У Росії вже все технічо готове для здійснення вибуху на Запорізькій атомній електростанції, щоб зупинити контрнаступ ЗСУ, заявив президент України Володимир Зеленський під час спільної прес-конференції із прем’єр-міністром Іспанії Педро Санчесом.
У зв'язку з цим він закликав ЄС запровадити санкції проти компанії "Росатом".
Зеленський просить світових лідерів натиснути на Росію, щоб не допустити ядерної катастрофи.
“Вже зараз потрібний початок роботи над 12-м пакетом санкцій, ми з Педро Санчесом сьогодні почали говорити про ці санкції. Україна не розуміє, чому досі не запроваджені санкції проти компанії "Росатом" і її керівників, коли представники цієї компанії продовжують окуповувати Запорізьку АЕС і піддають ризику нашу загальну безпеку”, – сказав Зеленський.
Водночас експерти МАГАТЕ заявляють, що “наразі не виявили видимих слідів мін чи інших вибухових речовин, закладених на ЗАЕС”.
У цій же заяві МАГАТЕ каже, що експертам “все ще потрібен додатковий доступ для проведення подальших таких перевірок на місці”.
Організація також свідчить, на тлі занепокоєння через прорив Каховської дамби, що ЗАЕС все ще має достатньо запасів води на кілька місяців.
Тим часом, Головне управління розвідки України застерігає: росіяни поступово виїжджають із ЗАЕС (одними з перших поїхали троє керівних співробітників “Росатому”). Також рекомендації евакуюватися отримали українські співробітники, які підписали контракт з “Росатомом”. Згідно отриманих вказівок вони мають від’їхати до 5 липня і “бажано до Криму”.
Також на території самої ЗАЕС та в місті Енергодарі, де живуть співробітники станції, поступово зменшується кількість військових патрулів, свідчить українська розвідка та заявляє, що персоналу, який залишається на станції, дано вказівку “у разі будь-яких аварійних ситуацій звинувачувати Україну”.
Британська газета Guardian, поспілкувавшись із колишніми працівникам атомної станції, пише, що окупантам, імовірно, буде важко пошкодити реактори, які захищені товстою сталлю та бетоном. Але більш вразливою ціллю може стати ставок-охолоджувач та сховище для відпрацьованого ядерного палива.
Колишній старший інженер Олексій Ковинєв сказав британським журналістам, що вибух у ставку-охолоджувачі може призвести до часткового ядерного розплавлення, подібного до аварії на острові у штаті Пенсильванія США в 1979 році.
Ядерну аварію з викидом радіації може спричинити, за його словами, і пошкодження 120 герметичних сталевих контейнерів із відпрацьованими матеріалами.
До повномасштабного вторгнення на станції працювало 11 500 робітників. Залишилося приблизно 2500 осіб. Деякі, зокрема український директор заводу, підписали контракти з “Росатомом”. Зараз персонал отримує зарплату як з Росії, так і з України, інформує Guardian.
Як повідомляв Голос Америки, США зі свого боку продовжують ретельно моніторити ситуацію навколо Запорізької АЕС на предмет підвищення радіаційного фону, покладаючись на наявні ресурси моніторингу поблизу станції. Наразі показники не викликають занепокоєння, сказав координатор стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі, попри те, що в Україні вважають таку загрозу досить високою. Окремі експерти в інтерв'ю Голосу Америки оцінювали її аж до 90%.
Дивіться також:
Your browser doesn’t support HTML5