Україна заявила про готовність експортувати зерно в Сирію

Судно, що перевозить зерно, стоїть на якорі в Чорному морі біля входу в протоку Босфор у Стамбулі, Туреччина, 17 липня 2023 року. Фото: Sercan Ozkurnazli/AP

Україна готова постачати зерно в Сирію після повалення режиму Башара Асада, заявив міністр сільського господарства України Віталій Коваль у коментарі Reuters, після того, як з’явились повідомлення, що Росія припинила постачати продовольство в цю країну через невизначеність щодо нового уряду Сирії.

"Там, де важко, ми повинні бути там із нашим продовольством. Ми відкриті для постачання нашого продовольства. І якщо Сирія потребує продовольства - тоді ми там", - сказав міністр Коваль у коментарі Reuters.

Раніше Сирія імпортувала продовольство з Росії. Після втечі Асада з країни, відносини між Москвою та Дамаском лишаються невизначеними.

Російське джерело, близьке до уряду, повідомило у коментарі Reuters, що поставки до Сирії були призупинені, бо експортери стурбовані невизначеністю щодо того, хто буде керувати імпортом пшениці з сирійського боку.

"Я думаю, що ніхто не наважиться постачати пшеницю в Сирію за нинішніх обставин", - сказало джерело Reuters, яке побажало залишитися анонімним через делікатність ситуації.

Дані судноплавства показують, що одне російське судно "Михайло Ненашев" наразі стоїть на якорі біля сирійського узбережжя. Інше - "Альфа Гермес" прямує до єгипетського порту Александрія після того, як кілька днів перебувало біля сирійського узбережжя.

Традиційно Україна експортувала свою пшеницю та кукурудзу до країн Близького Сходу, але не до Сирії.

Український експорт зерна практично зупинився після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. З часом Україна частково відновила зерновий експорт зі своїх південних портів Одеси.

Reuters із посиланням на трейдерів повідомляє, що за сезон 2023/24 року на сирійський ринок потрапило лише близько 6000 метричних тонн української кукурудзи із загального обсягу експорту кукурудзи в 29,4 млн тонн. Крім того, невеликі партії зерна українського походження могли потрапити до Сирії із сусідніх країн, але не були охоплені цією статистикою, кажуть аналітики.

Як повідомляв раніше Голос Америки, росіяни використовували свою військово-морську базу в Сирії не лише для воєнних цілей. Ця база, серед іншого, служила прикриттям для "сірих економічних відносин". Наприклад, щоб приховати крадене українське зерно.

“В останні два роки Росія навчилася використовувати це [цю військово-морську базу] для прикриття сірих економічних відносин. Наприклад, для продажу хліба, який вона вкрала з українських територій. Його перезавантажували в Тартусі, і вже як сирійський хліб постачали до інших країн, замаскувавши його походження”, - розповів експерт Центру громадянських свобод В'ячеслав Ліхачов у коментарі RFERL.

Після падіння Асада, близького союзника Росії, Київ висловив бажання відновити відносини з Сирією. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що Київ готовий “прокласти шлях до відновлення відносин у майбутньому та підтвердити нашу підтримку сирійського народу”.

Читайте також:

Дивіться також: “Звільнення Сирії — це перемога, але ще не справедливість”. Інтервʼю зі співзасновником сирійських Білих шоломів