Служба безпеки України повідомила про підозру заступнику начальника генерального штабу Збройних сил Росії, генерал-полковнику Олексію Кіму, за наказом якого було випущено ракету по готелю в Краматорську, що влітку вбила інструктора з безпеки агенції Reuters Раяна Еванса.
Було поранено ще двох журналістів агенції, загалом 5 представників медіа і 5 мирних жителів отримали поранення внаслідок цієї атаки у День незалежності України, 24 серпня.
“Саме Кім підписав директиву та віддав бойовий наказ на вогневе ураження готелю, де перебували лише цивільні”, – цитує Reuters повідомлення СБУ.
Готель «Сапфір» у житловому кварталі Краматорська, у якому перебувала команда британської інформагенції Reuters, став мішенню для удару ввечері у День незалежності.
Тоді загинув радник з питань безпеки Раян Еванс. Як повідомив з місця подій кореспондент Радіо Свобода, його тіло пів доби шукали під завалами, бо вночі пошукові роботи кілька разів переривали через загрозу обстрілів. Оператор Іван Любиш-Кірдей отримав важкі поранення, він досі перебуває у лікарні. Легші поранення отримали ще троє репортерів, польська журналістка Моніка Андрушевська, яка проїжджала автівкою повз готель, працівник готелю і дві місцеві жительки з довколишніх будинків.
В СБУ з'ясували, що для здійснення атаки російський генерал-полковник залучив один із підпорядкованих йому підрозділів ракетних військ. Згідно із бойовим наказом Кіма, його підлеглі вдарили по готелю балістичною ракетою “Іскандер-М”.
Ракета була запущена з місця поблизу Таганрога, російського міста на узбережжі Азовського моря неподалік українського кордону.
У Генштабі ЗСУ відповідь на запит Reuters повідомили, що поблизу місця запуску ракети на той момент діяли два російські підрозділи: 1-а гвардійська ракетна бригада 49-ї армії та 107-а гвардійська ракетна бригада 35-ї армії. Поблизу Таганрога була ще й третя частина, яка могла завдати удару: 47-а ракетна бригада 8-ї армії.
38-річний Раян Еванс, колишній британський військовий, який з 2022 року працював інструктором з безпеки Reuters, внаслідок удару загинув миттєво.
На запити агенції Міністерство оборони Росії не надало коментарів.
Російська пропаганда вихвалялася, що влучили в «іноземних найманців» та місця дислокації ЗСУ, які буцімто розміщувалися всередині готелю. Однак ні в знищених готелях, ні поблизу військових не було.
У готелях прифронтової зони зупиняються волонтери, журналісти, учасники гуманітарних місій, представники міжнародних організацій, бізнесмени, рідні військових.
Дивіться також: Reuters: Розвідка встановила російські бригади, які могли запустити ракету, що вбила співробітника агентства у Краматорську