Політреформа 2004 року проводилася з порушеннями. Таке відкриття зробила сьогодні політична сила, яка при проведенні політреформи у 2004 одностайно проголосувала «за».
Про те, що при внесенні змін до Конституції 6 років тому було порушено процедуру, заявив на брифінгу в четвер міністр юстиції Олександр Лавринович.
«При внесенні змін 2004 року не була дотримана ця процедура, яка визначена в Конституції, щодо обов’язкового конституційного контролю кожної пропонованої зміни», - зауважив Лавринович.
А відтак конституційну реформу, яка обмежила повноваження президента і перетворила Україну на парламентсько-президенстську республіку, слід вважати незаконною.
Такий висновок, за словами головного юриста, є позицією уряду. Як повідомив Лавринович, цю позицію Мінюст уже виклав у своєму відгуку на запит Конституційного суду України.
Як виглядає, правляча партія взяла твердий курс на повернення президенту всієї повноти президентської влади і не збирається з цього курсу звертати. Уперше про намір «відіграти назад» політреформу, повернувши собі повноваження Кучми, президент України Віктор Янукович чітко заявив у телезверненні до Дня Конституції 28 червня. У День Незалежності 24 серпня глава держави підтвердив свій намір «вдосконалити Конституцію».
Не маючи, однак, необхідних 300 голосів у парламенті, Партія регіонів почала діяти через Конституційний суд. 14 липня до КСУ було спрямовано подання, під яким стояли підписи 252 народних депутатів, з проханням перевірити політреформу 2004 року на відповідність Основному Закону. 20 липня КСУ відкрив провадження у справі.
Наразі суд, відповідно до процедури розгляду подання, запитує позицію у справі президента, уряду і парламенту , а також юридичних вишів.
За інформацією деяких ЗМІ, своє рішення тлумачі Конституції оприлюднять на початку осені.
На думку багатьох експертів, у разі якщо Конституційний суд визнає недійсною і скасує політреформу, це потягне за собою непередбачувані наслідки аж до визнання недійсними всіх актів, прийнятих після 8 горудня 2004 року, а також дострокових парламентських та президентських виборів.
Думку про неможливість скасування конституційної реформи ще недавно поділяли і в самій Партії регіонів. Той же Олександр Лавринович у 2006 році, під час попередньої каденції у головному кріслі Мінюста, стверджував: «скасування конституційної реформи – це юридичний нонсенс».
А тим часом із Конституційного Суду України уже починають втікати судді. У четвер 2 вересня КСУ припинив повноваження судді В’ячеслава Джуня, який звернувся з проханням про відставку.