Стратегія НАТО щодо України, за якою країни-члени діють як поодинці, так і колективно, показує ефективні результати та дає впевненість, що "Україна може відбити російську агресію". Про це 18 червня заявив державний секретар США Ентоні Блінкен на спільній пресконференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом за підсумками зустрічі у Вашингтоні.
"У майбутньому ми хочемо переконатися, що Україна досягла успіху, що вона міцно тримається у військовому, економічному, демократичному планах. І це саме те, що ми даємо змогу Україні робити... Тож рішення, які будуть ухвалені на саміті, сприятимуть цим зусиллям", - сказав Блінкен.
Він додав, що більше про конкретні кроки щодо подальшої підтримки України "буде сказано через кілька тижнів" під час саміту НАТО у Вашингтоні.
"У нас є дуже амбітні зобов’язання, які ми беремо на себе як Альянс. Ми демонструємо нашу незмінну підтримку України та створюємо міцний міст до членства України в Альянсі. Ми створюємо командування НАТО у Вісбадені, координуємо тренування, безпекову допомогу, обладнання, його транспортування, ремонт, технічне обслуговування", - зазначив Блінкен.
Він наголосив, що наразі НАТО зміцнює "колективне стримування та оборону" і впроваджує "найнадійніші плани щодо оборони та стримування з моменту закінчення Холодної війни", які відповідають довгостроковому виклику, створеному Росією.
"Ми розвиваємо наші оборонні промислові бази, щоб переконатися, що всі наші країни можуть ефективно виробляти те, що потрібно для нашої оборони. І що особливо важливо... ми посилюємо розподіл нашого навантаження, аби переконатися, що кожен союзник несе на собі тягар нашого колективного захисту", - наголосив державний секретар США.
Своєю чергою Єнс Столтенберг зазначив, що наразі обговорюється "багато практичних результатів щодо України напередодні майбутнього саміту НАТО".
"Ми всі погодили план НАТО щодо тренувань і допомоги Україні у безпековій галузі. Ми бачили нові оголошення, і я ще очікую нових оголошень щодо більшої військової підтримки України", - сказав Столтенберг.
Він також висловив упевненість, що під час саміту також "буде йтися про те, що Україна стане членом Альянсу".
"Точні формулювання - про що ми домовимося - зараз обговорюються між союзниками, але я впевнений, що до саміту ми досягнемо гарної домовленості щодо рішення", - додав Столтенберг.
Він також зазначив, що очікує, що на саміті НАТО в липні у Вашингтоні, "європейські члени Альянсу та Канада виступлять із більшою фінансовою та військовою підтримкою", а також що лідери країн-членів погодяться, щоб НАТО "взяло на себе провідну роль у координації безпекової допомоги та тренувань для України, зменшивши навантаження на США".
Столтенберг наголосив, що війна Росії в Україні підтримується Китаєм, Північною Кореєю та Іраном, які хочуть побачити "крах Сполучених Штатів та НАТО".
"Якщо вони досягнуть успіхів в Україні, це зробить нас більш вразливими, а світ - небезпечнішим.
Наша підтримка України - це не благодійність
Тому наша підтримка України - це не благодійність. Це в інтересах нашої безпеки. Ми всі хочемо, щоб ця війна закінчилася, але російська окупація України не забезпечує мир, а капітуляція перед Путіним не приносить безпеку", - сказав Столтенберг.
Він додав: що сильнішою буде підтримка Києва, то швидше закінчиться війна.
У понеділок, 17 червня, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зустрівся з президентом США Джо Байденом у Білому домі. Після зустрічі Столтенберг заявив, що понад два десятки країн-учасниць альянсу цього року витрачатимуть на оборону щонайменше 2% свого ВВП, тоді як ще п'ять років тому кількість таких країн не перевищувала десятків.
Байден зазначив, що НАТО є "сильнішим та згуртованішим, ніж будь-коли".
"Я вважаю, що уроки, які ми тоді засвоїли щодо об’єднання, аби захищати та стримувати агресію, мають наслідки", - сказав президент США.
Як раніше повідомляв Голос Америки, під час саміту НАТО у Вашингтоні, як очікується, не буде "жодних дат" щодо членства України в Альянсі. Про це Єнс Столтенберг заявив, відповідаючи на питання журналістки Голосу Америки Юлії Ярмоленко.
"Я очікую, що ми дійдемо згоди щодо формулювання, яке надішле чітке повідомлення про перспективи членства України, і про те, що Україна стане членом Альянсу", - пояснив Столтенберг. За його словами, це питання має бути "узгоджене серед союзників".
Дивіться також:
Your browser doesn’t support HTML5