від цін на метал та хімікати, які переживають сьогодні найбільше падіння у світі, негативно відбилась на Україні. Питанню того, яким чином можна диверсифікувати економіку України, а також – зробити її потужнішою і більш незалежною – і була присвячена конференція, організована Американсько-українською бізнес-радою та фундацією «Спадщина». Однією з галузей, які могли б зробити економіку України більш стабільною, на думку експертів, є сільське господарство. У цьому, зокрема, переконаний президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

«Ми можемо втричі збільшити виробництво сільськогосподарської продукції. Ми можемо більш ніж подвоїти виробництво зернових. І ми сьогодні впевнено йдемо за Сполученими Штатами по обсягу експорту цієї продукції. І це дуже мені особисто імпонує. Напевно у майбутньому ми збережемо ці позиції, але необхідно залучати інвестиції. Потрібно приблизно 60 мільярдів доларів інвестувати у сільське господарство для того, щоб його зміцнити і реалізувати його потенціал», - зазначив Леонід Козаченко.

В умовах продовольчої кризи в світі розвиток сільського господарства може стати рушійним для розвитку економіки України. Сьогодні у світі щодня від нестачі харчів та хвороби помирає 25 тисяч людей. На думку експертів, у найближчі 10-20 років ця цифра перевищить 100 тисяч осіб. Україна може зробити багато, щоб уникнути цієї проблеми. Через поставки продовольства Україна також може впливати на політику країн-імпортерів.

«Сьогодні Україна контролює понад 20% ринку зерна у країнах Близького Сходу і Північної Африки. Час від часу ця цифра наближається до 40%. Тобто Україна – дуже впливова у цьому регіоні. Цей регіон не може займатись сільським господарством. Глобальне потепління знищило сільське господарство. На 90% вони залежні від імпорту і от основним постачальником продовольства у цей регіон є Україна. Ці країни мають величезні фінансові ресурси і ми можемо впливати на політику цих країн через продаж їм продовольства. Ми можемо робити дуже багато завдяки своєму аграрному потенціалу у цьому регіоні. Ми не використовуємо цих можливостей і, звичайно, від цього ми втрачаємо багато», – вважає Козаченко.

Економісти кажуть, що багато західних компаній готові інвестувати в Україну, але чекають більш сприятливого клімату і гарантій захисту своїх інвестицій. Так вважає зокрема Еді Сеґура, партнер, головний економіст компанії «Сігма Блейзер»:

«На мою думку, якщо інвестиційний клімат в Україні покращиться, то в Україну можуть прийти великі інвестиції і сільське господарство може бути рушійним. Але, окрім сільського господарства, є необхідність у диверсифікації структури економіки. І гарним шляхом для цього є підписання Угоди про вільну торгівлю з ЄС».

Підписання Угоди про вільну торгівлю з ЄС є найважливішим кроком, який може зробити український уряд до кінця 2011-го року. У цьому переконаний президент Американсько-української бізнес-ради Морган Вільямс:

«Перш за все це – потужний сигнал, що Україна рухається на Захід і що вона не буде входити в інші регіональні групи. По-друге, буде підписана угода з головним економічним блоком і це – багаторічна стратегія і, по-третє, це принесе Україні велику користь у довготривалій перспективі».