До України незабаром приїде Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, про це офіційно повідомив речник МЗС України Олександр Дикусаров. Цей візит буде на запрошення української влади, зараз уточнюється дата візиту.
В МЗС кажуть про продовження стратегічної співпраці з НАТО. І це попри те, що в ході виборів команда Віктора Януковича постійно використовувала антинатовську риторику, а нещодавно президент підписав закон про засади внутрішньої і зовнішньої політики, в якому затверджено позаблоковий статус України, що означає відмову від курсу на вступ до НАТО.
Після визначення власного позаблокового статусу Україна хоче налагодити контакти в НАТО вже як позаблокова держава – каже новопризначений глава місії України при НАТО Ігор Долгов.
"Немає підстав очікувати, що НАТО буде переглядати статус відносин з Україною. Більше того, є підстави говорити про те, що Україна буде фігурувати і в новій стратегічній концепції НАТО. І, безумовно, Україна залишається важливим партнером для альянсу", - сказав він.
В першу чергу йдеться про практичні результати від співпраці: «На це орієнтував президент Віктор Янукович і мене, і Міністерство закордонних справ – на практичну віддачу, як у відносинах з ЄС, так і у відносинах з НАТО. Ця практична віддача є і вона, будемо сподіватися, буде збільшуватися " – заявив Долгов.
Цікаво, що попри відмов від планів вступити до Альянсу, Україна виконуватиме відповідну Річну програму співпраці з НАТО, а в жовтні до Києва прибуде оціночна місія НАТО, аби оцінити результати реалізації програми.
Нагадаємо, що програма передбачає низку реформ як в сфері демократії, так і у військовій сфері.
За словами Ігора Долгова, Україна фігуруватиме в новій стратегічній програмі НАТО, яка зараз розробляється, як партнер із визначеним позаблоковим статусом.
Позаблоковість означає і неможливість вступу до іншої оборонної організації, ініціатором якої була Росія – це Організація Договору колективної безпеки. Окрім РФ туди входять Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Вірменія, Таджикистан та Узбекистан.
"Для президента та уряду питання щодо вступу в ОДКБ не стоїть", - сказав Олександр Дикусаров.
Дикусаров підкреслив, що, відповідно до закону про засади внутрішньої і зовнішньої політики, Україна має позаблоковий статус, тому МЗС дотримуватиметься принципу позаблоковості нашої держави.
"Це означає неучасть України у військово-політичних організаціях, і ми будемо дотримуватися законодавства України", - сказав Дикусаров.
Раніше екс-міністр оборони, народний депутат від Партії регіонів Олександр Кузьмук заявив, що Україні необхідно на політичному рівні зафіксувати співпрацю з ОДКБ та увійти до єдиної системи протиповітряної оборони цього блоку.